Sněmovna i vláda odmítá návrh TOP 09 na zákaz hydraulického štěpení v ČR

Stále stejné argumenty proč neochránit pitnou vodu pro 1,5 mil. obyvatel ČR, pokud by byl povolen průzkum a těžba pomocí hydraulického štěpení břidlic uvádí Ekolist (viz odkaz níže).

Hydraulické štěpení, které je nebezpečné vždy, se používá i pro nastartování podzemního zplyňování uhlí a tudíž požadavek TOP 09 zakázat celoplošně nejen hydraulické štěpení břidlic ale i podzemní zplyňování uhlí je zcela legitimní.

Je pravdou, že hydraulické štěpení, která se také používá k doštěpování konvenčních zdrojů ropy a plynu, dělá menší škody (jde o bodové zdroje), že by však bylo neškodné, je velký omyl. Je pouze problém jeho škodlivost prokázat, neboť kontaminace podzemních vod z podzemí se může projevit se zpožděním mnoha let, kdy je pak obtížné prokazovat souvislost s vrtací činností, nehledě na to, že na to ČR nemá potřebné experty stojící na straně životního prostředí.

V souvislosti s tím si je nutné uvědomit (jak plyne ze zkušeností světově uznávaných těžařských a vrtařských firem, např. Schlumberger), že nejméně těsní vrty, kde bylo použito hydraulické štěpení! Okamžitá škoda nemusí být patrná, ale latentní ano. Je málo známý fakt, že každý vrt jednou těsnit přestane, a pak většinou stát, kdy už těžaři mohou být dávno pryč, bude muset za peníze daňových poplatníků sanovat škody vzniklé netěsností včetně vrtů samotných, jak se to stalo na jižní Moravě. Stát zde musel vynaložit již několik miliard Kč!

Závěr: Jakkoli není návrh TOP 09 zcela dopracovaný, jeho odmítání je klasickým příkladem vylití dítěte i s vaničkou. U tohoto tak vážného tématu by měly jít stranou jakékoli politické hry a pro ochranu ČR bude nutné zakázat nekonvenční metody zákonem s podporou politiků napříč spektrem, tak, jak se to málem podařilo v senátu.

http://ekolist.cz/…/top-09-mozna-neprosadi-zakaz-postupu-tezby-bridlicoveho-plynu

Tagged with: , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter