Sněmovna dnes schválila směšné zvýšení poplatků za těžbu uhlí a odmítla podpořit zákaz hydraulického štěpení břidlic a podzemního zplyňování uhlí

Jak říká HF lobby všude po světě. Metoda je zcela bezpečná...

Jak říká HF lobby všude po světě. „Metoda je zcela bezpečná“. Na obr. jedna z tisíců havárií při frakčních operacích. Nomag Rig 1, USA. A pan poslanec Kudela z KDU-ČSL tvrdí, že stopnutí metody HF je „bezpředmětné“. Tím KDU-ČSL dnes zcela propadla.

Sněmovna dnes opět poslechla průmysl, upřednostnila soukromé zájmy těžit a zkoumat před veřejnými zájmy ochrany zdraví lidí a životního prostředí. Sněmovna tak rovněž otevírá ropným mafiím dveře pro budoucí možnost tunelování rozpočtu přes abritráže kvůli „ušlemů zisku“. Ropná mafie v ČR je napojena např. přes Stanislava Benadu, který pracoval i pro Komárkovy Moravsko nadftové doly (MND) na ukrajinského mafiána Kolomojského. Jeho firma JKX Oil & Gas, vlastnicky propijená s Aurelian Oil and Gas (jednatel Benada), která při porušování zákonů operuje na Slovensku, je součástí Kolomjského struktury. JKX Oil & Gas žalovala loni k arbitrážnímu soudu Ukrajinu o 180 mil dolarů. Je vidět, že sněmovnu jako celek nezajímá ani životní prostředí, ani rizika tunelování státního rozpočtu ropnými lobbisty. „Břidličný“ a ropný lobbista Stanislav Benada v minulosti působil jako „nezávislý poradce“ (v té době byl již dávno např. v ropné Taxes Oil a poradcem „břidličné“ Cuadrilly, která chtěla Valašsko) Masarykovy univerzity Brno pro grant Ministerstva zahraničí ČR, později pod pláštíkem občanského sdružení lobboval senát.

http://despiteborders.com/kolomojskeho-firma-prejavuje-zaujem-o-tazbu-bridlicoveho-plynu-na-slovensku/

Tím, že sněmovna vyšla vstříc průmyslu a neslyší hlas lidu, klesá na úroveň USA, kde dokonce kongres zmírnil legisaltivu, aby nebezpečná metoda frakování mohla být v USA vůbec povolena. Sněmovna tak pošlapala demokracii. Novela horního zákona na zvýšení poplatků za těžbu byl od vlády původně chvályhodný záměr. Ale tím naše chvála končí.

Poplatky za těžbu uhlí i po zvýšení  budou totiž zcela směšné. Sněmovna hlavně ale odmítla do novely zařadit návrh poslanců Birkeho a Böhnische na zákaz extrémně nebezpečných metod průzkumu a těžby hydraulického štěpení břidlic (HF) a podzemního zplyňování uhlí. Údajně na základě stanoviska expertů z MPO, jak sdělil poslanec Kudela z KDU-ČSL pro ČT 24.

Sněmovna tak dnes vyhodila naši čtyřletou práci Koalice STOP HF a stovek obcí a měst doslova z okna. Ignorovala vlastní petiční výbor, který požadoval, aby MŽP vypracovalo legislativu na zákaz HF, patrně vůbec netuší, že 85 tisíc občanů z celé ČR chce STOP HF a odmítla chránit vodu pro 1,5 lidí ČR. Podpořila možnost průniku trojského koně HF v TTIP a zradila vůli 350 obcí a měst z celé ČR, které nás pověřili dosáhnout zákazu legislativní cestou a otevřela dveře ropné mafii, která se honí pouze po snadných ziscích z arbitráží. „Jen“ toto pomáhal sofistikovaný přílepek řešit.

Dosud jsme byli klidná, stále vyjednávající síla, ale naše trpělivost je po 4 letech marné práce u konce, protože to je třetí pokus o nalezení rozumné cesty ve sněmovně i senátu a stále naše pokusy torpedují již 4 roky tytéž proprůmyslové temné postavy z MPO, řízené bůh ví kým, se stále stejnými stejně tupými argumenty, kdy je jasné, že věci buď nerozumí, nebo naopak velmi dobře, ale nehájí zájmy občanů ani státu ale průmyslu a tudíž zejména zájmy soukromé. Za normální, demokratické situace by MŽP a MPO připravilo samo STOP HF.

Co se namísto toho děje v našem Absurdistánu? Legislativní náměty na ochranu veřejného zájmu musí chystat občané a úředníci a část politiků je v našem případě systematicky hatí, navíc se zcela jalovými argumenty.

Pan poslanec Kudela z KDU-ČSL, člen Hospodářského výboru v reportáži na ČT 24 (20.1.2016 v 15.33 minuta 8:00 a dál) údajně konzultoval metodu HF s odborníky na MPO. Ti mu sdělili, že se metoda HF užívá k doštěpení (nezdůraznili, že jde o klasické zdroje), a proto je údajně dle Kudely zařazení obou metod do horního zákona bezpředmětné. Pan Kudela (oborem jako zemědělský inženýr problematice na hony vzdálen), se při tom svém lhaní ani nezačervenal nebo nepochopil, že HF pro konvenční zdroje (o kterých hovořil s tzv. odborník na MPO) je sice podobná té, kterou měli na mysli pánové Birke (člen Hospodářského výboru za ČSSD a Böhnisch (šéf výboru pro Životní prostředí), ale je zásadně nebezpečnější. Podle našich informací se pro přijetí zákazu frakování a zplyňování uhlí vyslovil nahlas pouze pan poslanec Kučera z TOP 09, za což Koalice STOP HF děkuje a rovněž těm, dalším kteří v tomto směru hlasovali.

Proč se však člen Hospodářského výboru Kudela, pokud je metoda ekologicky nebezpečná, ptal jen a pouze na její průmyslový aspekt na MPO?? Nebo snad věří tomu, že na MPO jsou experti na životní prostředí, kteří by mu navíc o ekologických dopadech řekli pravdu?? To asi ani on nemůže být tak naivní, ale překvapivě mu to stačilo. A proč pan poslanec Kudela nečetl v důvodové zprávu k „přílepku“ o STOP HF aj., kde má pan poslanec uvedeno minimálně 14 zásadních, zcela extrémních nebezpečí, ohledně životního prostředí a kontaminci pitné vody? Nevíme, ale zeptáme so ho brzy.

Proč se pan poslanec Kudela neptal na MŽP? Nevíme, ale zeptáme so ho brzy.

A proč pan poslanec Kudela nevěří svému kolegovi Böhnischovi? Nevíme, ale zeptáme se ho brzy.

Myslí si snad, že šéf Výboru pro životní prostředí sněmovny Böhnisch si ze sněmovny dělal předložením přílepku legraci? JAK VLASTNĚ FUNGUJE SNĚMOVNA, KDYŽ NÁVRH VÝBORU ŽP SNĚMOVNY a POŽADAVKY PETIČNÍHO VÝBORU SNĚMOVNY, DE FACTO I DE JURE PŘEVÁŽÍ PROPRÚMYSLOVÝ – TEDY SOUKROMÝ ZÁJEM? A TO ZCELA JASNĚ NA ÚKOR 1,5 MILIONU OBČANÚ ČR ohrožených nějakou formou užití nekonvenčích metod??

Přitom je až přízračné, pane poslanče Kudelo, že metoda právě v USA nejvíce pošlozuje zemědělství – komodity s HF oblastí se stávají postupně neprodejnými, umírá dobytek na kontaminaci pitné vody jedy z HF, opadává mu srst či nastupují mutace. (http://stophf.cz/archives/4550).

Kráva z Shilke farmy, která ztratila svůj ocas. Jde o jeden z mnoha neduhů nalezených u skotu po expozici HF v pánvi Bakken Shale v Severní Dakotě. Před příchodem HF do oblasti byly všechny krávy zdravé.

Že by zakazovat tuto metodu bylo bezpředmětné je jako říci, že nám nevadí pomalu probíhající atomový výbuch.

O nebezpečnosti metody není dnes v rozumném světě pochyb. Dokladuje ho hora studií, kterou občané politikům opakovaně snesli pod nos, ale jak vidno u pana poslance Kudely, marně. Takže znovu a znovu, než to pochopí i pan Kudela: http://stophf.cz/dokumenty/vedecke-studie.

Pan Kubela buď sehrál v této poziční válce o HF bílého koně MPO nebo nějakého budoucího frackisty. A buď to ví, nebo je jen použit. Oboje lze odsoudit.

Sněmovna se tak podílí na kolosální eskamotáži, žonglujíce zdravím milionů. Je to opravdu jen nevědomost? A kde bere sněmovna mandát odmítat záhadně tak jasný a opakovaný hlas lidu?

Pokusíme se to zjistit. My, Koalice STOP HF, ohrožené obyvatele ČR a obce a města nezradíme a změnu legislativy prosadíme!

Rychlá analýza hlasování, pozměňovací návrhy C od TOP 09 a D od ČSSD (předloha od KSHF):

C2. V § 30 se za odstavec 2 vkládá nový odstavec 3, který zní:

„(3) Při průzkumu a dobývání nekonvenčního zemního plynu, například břidlicového plynu, je zakázáno používání technologie hydraulického štěpení hornin.“.

Hlasování má pořadové číslo 38, přihlášeno je 185, pro 26, proti 113. Tento návrh nebyl přijat.

C3. V § 30 se za odstavec 2 vkládá nový odstavec 3, který zní:

„(3) Při průzkumu a dobývání nekonvenčního zemního plynu je zakázáno používání technologie podzemního zplynování uhlí.“.

Hlasování má pořadové číslo 39, přihlášeno je 185, pro 34, proti 107.

D2-D6 – de facto kompletní novela, která ošetřila nejen horní zákona, ale i navazující legislativu:

Hlasování má pořadové číslo 42, přihlášeno je 185, pro 35, proti 133. Tento návrh nebyl přijat.

Je  neuvěřitelné, že zejména poslanci ČSSD (!) a ano hlasovali proti svému vlastnímu návrhu

ODS (která byla vždy pro frakování břidlic jako jediná a bojovali jsme s nimi několik let, aby se vzpamatovali), posílila o KDU-ČSL a ANO (tedy vládní strany, které tak hlasovaly zejména proti svému vlastnímu programovému prohlášení). Úsvit byl dost proti C2 a KSČM dost proti D2-D6. Lze tak při jednání sněmovny nejvíce pochválit snahu pana Bohnishe (CSSD a pana Kučery (TOP 09) za pokus vysvětlit důležitost návrhů a při hlasování vyšla s naším díkem nejlépe TOP 09.

 

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/216411058320120

http://ekonomika.idnes.cz/stat-dostane-vic-za-tezbu-zakaz-dobyvani-bridlicoveho-plynu-neprosel-1k4-/ekonomika.aspx?c=A160120_122749_ekonomika_kop

 

Tagged with: , , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice
0 comments on “Sněmovna dnes schválila směšné zvýšení poplatků za těžbu uhlí a odmítla podpořit zákaz hydraulického štěpení břidlic a podzemního zplyňování uhlí
1 Pings/Trackbacks for "Sněmovna dnes schválila směšné zvýšení poplatků za těžbu uhlí a odmítla podpořit zákaz hydraulického štěpení břidlic a podzemního zplyňování uhlí"
  1. […] novela horního zákona sněmovní tisk č. 500 o zvýšení poplatků z těžby (psali jsme zde: http://stophf.cz/archives/7638) doputovala nyní do Senátu. Zopakujme, že ve sněmovně byla novela doplněna pozměňovacími […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter