Potvrdí vláda zítra prolomením limitů uhlí setrvání ČR v závislosti na fosilní energii?

Aktualizováno: 22.10.2015

Na ČT24 v otázkách Václava Moravce zazněla velmi otevřená, velmi potřebná a kvalifikovaná diskuze o limitech těžby uhlí v Severních Čechách. Pan ministr životního prostředí Richard Brabec seznámil přehledně se situací ohledně limitů těžby v Severních Čechách, dále o vládním návrhu novely horního zákona a letmo se i dotkl kauzy břidlicových plynů. Předsedkyně Strany zelených Jana Drápalová vyslovila velmi kvalifikované prohlášení ohledně základní chyby v kauze „limitů“. A tím je, že i když vláda v r. 1991 uložila nejen dodržení stávající hranice limitů, ale i provedení tzv. odpisu zásob, další vlády to již nedodržely. To vlastně umožňuje nyní otevřít znovu otázku prolomení limitů. Paní Drápalová dále upozornila, že prolomení limitů neumožní dostatečný odklon od těžby fosilních paliv v ČR a rovněž kvitovala postoj vlády v kuaze břidlic.

Koalice STOP HF již před třemi roky, krátce po jejím vzniku upozorňovala opakovaně nejen v souvislosti s břidlicovou kauzou, že jednou ze základních chyb státu, jsou nízké poplatky ve prospěch státu při těžbě nerostů a hornin. U rud, jak pan Brabec upozornil v debatě na ČT24, se jedná pouze o 10% sazbu ve prospěch státu, u surovin jako uhlí pak jen 1,5 %. Současný vládní návrh chce zvýšit sazbu na 3 % u uhlí. Paní Drápalová uvedla, že stát získává na poplatcích za těžbu od všech těžebních společností asi 0,5 miliardy ročně, zatímco zisky převážně soukromých firem, které těží naše společné národní bohatství, mají zisky 100 násobně vyšší tedy kolem 80 mld Kč ročně!! Stát tak podle ní naše národní bohatství vlastně rozdává…

Koment KSHF: Jakkoli je vládní návrh novely horního zákona až směšně nízkým kompromisem i toto zvýšení budí u některých poslanců a uhelné lobby či odborů odpor. Je otázkou, zda to ukazuje míru propojenosti poslanců  a odborů s fosilní lobby nebo jde o jejich samostatný názor, který ale v obou případech jde proti zájmům státu – tedy na úkor většiny občanů. Případné prolomení limitů bude i jistě nežádoucím vzkazem ČR na klimatickou konferenci do Paříže, která se zde odehraje v listopadu. Koalice STOP HF vnímá, že signál případného prolomení limitů jen prohloubí závislost ČR na fosilních palivech, jejíž tak drasticky ošklivou tvář zarámoval i drzý pokus břidlicových korporací anektovat pro své zájmy další jejich zdroj.

Koalice STOP HF zcela zásadně podporuje vládní návrh novely horního zákona a navrhuje, aby zvýšení bylo u uhlí minimálně od 10 do 15%. U rud min. 30% a u nerud cca 20-30% max.

Vláda na svém zasedání v Ústí nad Labem 19.10.2015 prolomila limity na dole Bílina ve vlastnictví ČEZu. Na dole ČSA, v soukromých rukou, limity plaztí dál. Jde o černý den pro klima a podivný vzkaz vlády na konferenci do Paříže ohledně ochrany klimatu.

A zde komplexní analýza situace s limity z Deníku Referendum:

http://denikreferendum.cz/clanek/21480-prolomeni-limitu-tezby-by-bylo-ekologickym-i-socialnim-zlocinem

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126672097-otazky-vaclava-moravce

Kdo nesouhlasí s prolomením limitů, má možnost zítra v Ústí nad Labem to sdělit přímo. Více zde.

https://www.facebook.com/events/1510962002548592/

Stanoviska jednotlicvých výborů sněmovny zde:

http://www.czp.cuni.cz/stuz/pur/8-aktuality/34-stanoviska-jednotlivych-vyboru-rvur-k-limitum-tezby

Stanoviska STUŽ (Společnost pro trvale udržitelný život) k limitům:

http://www.stuz.cz/

Otveřený dopis několika nevládních organizací, lékařů i vědců vládě:

Otevreny_dopis_limity_20151016.pdf

Tagged with: , , , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter