Rozhodnutí rozkladové komise o průzkumných vrtech se protáhne

Ačkoli rozkladová komise ministra životního prostředí, ke které se odvolali starostové měst a obcí ve věci nesouhlasu se stanovením průzkumného území Trutnovsko, zasedala už 16. března, její rozhodnutí však bude známé až za tři týdny. Dozvěděli se to starostové, kteří se v úterý 20. března setkali v Božanově s náměstkem ministra životního prostředí Liborem Ježkem.

„Hlavním tématem jednání bylo seznámení Libora Ježka s kritizovaným postupem pracoviště MŽP v Hradci Králové. Konstruktivní diskusí jsme byli seznámeni s legislativním procesem a s případnými možnostmi v dalších postupech,“ řekl o setkání starosta Teplic nad Metují Milan Brandejs.

Starostové zúčastněných měst a zástupce VAK Náchod jednohlasně prosazovali názor, že v území CHOPAV (chráněné oblasti podzemní akumulace vod) je zcela nevhodné a nemyslitelné povolení jakéhokoliv hloubkového vrtání do zemské kůry za jiným účelem než vodohospodářským.

„Ministr si je prý vědom vážnosti a důležitosti nejenom zdrojů pitné vody, ale i krajinného rázu území a je připraven vydat takové rozhodnutí, které naše strategické hodnoty bude chránit. Není však vyloučena obrana investora třeba i prostřednictvím žaloby, a proto je třeba důkladné prozkoumání právní situace daného problému,“dodal Milan Brandejs.

 

PÁTEK, 23 BŘEZEN 2012 07:14 RENÉ HERZÁN

nase.broumovsko.cz

Uveřejněno v rubrice
2 comments on “Rozhodnutí rozkladové komise o průzkumných vrtech se protáhne
 1. Marcela Beranová napsal:

  „Není vyloučena oíbrana investora třeba i prostřednictvím žaloby“
  1. pokud vím, tak povolení k průzkumu je ve fázi „rozkladu“, takže zatím právoplatně zkoumat nemohou – nebo ano?
  2. ČR jim závazně přislíbila ochranu investic? To by byla novinka! Pokud ne, tak proč by ČR žalovali?
  Co o tom kdo víte?

 2. malik napsal:

  Dobrý den. Zkoumat nemohou a nebudou!
  Ochrana investic je celkem běžná věc – dohoda se uzavírá mezi dvěma státy a je uzavírána obecně. O arbitráži by se mohlo mluvit až v případě další fáze průzkumu – případně prokazatelně ušlých zisků, zatím nehrozí, ale vyloučit se nedá, je to jedna z rpacovních variant, proč se do toho cizí firmy pouští. Že by např. na Berounsku (kde vzhledem k těžbě zabírají směšných 90 km2) chtěli těžit, je opravdu nesmysl. Nebude co těžit, je to bublina. Ale hospodářská lobby v ČR včetně některých médií tomu sedla na lep:-) Co MŽP hrozí, je správní žaloba na opravdu špatný postup MPČ ČR v Hradci. Králové. Ale to by byla jen drobná ostuda, které se není třeba bát. Čím déle se s tím budeme zaobírat a vracet rozhodnutí po rozkladu v Praze zpět do Hradce, tím hůře. Navíc „vánoční“ rozhodnutí z Hradce je nezákonné, takže jediná zákonná cesta je toto rozhodnutí zrušit. Myslím, že ani v jednom případě ale firma Hutton nebude ztrácet čas soudy. Nikam by tím nedošla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter