Maja Ošťádalová a Helena Zavázalová z PR agentury Grayling pomáhá na objednávku firmy Hutton mlžit skutečné dopady HF na ŽP v Polsku. Masírují obce v průzkumných územích i novináře v ČR. Pokud uznáte, že dezinformují, napište jim prosím svůj názor.

Agentura Grayling

konkrétně Maja Ošťádalová (Maja.Ostadalova@grayling.com)

rozeslala 29.3. 2012 v 18:09 novinářům tiskovou zprávu polského Státního geologického institut s názvem:

„VLIV HYDRAULICKÉHO ŠTĚPENÍ VE VRTU LE-2H U MĚSTA ŁEBIEŃ NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ“

Jak jsme zjistili jde o vrt v severním Polsku.

Jak vidno z názvu a následného textu, jde o jediný průzkumný vrt, kde byly měřeny Geologický státním insitutem a dalšími odborníky v Polsku měřeny dopady vlivu zkušebního štěpení na ŽP. Z výtahu zprávy plyne, že nenaměřili krom hluk nic, co by stálo za řeč ani ve vodách, ani v ovzduší. Pumpovali do země nějakou chemii, ale nedozvíme se jakou!! Zpětná voda vyšla dle očekávání ven. Obohacena („jen“ pozn. JM)  o chloridy a soli barya. Analýza u těchto kapalin odhalila („jen“ pozn. JM) zvýšenou toxicitu pro některé organismy (korýše a rostliny). Většina objemu těchto kapalin byla upravena ve speciální stanici v místě vrtu a uložena pro opětovné použití při hydraulickém štěpení v jiných vrtech. Zbytek byl zpracován jako odpadní průmyslová kapalina, která bude dále využita při specializovaných aplikacích. Technologické kapaliny byly navíc po celou dobu pod nepřetržitým dohledem.“

Takže naprosto, ale naprosto žádný vliv 🙂 Zemětřesné účinky nulové.

V tiskové zprávě Státního geologického institu se už neuvádí, zda frakční štěpení generovalo kýžený výsledek – břidlicový plyn. Absence této informace je ale zcela klíčová k posouzení účinků HF na ovzduší a zemětřesné vlivy.  Ukazuje to amaterský přístup pisatele ke zprávě, že do tiskové zprávy toto uvést zapomněl, nebo spíše, že se tím vlastně Poláci nezabývali. Obdobně jako se nezabývali měřením emisí z frakovací jednotky, kde naměřili „pouze“ vyšší hladiny zvuku. Pro informaci do Polska i k agentuře Grayling – i hluk je vliv na životní prostředí a vysoké hladiny hluku či trvalý zdroj i mírného hluku stojí za řadou vážných onemocnění.

Zde nutno poznamenat, že jiné studie, renomované a nezávislé ústavy a jsou jich desítky, vliv HF v normálním (nikoli „laboratorním“) provozu potvrzují. Ta z Tyndallova insitutu ve Velké Británii např. dokládá, že kdyby Británie přistoupila na těžbu BP, nesplní své závazky ohledně limitů imisí CO2. Jen tento prostý fakt (mohutný příspěvek ke klimatické změně), kdyby nic jiného, musí vést k zákazu frakování na celé planetě a to co nejrychleji.

Jak nám sdělil náš poradce geolog: Vrt v Polsku je v oblasti zakryté části baltického štítu – starého konsolidovaného kontinentu. Mocné vrstvy mladších sedimentů, které na něm leží, NEJSOU tedy významně postiženy tektonikou. Tedy je to situace jako na ložiskách v USA. Z tohoto důvodu není proto studie zajímavá.

Dále je evidentní, že negativní dopady vlivu HF technologií mají v řadě případů včetně havárií zpožděný nástup. Takže toto epizodické měření nelze vydávat za zprávu o tom, že HF technologie v Polsku nemají problém s životním prostředím.

Nejzajímavější na celém humbuku je, jak komentovala tento polský počin (kde si HF může koupit vládu či ústav a zneužít jej k čemukoli) agentura Greylink?

Maja Ošťádalová píše:

„“Vážení kolegové novináři,

 Výzkum, v Polsku svým rozsahem nevídaný, nezjistil žádné změny v životním prostředí, které by bylo možné spojovat s hydraulickým štěpením.“  – uvádí
tisková zpráva Polského geologického institutu (PGI) ke studiím o vlivu
hydraulického štěpení (HF) při průzkumu břidllicového plynu na životní
prostředí. Studie byly vypracovány na popud Ministerstva životního prostředí Polska v roce 2011.““

Koment JM:

Výše šikovně vytržený odstavec z kontextu zprávy o jednom jediném vrtu pak u novináře, který si to rychle přečte, generuje automaticky myšlenku: Aha, v Polsku vliv HF na ŽP nula.

Jaká je skutečnost?

Samotný článek na netu se jmenuje: Environmental Impact of Hydraulic Fracturing Treatment Performed … (Účinky vlivů na ŽP vyvolané provedením jednoho vrtu toho a toho..) Paní Ošťádalovou uvedený odstavec v textu je citován správně.

Měl ale znít takto, aby byl aspoň trochu pravdivý:

Výzkum jednoho vrtu, v Polsku prováděný poprvé v takovém rozsahu, nezjistil žádné změny v životním prostředí, které by bylo možné spojovat s hydraulickým štěpením.“ 

My dodáváme, protože změny ani moc nehledal, a když je zjistil, tak je bagatelizoval.

 A to je hodně jiná káva. Díky za ranní rozvičku firmě Graylink a lidičky, zkuste paní Maje napsat, co si myslíte o agentuře Grayling.

Hezký den všem, kdo nevráží kudlu svým bližním do ledví….

Jirka Malík, Koalice STOP HF

—————————

PR agentura 2.  dubna obeslala s tímto klamavým výkladem polské zprávy starosty i starosty na Trutnovsku, Broumovsku i Náchodsku a Berounsku. 

Zjednodušeně řečeno: Jak udělat z komára zoologickou zahradu.

Nevím, nevím, jak se při této dezinformační kampani vyrovná firma Grayling se svým etickým kodexem:

Etický kodex

 Poctivost, čestné a etické jednání každého zaměstnance v týmu jsou základními hodnotami pro budování našeho dobrého jména a úspěšné fungování- a stejně tak pro naše klienty. S hrdostí můžeme prohlásit, že se při práci neustále řídíme dle nejvyšších etických i profesionálních norem.

V první řadě jde o náš přístup vůči klientům. Svědomitě děláme vše proto, abychom se vyhnuli střetu zájmů. Nové úkoly přijímáme pouze tehdy, když jsme přesvědčeni, že máme dostatek zkušeností a schopností zhostit se jich odpovídajícím způsobem.  

Naši konzultanti se řídí etickým kodexem mateřské společnosti Huntsworth. Tento kodex nás zavazuje k dodržování nejpřísnějších standardů v jednání s novináři, představiteli státní správy a dalšími zúčastněnými stranami.

 Výše uvedenou zprávu o tzv. zeleném frakování rozeslala pro změnu Helena Zavázalová, ale se stejnou dezinformační vložkou

Helena Zavázalová
Director of Public Affairs

a

Grayling

Palackého 1
110 00 Praha 1
Czech Republic

Tel.:         +420 224 251 555
Fax:         +420 224 254 364
Mobile:     +420 775 708 043
E-mail:     helena.zavazalova@grayling.com
Skype:     zavazalova.grayling
Web:       www.grayling.com
Grayling on Facebook

Uveřejněno v rubrice
5 comments on “Maja Ošťádalová a Helena Zavázalová z PR agentury Grayling pomáhá na objednávku firmy Hutton mlžit skutečné dopady HF na ŽP v Polsku. Masírují obce v průzkumných územích i novináře v ČR. Pokud uznáte, že dezinformují, napište jim prosím svůj názor.
 1. Jedla napsal:

  Maja Ošťádalová
  Senior PR Consultant
  Grayling
  + 420 602 441 010
  Maja.ostadalova@grayling.com

 2. Vladimír Čáp napsal:

  Přesně tak vypadají všechny informace veřejných medií o situaci v ČR. Účelově vybrat polopravdu, komentářem ji bagatelizovat nebo zesměšnit. Odvézt pozornost na jiný bordel a pak už mlčet. Účinná metoda na zakrývání korupce a „odkloňování“ státních prostředků na ativity, které nevratně nebo na několik generací zadlužují a devastují naši zem. Nejhorší je, že to dělají lidé, které si sami platíme z našich daní !!!

 3. malik napsal:

  Joo. Napište jí prosím něco hezkého. Souhlasím s panem Čápem. Takže to pojďme, hlavu po hlavě, napravovat. Pravda vítězí, i když to jde ztuha 🙂

 4. Roman napsal:

  Tak jsem napsal jeden krátký dotazovací e-mail, jsem opravdu zvědav, jestli si ho někdo přečte a tím spíš jestli na něj budě někdo reagovat. R.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter