Těžba plynu z břidlic je nebezpečná a z hlediska závazků proti změně klimatu nesmyslná
24. listopadu 2011, Autor: Jeff Taylor
Nedávná zpráva o získávání plynů hydraulickým štěpením („frakování”) uvádí, že tento způsob těžby „…představuje významné potenciální ohrožení lidského zdraví a životního prostředí.“
Zpráva zadaná sdružením „The Co-operative“ a vypracovaná organizací „The Tyndall Centre for Climate Change Research“ při Univerzitě v Manchesteru uvádí, že fakta z USA by měla ve Spojeném království vést k přijetí „preventivního přístupu“ k rozvoji tohoto zdroje energie.
Podle zprávy představuje štěpení významné ohrožení zdraví, protože způsobuje znečištění podzemních vod látkami, které jsou v některých případech karcinogenní. Navíc k samotnému procesu štěpení je třeba velké množství vody, což může vytvořit tlak na místní vodní zdroje.
Zpráva dále tvrdí, že je nepravděpodobné, aby se plyn z břidlic stal významným hráčem při přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku.
Poté jsou zmíněny i každodenní aspekty:
„Spojené království je hustě osídlené, a proto veškeré vrty na břidlicový plyn budou relativně blízko populačním centrům. Blízkost takové těžby způsobí mnoho lokálních problémů, jako například: těžba bude vyžadovat mnoho měsíců, ne-li let, povrchových aktivit vedoucích k potenciálně rušivému znečištění hlukem; velká frekvence nákladní přepravy během stavby vrtu bude mít podstatný vliv na již tak zatížené silnice; a značné územní nároky těžby břidlicového plynu vytvoří další tlak na již tak vzácné územní zdroje.”
Používání břidlicového plynu by také mělo negativní efekt na závazky Spojeného království v oblasti klimatických změn, uvádí zpráva organizace Tyndall. Píše, že spálení pouze 20% identifikovaných rezerv břidlicového plynu jen pod hrabstvím Lancashire by uvolnilo dvě miliardy tun CO2, což představuje 15% veškerého „uhlíkového rozpočtu“ skleníkových emisí povolených vládě do roku 2050.
Dále byly vyjádřeny obavy z možné souvislosti mezi štěpením a zemětřeseními.
A když bychom těžili a používali plyn, bylo by zde nebezpečí z prodlení v uvádění nízkouhlíkových alternativ, se dále ve zprávě píše.
To vše vede profesora Kevina Andersona z Tyndallova centra říci závěrem:
„Pokud to myslíme vážně s našimi závazky ohledně zamezení nebezpečné změně klimatu, jediné bezpečné místo pro břidlicový plyn je pod zemí.“
Philip Mitchell, předseda Strany zelených ve městě Blackpool řekl:
„Tato zpráva si nebere servítky. Měla by být budíčkem pro politiky, kteří byli svedeni plynárenským průmyslem k učinění rozhodnutí, která by mohla vést k mizerné budoucnosti. Bohužel nemám ani zrnko naděje, že budíček uslyší.“
Strana zelených také praví, že peněžní prostředky potřebné k těžbě, skladování a použití plynu, okolo 32 miliard liber, by stačily na 2 300 pobřežních větrných turbín a ptá se: „měli bychom investovat do riskantních rychlých záplat nebo do trvale udržitelných řešení?”
Strana zelených dodává:
„Tvrzení, že plyn je čistý, a že proces je bezpečný, se opakovaně ukázala jako lživá a když byl proces úplně zakázán ve Francii a některých státech USA a na tento způsob těžby bylo uvaleno moratorium v Austrálii a Jižní Africe, měli bychom vůbec uvažovat o podkopání našich cílů v politice životního prostředí a bezpečnosti obyvatel honbou za rychlou záplatou?“
Pro další informace: http://www.economicvoice.com/shale-gas-extraction-is-hazardous-and-makes-a-nonsense-of-climate-change-commitments/50025938#ixzz1qF0tAB5Y
Těžba z břidlic je nebezpečná a z hlediska závazků proti změně klimatu nesmyslná (Economic voice, Jeff Taylor)
Uveřejněno v rubrice
Tak už víme…., proč pan Messina a kolektiv založil tak narychlo Hutton Energy a firma přesídlila z Austrálie do Londýna.
Blackpool je přímořské město v hrabství Lancashire, Anglie. Rozkládá se podél pobřeží Irského moře, má 142 900 obyvatel.
Půvabná leč neužitečná vložka. Spíše prosím věnujte čas užitečnějším zeměpisným výletům a najděte text toho Australského moratoria. Pak budete konečně i užitečný a budeme Vám provolávat hosana 🙂
Už nemusíte, díky.