Paříž – den třetí. Tiskovka Klimatické koalice

New York za 500 let podle stejného scénáře (viz výše). Zdroj ČT2

New York za 500 let, pokud stoupne hladina moří o 80 m. (Zdroj ČT2)

Tisková zpráva Klimatické koalice

Třetí den v Paříži: Česko chce zastavit fosilní dotace, praxe je ale jiná. Dosavadní systém nefunguje.

Praha / Paříž / 2.12.2015 Česká republika se přihlásila k Deklaraci k reformě dotací pro fosilní paliva.1 Dotace na fosilní paliva stojí za třetinou emisí skleníkových plynů a proto je potřeba celý systém revidovat, vypočítává deklarace. Připojilo se k ní čtyřicet zemí světa od USA přes Německo až k těm nejvíce ohroženým změnou klimatu jako Samoa, stejně jako desítky firem včetně Tesca nebo Unileveru.

Ekonomiku fosilních paliv dnes na konferenci v Paříži nevybíravě zkritizoval James Hansen, přední světový klimatolog a bývalý ředitel Institutu vesmírných studií NASA. Ten upozornil, že jednotlivé závazky států a systém trhu s uhlíkem (cap and trade) nepřinesou potřebné výsledky.

Ideálním výsledkem konference by bylo, pokud Obama a čínský prezident řeknou, že potřebujeme zpoplatnit využití uhlíku. Dokud vše nechávají na jednotlivých státech a jejich pravidlech, jsme v průšvihu.“ řekl Hansen.2

Podle Hansena je potřeba, aby silné státy jako USA a Čína a EU zavedly poplatky za těžbu a dovoz fosilních paliv. Cenu fosilních paliv sráží také dotace. Vlády celého světa ročně utratí kolem 500 miliard dolarů za podporu ropy, zemního plynu a uhlí.

Dotace na fosilní paliva mohou za zhruba jednu třetinu světových emisí skleníkových plynů vypuštěných mezi lety 1980 až 2010,“ prohlásil premiér Nového Zélandu John Key, jeden z iniciátorů Deklarace k reformě dotací pro fosilní paliva. Celková suma kolem 500 miliard dolarů je pětkrát vyšší než kolik slíbily průmyslové země investovat v rozvojových zemích do adaptace na změny klimatu a snižování emisí skleníkových plynů.

Česká vláda se sice k reformě dotací přihlásila, pokud chce ale přeměnit slova v činy, musí začít u sebe: zrušit dotace na pálení uhlí v kotlích, emisní povolenky zdarma nebo podporou vývozu uhelných elektráren,“ říká Hugo Charvát z Centra pro dopravu a energetiku.

Evropská unie systematicky využívá veřejné finance, aby si zajistila příliv fosilních paliv ze svého okolí. Oproti podpoře úspor a obnovitelných zdrojů je podpora pro fosilní paliva v evropském sousedství čtyřnásobná.“ říká Ondřej Pašek z mezinárodní organizace CEE Bankwatch Network, která se dotacemi z evropských veřejných peněz zabývá.3

Například Skupina ČEZ získala bezplatné emisními povolenky v řádu desítek miliard korun. Navíc ji podle soudního rozhodnutí z října 2015 bude stát muset vrátit část darovací daně za povolenky ve výši 3.8 miliardy korun. Dvacet milionů korun získaly firmy, které budují v zahraniční nové uhelné elektrárny nebo otevírají uhelné doly. Podpora Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) směřuje na investice do těžby uhlí v Polsku nebo na výstavbu uhelných elektráren v Turecku nebo Číně. Evropské fondy ve výši 9 miliard Kč zase podpoří kromě biomasy i kotle na uhlí a zemní plyn.

Klimatická koalice zprostředkovává kontakty s účastníky jednání v Paříži z českých i mezinárodních nevládních organizací. Nabízí také kontakty na české nevládní organizace, vědce a experty.

Pravidelné zpravodajství z konference najdete na http://www.zmenaklimatu.cz

Sledujte také @KlimaKoalice a #CZCOP21 na Twitteru.


Kontakty:

Petra Honcová – koordinátorka Klimatické koalice

petra.honcova@ecn.cz

tel.: 605 276 909

Hugo Charvát – odborník na klimatické finance Centra pro dopravu a energetiku

hugo.charvat@ecn.cz

Ondřej Pašek – odborník na veřejné finance a úspory energie CEE Bankwatch Network

ondrej.pasek@bankwatch.org

608 38 1 602


Činnost Klimatické koalice je podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

www.fondnno.cz www.eeagrants.cz

Tagged with: , , , , , , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter