Slovensko se začíná probouzet, protestuje i Ruská Poruba

Mírová armáda Sv. Václava za ochranu klimatu

V ČR jsme dál, při pochodu za ochranu klimatu Prahou proti hydraulickému štěpení za obnovitelné sluneční zdroje Koalice STOP HF požaduje, aby sněmovna schválila její návrh novely horního zákona na zákaz hydraulického štěpení břidlic a podzemního zplyňování uhlií na celém úzení ČR.

Několik desítek občanů z Ruskej Poruby veřejně protestovalo proti záměru firmy Alpine Oil & Gas zkoumat ropu a plyn v jejich domovině. Firma uklidňuje občany, že vše mají pod kontrolou a bude to bezpečné.

Stokrát prokázanou pravdou je, že žádný vrt není bezpečný a nejméně bezpečné jsou vrty, kde se užívá hydraulické štěpení (HF) někdy pod více jak 100 MPa (!!), které firma plánuje, přesto, že před rokem ústy Stanislava Benady slibovala, že o HF nepůjde.

Kdo je Stanislav Benada? V ČR jeden z největších „břidličných“ lobbistů. V pokusu o „břidličnou“ anexi ČR se snažil manipulovat jak média, tak senát. V tisku bagatelizoval rizika průzkumu i těžby a lživě uvedl, že frakční směs je neškodná asi jako mýdlová voda a uváděl, že objem frakční vody vstřikované do podzemí je v kilogramech. Pravdou je, že každý vrt jednou přestane těsnit a i jakýkoli průzkumný vrt, i kdyby bylo vše jinak v pořádku, může způsobit ztrátu vody ve studních. Co se frakční směsi týče, bývá to směs někdy toxických, jindy rakovinotvorných chemikálií, dnes dokonce na základě zkušeností z USA víme, že řada užívaných látek poškožuje hormonální systém člověka a ohrožuje zejm. malé děti. A co se týče objemu chemie, kterou jedno jediné štěpení zavede do podzemí? V USA, kde mají lepší geologii než v EU, jak spočítala vědecká rada Koalice STOP HF ČR, se v průměru jedná o 70 tun chemikálií. Proto v Polsku na jednom z prvních HF vrtů použili dokonce přes 100 t chemie! Metoda navíc plýtvá vodou, kterou ještě nevratně znečistí, kdy pak na zmenšení objemu tzv. zpětné vody je u průzkumné věže toxická laguna, kde se toxická odpadní voda, často navíc radiokativní, odpařuje. Objem vody na jedno štěpení je v průměru, jak udává EPA (Federální agentura pro ŽP v USA), cca 11 500 m3 na jedno štěpení, což je asi 15 plaveckých bazénů.

Pan Benada se při manipulaci senátu v ČR představoval jako vedoucí občanského sdružení Muzea naftového dobývání a geologie v Hodoníně. V té době však byl již v top managementu firmy Aurelian, které působila i na Východním Slovensku a poradcem britské agresivní HF firmy Cuadrilla (dceřinná firma Cuadrilla Morava), která se zajímala o Valašsko. Právě Cuadrilla způsobila při prvních vrtech v EU (nejprve v Británii a pak v Holandsku) zemětřesení o síle 1,5 resp. 3 stupně Richterovy škály. Benada se pak stal i jednatelem Cuadrilly Morava, jejíž sídlo umístil do budovy muzea. To ale senátorům a posléze poslancům při svých vystoupeních zatajil. Benada také vystoupil se svou lživou přednáškou jak v Akademii věd ČR, kde ho STOP HF argumentačně smetla, či v Klausově CEPu. HF lobby měla v ČR hlavní oporu v ODS (exministr Chalupa a další).

Že HF poškozuje vodu najdete v mnoha studicích, které jsou k dispozici zde:

http://www.eenews.net/assets/2013/06/25/document_ew_01.pdf

www.nicholas.duke.edu/cgc/pnas2011.pdf

yosemite.epa.gov/opa/admpress.nsf/0/EF35BD26A80D6CE3852579600065C94E

onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1539-6924.2011.01757.x/full

onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1745-6584.2012.00933.x/abstract

Další poškození, které HF způsobuje – od zemětřesení po nádory na mozcích, najdete zde:
http://stophf.cz/dokumenty/vedecke-studie

Server Korzar o protestu zde:

http://humenne.korzar.sme.sk/c/8107212/v-ruskej-porube-protestovali-proti-vrtom-a-tazbe.html

 

Tagged with: , , , , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter