Senát jako celek nepodpořil zákaz STOP HF, všem senátorům, kteří chtěli opak, děkujeme.

Před malou chvílí senát hlasoval o tom, zda novelu horního zákona ponechá tak, jak přišla od vlády, mírně změněná sněmovnou, kde bylo doložena lhůta na 5 letou garanci stejné výše poplatku ze strany státu pro těžaře. A stejně jako sněmovna i senát odmítl možnost přidat k novele dinosauřího zákona z r. 1998, kterou horní zákon je, zákaz hydraulického štěpení nekonvečních surovin a podzemní zplyňování uhlí a reagovat tak na měnící se technologický pokrok, jenž v tomto odvětví vede ke stále větší nebezpečnosti…

Po všech peripetích, složitých jednáních, zákulisních šarvátek, stovek hodin práce, namáhání mozků, dlouhých cest všech zůčastněných, dobře míněných projevech řady senátorů, kteří pochopili nebezpečnost nekonvenčních technik i rizika tunelování státního rozpočtu případnou arbitráží, senát přesto jako celek ukázal lhostejnost vůči lidu a důvěřivost v čelní úředníky MPO a MŽP.

Ostudou bylo, že za navrhovatele nedorazil pan ministr MPO Jan Mládek, ale poslal vládního kolegu pana Jiřího Dienstbiera. Ten na začátku jednání a na konec rozpravy zopakoval, že stanovení HF aj. zákazem je nadbytečné, a že, pokud mu je známo, nebylo žádné území (průzkumné území -PÚ) na frakování povoleno. Stanovisko MPO a MŽP, prohlásil, je proti pozměňovacímu návrhu o STOP HF a podzemnímu zplyňování uhlí.

Nutno zdůraznit, že to, že nebylo nakonec po roky se vlekoucích řízeních, povoleno ani jedno PÚ, není způsobeno ani vládou, ani ministerstvy, ale obcemi a jejich vytrvalým odmítavým postojem. Je výsledkem odporu proti bývalým snahám obou ministerstev PÚ za každou cenu udělit. Obce nejenže roky administrovaly v té věci, ale musely se odvolávat proti zákeřným lhůtám ze strany MŽP a podávat dokonce rozklady. Až rozkladová komise MŽP exministra Chalupu z ODS zastavila!

Jak se ukazuje, hlas lidu již opět není pro řadu politiků a už vůbec ne úředníků hlasem božím a zdá se, že budou muset vstát „noví boží bojovníci“. Zdá se, že senát podlehl přízemně pragmatickému postoji mít ve státní kase o 400 mil Kč navíc (díky zvednutí poplatků z těžby), než uklidnit veřejnost.

Kauza ukazuje na to, jak snadno se nechají politici ošálit úředníky, které řídí v řadě případů spíše průmyslová lobby než jejich ministr?

Hlasování:

Senátor Leopold Sulovský:  „Vážený pane předsedající, vážený pane ministře, kolegyně a kolegové. Hlasování bude probíhat tak, že nejprve tady je usnesení pro hospodářství, zemědělství a dopravu, kde je návrh schválit. Bude se tedy hlasovat o tomto návrhu. V případě, že nebude návrh schválen, půjde návrh do podrobné rozpravy. První hlasování tedy bude o tom, návrh schválit.“ (Pozn. editora: Podle jednacího řádu neměl pan senátor Sulovský jinou možnost, než dát nejdříve hlasovat takto.)

Klub ČSSD si bere 5 minut pauzu.

Výsledek:

Místopředseda senátu Zděněk Škromach:… „Byl podán návrh – schválit návrh zákona, ve znění postoupeném Poslaneckou sněmovnou. Zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh, nechť zvedne ruku a stiskne tlačítko ANO. Kdo je proti tomuto návrhu, nechť zvedne ruku a stiskne tlačítko NE. Děkuji, hlasování skončilo. Mohu konstatovat, že hlasování pořadové č. 26 se z 56 přítomných senátorek a senátorů, při kvoru 29, pro vyslovilo 33, proti bylo 9. Návrh byl přijat. Tím jsme ukončili projednávání tohoto návrhu zákona.

Senát i sněmovna tak vylili s vaničkou nejen dítě jedno, ale hned dvě:  Zvýšení poplatku z těžby o 1,5 % je, jak konstatovala i řada senátorů, směšné. A nezakázat HF a podzemní zplyňování uhlí zákonem je hloupé a ekologicky i ekonomicky riskantní.

———————

Děkujeme všem senátorkám a senátorům, úředníkům i členům vlády, kterých se tato kritická aktualita netýká. Zejména bychom chtěli vyzdvihnout práci paní senátorky Seitlové, senátora Sulovského a dalších, jejichž jména na naši tabuli cti a chvály vyvěsíme během dne.

Zde osobní vyjádření pana senátora Sulovského: http://www.leopoldsulovsky.cz/

Stenozáznam, stojí opravdu za to, zde:

http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/hlasovani?action=steno&O=10&IS=5656&D=03.03.2016#b16510

A zde výsledky hlasování – můžete si porovnat, koho budete nebo ne příště volit:

192-horní-zákon-v-Senátu-hlasování.txt

Tagged with: , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter