Hospodářský výbor sněmovny přijal včera usnesení na základě lživé informace ze strany MPO a MŽP!!

Senátor Strnad (ČSSD)

Senátor Strnad (ČSSD)

Zprvu, přestože mi bylo již v mailu panem předsedou Hospodářského výboru (HVS) senátu Hajdou slíbeno, že budu moci vystoupit, řekl, že to bude načteno, tak jak to Koalice STOP HF (KSHF) předložila, takže není třeba, abych mluvil. Pak jsem si trochu postěžoval u paní tajemnice a zčista jasna nechal pan předseda hlasovat, zda mohu promluvit, což jsem udělal. Nestačil jsem však asi 4 minutovou řeč (kterou jsem psal 3 hodiny od 4:30 ráno ve vlaku do Prahy) dokončit dle potřeb, protože mi byly uděleny minuty 3, jak je zvykem. Ať mluvíte o velkém třesku nebo kupce sena – prostě na HVS jen 3 minuty. Ale možná, že to bylo dobře. Jak jsem skočil text, nesdělil jsem, že náš návrh obsahuje možnost dofrakování pro MND (i když to bylo dostatečně objasněno v dopise všem senátorům, který dostali několik dnů před jednáním).

Jakkoli měl pan zpravodaj novely horního zákona senátor Sulovský dobrou vůli vyslyšet hlas půl milionů obyvatel ČR v KSHF i jednotlivých obcí, které senátory žádaly o totéž ve snaze podpořit návrh KSHF, a návrh předložil s tím, aby ho HV podpořil, pan senátor Strnad z ČSSD sdělil: pokud nám MPO sdělí, na moji otázku, že legislativně není potřeba tento zákaz, navrhuji, aby se o pozměňovacím návrhu (na stop HF obcí a Koalice STOP HF) vůbec nehlasovalo a zákon byl přijat tak, jak navrženo Ministerstvem průmyslu a obchodu. MPO sdělilo, že tento zákaz není potřeba. Pan náměstek (jméno nevím, byl zase další) z MPO, aby doložil vážnost svého tvrzení bez souhlasu předsedy (sic!) vyzval pana Holého, ředitele geologického odboru MŽP, aby potvrdil jeho slova. Pan Holý přivačil k mikrofonu, hovořil jistě přes tři minuty, aniž byl panem předsedou pokárán. A víceméně potvrdil postoj MPO. HV hlasoval a náš návrh neprošel. Vůbec si nestačili při jednání všimnout, na což kuloárně upozorňovala i paní senátorka Seitlová, která se přišla podívat, že MPO postavilo hlavní bod oponentury návrhu KSHF na nemožnosti dofrakovat pro MND. Když jsem na to chtěl pomocí technické poznámky upozornit, pan předseda to nepřipustil. Moje nevyřčená poznámka tedy zněla: „Není pravda, že návrh KSHF neumožní doštěpit pro MND či minerální zdroje vod. Od počátku KSHF měla na zřeteli pouze nekonvenci. Předložená nová formulace doštěpování konvenčních zdrojů hladce umožňuje a dokonce ho, na rozdíl od stávající legislativy, přímo posvěcuje. Její definice je postulována geology.“

Pokud mohu srovnat, což nikdo jiný ze senátorů nemůže, práci ústavně právního, životně prostřeďového a hospodářského výboru (a opravdu bez ohledu na výsledek pro KSHF) na třech jejich posledních jednáních. O několik délek před HVS je na prvním místě životně prostřeďový výbor. Ten MPO jasně uprokázal, že jeho návrh je nepřipravený, úředníci se kroutili a nebyli schopni čelit kritice a to i v oblasti vzdálené životnímu prostředí (poplatky), je senátoři prostě úředníky dostali! Na druhém místě skončil výbor ústavně právní – jednání v pořádku, bez problémů, dostatečné. Na posledním místě je HVS, který vůbec nešel do hloubky problematiky. Potíže s poplatky neodkryl, ale přikryl. Bylo vidět, že se prostě jen snaží rychle odmávat další věc. Tomu odpovídá i délka jednání. Pan předseda Vystrčil z ŽV vedl svůj výbor sice také velmi svižně, ale když byl problém, ponechal dost prostoru ho osvětlit. Nebyl problém hovořit pro veřejnost, a 3 minuty, i když se shovívavýn upozorněním, mi protáhl na 5 minut. Stálo by za to zjistit proč tento odlišný přístup. Stejně příznivá situace jako na ŽV byla na ústavně právním výboru pod vedením pana předsedy Antla. Celkově lze ale říci, že jakkoli jsou věci jistě předžvýkané v kulorátu i do asistentů, tempo projednávaní je obecně příliš rychlé, proto nutně s chybami, zbrklé. Jistě ani sněmovna nebude výjimkou. Obraz české legislativy je pak jen odrazem i tohoto neblahého faktu.

Pan náměstek z MPO

Pan náměstek z MPO

Co se ale stalo ve skutečnosti na HV senátu? Pan senátor Strnad ignoroval hlas lidu, zeptal se úředníka (který nakonec může být i pod vlivem průmyslníka a vůbec nemusí být specialista na to, na co odpovídá), na jeho názor a podle toho názoru pak hlasoval. Co tím předvedl? Předně, že si nezjistil podstatu věci a ujistil nás, že nemá vlastní názor. Tudíž se nechal ze strany MPO podvést, protože MPO podalo minimálně jeden lživý argument! Svým jednáním ujistil občany této země, že ho názor veřejnosti a asi nejsilnějšího lidového hnutí v zemi patrně nezajímá. Že je pod vlivem nějaké lobby ponechme jako konspirační domněnku.

A kdo chce, tak ještě stručněji: Hospodářský výbor sněmovny přijal včera usnesení na základě lživé informace ze strany MPO a MŽP!!!

Takže HV dostává nejen za neodmítnutí našeho návrhu, ale za způsob neprofesionálního a povrchního jednání, palec dolů. Doufejme, že si odporující senátoři z HVS napraví reputaci na středečním hlasování, a že vyvodí důsledky z klamavého jednání náměstka z MPO.

Vedoucí národní kampaně Koalice STOP HF, Jiří Malík

 

Tagged with: , , , , , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter