Rozhodnutí rozkladové komise o průzkumných vrtech se protáhne

Ačkoli rozkladová komise ministra životního prostředí, ke které se odvolali starostové měst a obcí ve věci nesouhlasu se stanovením průzkumného území Trutnovsko, zasedala už 16. března, její rozhodnutí však bude známé až za tři týdny. Dozvěděli se to starostové, kteří se v úterý 20. března setkali v Božanově s náměstkem ministra životního prostředí Liborem Ježkem.

„Hlavním tématem jednání bylo seznámení Libora Ježka s kritizovaným postupem pracoviště MŽP v Hradci Králové. Konstruktivní diskusí jsme byli seznámeni s legislativním procesem a s případnými možnostmi v dalších postupech,“ řekl o setkání starosta Teplic nad Metují Milan Brandejs.

Starostové zúčastněných měst a zástupce VAK Náchod jednohlasně prosazovali názor, že v území CHOPAV (chráněné oblasti podzemní akumulace vod) je zcela nevhodné a nemyslitelné povolení jakéhokoliv hloubkového vrtání do zemské kůry za jiným účelem než vodohospodářským.

„Ministr si je prý vědom vážnosti a důležitosti nejenom zdrojů pitné vody, ale i krajinného rázu území a je připraven vydat takové rozhodnutí, které naše strategické hodnoty bude chránit. Není však vyloučena obrana investora třeba i prostřednictvím žaloby, a proto je třeba důkladné prozkoumání právní situace daného problému,“dodal Milan Brandejs.

 

PÁTEK, 23 BŘEZEN 2012 07:14 RENÉ HERZÁN

nase.broumovsko.cz

Uveřejněno v rubrice
2 comments on “Rozhodnutí rozkladové komise o průzkumných vrtech se protáhne
 1. Marcela Beranová napsal:

  „Není vyloučena oíbrana investora třeba i prostřednictvím žaloby“
  1. pokud vím, tak povolení k průzkumu je ve fázi „rozkladu“, takže zatím právoplatně zkoumat nemohou – nebo ano?
  2. ČR jim závazně přislíbila ochranu investic? To by byla novinka! Pokud ne, tak proč by ČR žalovali?
  Co o tom kdo víte?

 2. malik napsal:

  Dobrý den. Zkoumat nemohou a nebudou!
  Ochrana investic je celkem běžná věc – dohoda se uzavírá mezi dvěma státy a je uzavírána obecně. O arbitráži by se mohlo mluvit až v případě další fáze průzkumu – případně prokazatelně ušlých zisků, zatím nehrozí, ale vyloučit se nedá, je to jedna z rpacovních variant, proč se do toho cizí firmy pouští. Že by např. na Berounsku (kde vzhledem k těžbě zabírají směšných 90 km2) chtěli těžit, je opravdu nesmysl. Nebude co těžit, je to bublina. Ale hospodářská lobby v ČR včetně některých médií tomu sedla na lep:-) Co MŽP hrozí, je správní žaloba na opravdu špatný postup MPČ ČR v Hradci. Králové. Ale to by byla jen drobná ostuda, které se není třeba bát. Čím déle se s tím budeme zaobírat a vracet rozhodnutí po rozkladu v Praze zpět do Hradce, tím hůře. Navíc „vánoční“ rozhodnutí z Hradce je nezákonné, takže jediná zákonná cesta je toto rozhodnutí zrušit. Myslím, že ani v jednom případě ale firma Hutton nebude ztrácet čas soudy. Nikam by tím nedošla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter