V USA zbankrotovala první společnost těžící břidlicový plyn

A zde ještě jednou naše dva měsíce stará karikatura…

Břidlicový boom!! Břidlicová revoluce! Tak naše média reagovala na klamavou kampaň průmyslové lobby v ČR. Zdá se tedy, že se začíná objevovat pravdivá realita…

Jak uvádí server CRI ENGLISH, firma WBH Energy z Texasu, producent břidlicového plynu, se stala první americkou firmou, která bankrotuje. Zřejmě i vlivem prudkého poklesu světových cen ropy. (Komentář STOP HF: KSHF předpověděla již před dvěma roky, že bod zlomu „břidlic“ v USA bude rok 2015. Mj. některé zdroje uvádí, že OPEC jde s ropou dolů, aby zlikvidovala břidličnou konkurenci.)
Společnost procházela úvěrovou krizí. Hlavní věřitelé odmítají pumpovat více peněz do průzkumu břidlicového plynu, zatímco ceny ropy zůstanou v depresi. (Komentář STOP HF: Na to, že tento segment je uměle napumpovaný půjčkami bank a dotacemi US vlády, a že se jednou nůžky mezi nevýdělkem a splátkami rozevřou, vědecká rada KSHF také upozorňovala již před dvěma roky).

Společnost potvrzuje dluhy v hodnotě asi 50 milionů amerických dolarů.

Zdroj uvádí, že případ firmy WBH Energy by mohl být začátek dominového efektu v oblasti průzkumu břidlicového plynu.

Analýza od S & P Capital IQ odhaduje (vyjma firmy Chevron a Exxon Mobil), že americké firmy těžící ropu a zemní plyn,  dluží zhruba 200 miliard dolarů, a že většina tohoto dluhu je svázána s průzkumem břidlicového plynu!

Podle zjištění KSHF se tato částka rovná 1,2 procenta HDP USA. Pokud dojde k bankrotu celého sektoru, může to stáhnout ekonomiku USA ke dnu, což Koalice předpovídala rovněž již před 3 roky, kdy jsme akcentovali i možný vliv na světovou ekonomiku.

Vysoká nákladovost průzkumu břidlicového plynu je způsobena nejen vlivem na životního prostředí, ale i proto, že jde o relativně nový koncept, uvádí CRI ENGLISH.

STOP HF dodává: rozevírání nůžek mezi náklady a výnosy je podle našich zjištění z r. 2012 způsobeno zejména zatajením skutečnosti, že výtěžnost břidlicových plynů klesá velmi rychle. V průměru o 60% za první rok těžby u nejvydatnějších vrtů, kterých je pouze několik procent! To vede k nutnosti otevírat stále nové vrty. A proto se metoda nevyplácí. Ne že je to nová metoda. Způsobují to neúnosné náklady na přesuny infrastruktury s obrovskou a drahou dopravou, chemií a financování dalších a dalších vrtů a nutnosti tisíců drahých štěpení za rok.

Zdroj: http://english.cri.cn/12394/2015/01/09/3241s860839.htm

Tagged with: , , , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter