Slovensko pod tlakem ropné lobby: už i Trebišov a oblast Břeclav až Bratislava

Hlavní evropské pánve, které jsou v hledáčku ropné lobby užívající i extrémně nebezpečné nekonvenční metody průzkumu a těžby

Hlavní evropské pánve, které jsou v hledáčku ropné lobby užívající i extrémně nebezpečné nekonvenční metody průzkumu a těžby, orientační zákres, zdroj Česká geologická služba MŽP ČR.

Slovenský severovýchod se probouzí těsně před vánoci, což jistě není náhoda, již třetím pokusem o instalaci vrtné plošiny na průzkum i nekonvenčních zdrojů uhlovodíků.

Podobně jako ČR prolomila v listopadu 2015 část uhelných limitů v západních Čechách, i Slovensko nadále podléhá tlaku ropné lobby a ještě více se mu otevírá. Je však důležité si uvědomit, že dopady nekonvenčních technologických postupů jsou o několik řádů horší, než u konvečních stylů. A to zejména i o mnoho horšího vlivu na klimatickou stopu při těžbě, kdy uniká těžený metan až z 12% těženého objemu (u břidlicových ložisek v USA).

Toto má být reálná politika podpory obnovitelných zdrojů a odklonu od fosilních paliv ve střední Evropě, ke kterým se hodlá současný pokrokový svět zavázat na základě Klimatické konference OSN v Paříži?

Další oblastí, tentokrát na východě Slovenska, je okolí Trebišova, kde, podobně jako v obcích Oľka, Smilno a Ruská Poruba, jde o tzv. tight gas – metan uzavřený v pískovcích. Aktivity zde vyvíjí společnost NAFTA. http://www.nafta.sk/en/exploration-and-production-services

Domníváme se, že s některými firmami mohou operovat i ukrajinští oligarchové. Zatím se podařilo objevit spojitost mezi firmou Aurelian, Kolomojským a Alpine Oil and Gas, zde:

http://despiteborders.com/kolomojskeho-firma-prejavuje-zaujem-o-tazbu-bridlicoveho-plynu-na-slovensku/

Jednou z figurek, která se exponovala ve jmenovaných firmách je Ing. Stanislav Benada, ředitel občanského sdružení (nyní spolku) Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně. Benada pracoval jako generální ředitelem MND a MND údajně spolupracuje s firmou NAFTA. MND ještě před třemi roky prohlašovaly, že hledají silného investora na hydraulické štěpení břidlic a že i hodlají zkoumat břidličné vrtsvy a to v projektu Bohemian Foreland Exploration (BFE). Zde: http://www.svetprumyslu.cz/mnd-drilling-services-as-bridlicny-plyn-je-budoucnost/

Možná, že tedy MND nenašly silného partnera jen v OMV, kdy část top managerů přesla do MND, ale i v Kolomojském.

Třetí, již dávnou užívanou oblastí, na kterou by Morava, Rakousko ani Slovensko na SZ od Bratislavy nemělo zapomínat, je Vídeňská pánev, kde právě operuje zejména jen OMV a MND. Na sever od Vídně leží krom klasických zdrojů i zásoby nekonvenčních zdrojů uhlovodíků relativně velmi hluboko, uvádí se, že až 5 km. Avšak čím dál více na sever (pod Beskydy) a severovýchod (seměrem k Bratislavě) se tyto vrstvy nachází blíže pod povrchem. Dosud byly zejména využívány ke konvenční těžbě ropy a plynu. Avšak spojení moravské firmy MND s rakouskou OMV přineslo riziko ohrožení Rakousko-Slovensko-Moravského trojmezí ochotou zkusit nekonvenční metody průzkumu, i když dnes firmy MND i OMV stále ujišťují, že jde jen o konvenční plány a zdroje. Dle našich neoficiálních zdrojů je podezření, že na rakouské straně proběhlo několik nepovolených pokusů o hydraulické štěpení břidlic.

MND na moravské straně a OMV na rakouské straně v minulých letech uskutečnili řadu průzkumných vrtů právě i do značných hloubek, takže mohly vyhodnocovat i vrstvy hornin s nekonvenčními zdroji uhlovodíků. V současné době firma MND vrtá zcela nové vrty na jižní Moravě v těchto lokalitách: Archlebov, Mutěnice, Uhřice, Bošovice, Otnice, Žatčany, Horní Bojanovice, Boleradice, Šitbořice, Borkovany a Klobouky.

https://www.mnd.cz/plynzprvniruky/o-spolecnosti/aktuality/nejvetsi-vrtna-souprava-bude-na-morave-vrtat-vrt-na-plyn-v-hloubce-3-7-km

Jelikož všechny vrty na jižní Moravě i v rakouském pohraničí severně od Vídně – v pásu Poysdorf, Hohenau an der March až na úroveň Malacek, které jsme zaznamenali (jsou jich také desítky), jsou vrty šikmými (skloněnými), lze s nich (a jen z těchto šikmých vrtů) později kdykoli provést horizontální vrty, které mohou z jednoho stanoviště dosahovat paprskovitě až do vzdálenosti 3 km (sic!), a pak z nich provést hydraulické štěpení hornin. Pokud se tak stane, může být v celé této ohromné oblasti ohrožena podzemní voda jak na kvantitě, tak i na kvalitě. Podzemní i povrchová voda, podle zkušeností zejména z USA, může být s vysokou pravděpodobností kontaminována metanem z těžby či chemikáliemi a utvořit de facto i de jure neřešitelné havárie na podzemních vodách. Neřešitelné nejen pro rakovinně toxický mix nečistitelné chemie, ale i vlivem velkých hloubek, ve kterých by ke kontaminaci hornin a podzemní vody došlo.

Co se východního Slovenska týče nelze vyloučit, že aktivity těžařů jsou zaměřeny na možnost arbitráží vůči Slovensku v souvislosti s plánem přijmout TTIP, kde by mohly pak v klidu tunelovat státní rozpočet pomocí obchodních soudů.

Slovensko by si mělo uvědomit, že pokud nechá těžařům nekonvenčních zdrojů „volnou ruku“, nebude to v případě kladného hodnocení průzkumu zdaleka končit několika průzkumnými věžemi. Jedním z hlavních rozdílů mezi konvenční a nekonvenční těžbou je to, že aby se těžba v horninách řídce rozptýleného metanu vyplatila, musí těžaři otevírat stále nové vrty. Na těžbu jsou potřeba stovky, tisíce vrtů.

Pánve na Slovensku a v okolí. Obr. 162. 1 - karpatská předhlubeň s výběžky neogénu do Českého masívu (v okolí Olomouce, Brna a Znojma), 2 - vídeňská pánev, 3 - podunajská pánev, 4 - jihoslovenská pánev, 5 východoslovenská pánev; B - Brno, Ba - Bratislava, H - Hodonín, K - Košice, Km - Komárno, L - Lučenec, M - Michalovce, N - Nitra, O - Olomouc, Os - Ostrava, P - Prešov, Z - Znojmo.

Pánve na Slovensku a v okolí. Obr. 162. 1 – karpatská předhlubeň s výběžky neogénu do Českého masívu (v okolí Olomouce, Brna a Znojma), 2 – vídeňská pánev, 3 – podunajská pánev, 4 – jihoslovenská pánev, 5 východoslovenská pánev; B – Brno, Ba – Bratislava, H – Hodonín, K – Košice, Km – Komárno, L – Lučenec, M – Michalovce, N – Nitra, O – Olomouc, Os – Ostrava, P – Prešov, Z – Znojmo.

 

Tagged with: , , , , , , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter