Senátní výbor pro životní prostředí schválil stopku břidlicovým plynům

Paní senátorka Seitlová, urpostřed, načítá pozměňovací návrhy

Paní senátorka Seitlová, urpostřed, načítá pozměňovací návrhy

Dnes v poledních hodinách schválil senátní výbor pro Územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí v rámci projednávání novely horního zákona mj. pozměňovací návrh Koalice STOP HF pro zákaz hydraulického štěpení (frakování) břidlicových plynů a podzemního zplyňování uhlí (tzv. nekonveční zdroje). Je navržen podobný princip zákazu jako byl legislativně použit u metody kyanidového loužení v horním zákoně, avšak nyní navržen pro extrémně nebezpečné metody průzkumu a těžby zemního plynu.

Připomeňme, že vládní novela horního zákona sněmovní tisk č. 500 o zvýšení poplatků z těžby (psali jsme zde: http://stophf.cz/archives/7638) doputovala nyní do Senátu. Zopakujme, že ve sněmovně byla novela doplněna pozměňovacími návrhy z ČSSD a TOP 09 i na zákaz frakování břidlicových plynů a podzemního zplyňování uhlí (Birke/Böhnisch, Kučera), které sněmovna zcela nepochopitelně – v rozporu s vládním programem – odmítla podpořit.

Koalice STOP HF i další nevládní organizace (Zelený kruh) i jednotlivé obce proto oslovily senát, aby zvážil tuto novelu doplnit zákazem zmíněných metod a napravil tak tento sněmovní přehmat.

Paní senátorka Seitlová (KDU-ČSL) jako zpravodaj uvedeného výboru krom pozměňovacích návrhů směřujících k odstranění nedostatků předlohy novely předkladatele (MPO) představila i definici našeho pozměňovacího návrhu zákazu hydraulického štěpení břidlicových plynů a podzemního zplyňování uhlí.

Vysvětlila, že krom jejich nebezpečnosti se jeví i potřebným vyslyšet hlas veřejnosti, jenž se skládá jak z nevládního sektoru, tak má podporu mnoha obcí. Její vystoupení bylo profesionální a skvěle připravené do všech detailů.

V diskusi bylo umožněno panem předsedou senátorem Vystrčilem, na základě kladného hlasování přítomných senátorů a senátorek, vystoupit i Jiřímu Malíkovi, vedoucímu národní kampaně Koalice STOP HF. Koalice aktuálně zastupuje přímo 500 tis. obyvatel ČR. Snaží se zmíněné zákazy již čtyři roky legislativně prosadit, což je v souladu s primármní dohodou všech obcí v Koalici, to vše podpořeno 85 000 podpisy. Pan Malík představil, jaké potíže přinesla obcím stávající nedostatečná legislativa, a seznámil přítomné s absencí legislativní iniciativy ze strany Ministerstva životního prostředí ČR, kterou mělo na popud petičního výboru sněmovny již před lety připravit a nestalo se tak dosud. Dále Malík vysvětlil, že i když MPO v kuloáru po jednání ústavně právního výboru minulý týden v dobré víře navrhlo Koalici jít ne horním zákonem, ale novelou geologického zákona (neboť tam údajně průzkumná činnost ve skutečnosti patří), není to dle Koalice také relevantní, jelikož průzkum metodou HF v nekonvenčních zdrojích končí ostrou těžbou. Malík také upozornil na nebezpečí arbitráží i pro ČR, ze strany neférových podnikatelských aktivit v souvislosti s geologickým sektorem.

Pan náměstek Koliba, MPO

Pan náměstek Koliba, MPO

Zástupce MPO pan Ing. Jiří Koliba, náměstek ministra, mj. odmítl zakazovat zmíněné metody, i když souhlasí s jejich nebezpečností. Jako důvod uvedl, že nebylo uděleno jediné průzkumné území na tyto metody a že návrh neumožní prodloužit výtěžnost tzv. doštěpováním ložisek ropy a plynu na jižní Moravě firmě Moravské naftové doly (MND).

Jak je ale uvedeno v důvodové zprávě Koalice STOP HF pro senátory, návrh Koalice je koncipován zejména s ohledem na umožnění doštěpovat ložiska konvenčních zdrojů ze strany MND a je primárně cílen jinam: na zákaz průzkumu či těžbu nekonvenčních zdrojů.

Na jedníání se jako obvykle byl podívat ředitel geologického odboru pan Holý, který do diskuze při jednání senátního výboru nezasahoval. O to živěji diskutoval se zástupci MPO v kuloáru.

Na jednání se jako obvykle byl podívat ředitel geologického odboru pan Holý z MŽP ČR, který do diskuze při jednání senátního výboru nezasahoval. O to živěji diskutoval se zástupci MPO v kuloáru.

Krom senátorů a senátorek, který STOP HF podpořili, vystoupil pan senátor Vícha se sdělením, že zakazovat metodu zákonem je tzv. „zaplevelování“ legislativy, což byl jeden z hlavních argumentů ze strany ODS před čtyřmi roky, kdy se aktivity STOP HF ujal exsenátor Pakosta (Nezávislí) a senátor Oberfalzer (ODS). Proti se vyslovil i pan senátor Martínek (ČSSD), jakkoli co se poplatků týče hovořil velmi rozumně.

Senátoři nakonec pozměňovací návrh schválili, za což mají srdečný díky od Koalice STOP HF.

Jak nám poté sdělil pan Jiří Malík, tento počin senátního výboru pro životní prostředí hodnotí velmi kladně. Považuje jej za první příslib rozumného přístupu k rychle se měnícím technologiím, které legislativa nedokáže účinně sledovat, a jak se ukázalo, ani eliminovat. To, že nebylo uděleno žádné průzkumné území na tyto extrémně nebezpečné metody, jak argumentuje MPO, nebylo zásluhou státu (naopak), ale nesouhlasu obcí a jejich odvolacích aktivit a díky činnosti Koalice STOP HF. Nezapomeňme např., že v zárodku této obrovské, čtyři roky trvající kauzy, studie č. 1 ve věci břidlicových plynů z MŽP ČR, od jeho České geologické služby, plně potřeby průmyslové lobby pokryla a sdělila, že tyto metody jsou zcela bezpečné a podzemní vody neohrožují. Což je de facto – státní lež, placená daňovými poplatníky, kteří se ji pokouší již čtyři roky většinou ze svých kapes napravit a někdo by za tuto kauzu měl nést odpovědnost. Takže nakročeno k potřebné změně je ode dneška, díky senátnímu výboru pro životní prostředí, dobře.

 

 

Tagged with: , , , , , , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter