
Colorado, USA. Impakt frakování v horách. Trpí nejen estetika. Zvěř je vystresována hlukem. Je narušena ekologická stabilita území. Možnost zanášení nepůvodních druhů je téměř jistotou. Voda v horách chybí nejvíce. Atd. To vše na 15 let, než plyn dojde. Těžaři de facto zanechají spálenou zem.
Ropná mafie se v posledních letech často uchyluje k tomu, že se zisk pokouší tvořit podvody pomocí tzv. arbitráží. Pokusí se udělat geologický průzkum a v případě nenalezení zdroje, se snaží ztráty zahladit pomocí obchodních soudů (arbitrážní řízení), kdy se snaží žalobou na stát, svalit na něj svůj tzv. ušlý zisk. Máme čím dál větší podezření, že některé skupiny hrají od počátku jen na to. I když jim je jasné, že nic k těžbě nenajdou, sveřepě se snaží o aktivity a pak podat arbitráž dle dvoustranných dohod o ušlý zisk. Stalo se v kanadském Quebecu, na Ukrajině. Hrozí tento scénář Slovensku? Vzhledem k tomu, že Benada z Alpine Oil and Gas uvádí v jeho mailu na slovenské ministerstvo životního prostředí značnou cifru za dosud vynaložený průzkum, lze to očekávat.
Níže žaloba Lone Pine Resources Inc. 2711 Centerville Road, Suite 400 Wilmington, Delaware 19808 United States of America proti státu Kanada podle NAFTA. Zde je tedy extrémně důležité pro EU nepřijmout TTIP.
http://www.italaw.com/cases/1606
Níže odkaz popisující současný vývoj situace na Východním Slovensku.
Napsat komentář