V USA zbankrotovala první společnost těžící břidlicový plyn

A zde ještě jednou naše dva měsíce stará karikatura…

Břidlicový boom!! Břidlicová revoluce! Tak naše média reagovala na klamavou kampaň průmyslové lobby v ČR. Zdá se tedy, že se začíná objevovat pravdivá realita…

Jak uvádí server CRI ENGLISH, firma WBH Energy z Texasu, producent břidlicového plynu, se stala první americkou firmou, která bankrotuje. Zřejmě i vlivem prudkého poklesu světových cen ropy. (Komentář STOP HF: KSHF předpověděla již před dvěma roky, že bod zlomu „břidlic“ v USA bude rok 2015. Mj. některé zdroje uvádí, že OPEC jde s ropou dolů, aby zlikvidovala břidličnou konkurenci.)
Společnost procházela úvěrovou krizí. Hlavní věřitelé odmítají pumpovat více peněz do průzkumu břidlicového plynu, zatímco ceny ropy zůstanou v depresi. (Komentář STOP HF: Na to, že tento segment je uměle napumpovaný půjčkami bank a dotacemi US vlády, a že se jednou nůžky mezi nevýdělkem a splátkami rozevřou, vědecká rada KSHF také upozorňovala již před dvěma roky).

Společnost potvrzuje dluhy v hodnotě asi 50 milionů amerických dolarů.

Zdroj uvádí, že případ firmy WBH Energy by mohl být začátek dominového efektu v oblasti průzkumu břidlicového plynu.

Analýza od S & P Capital IQ odhaduje (vyjma firmy Chevron a Exxon Mobil), že americké firmy těžící ropu a zemní plyn,  dluží zhruba 200 miliard dolarů, a že většina tohoto dluhu je svázána s průzkumem břidlicového plynu!

Podle zjištění KSHF se tato částka rovná 1,2 procenta HDP USA. Pokud dojde k bankrotu celého sektoru, může to stáhnout ekonomiku USA ke dnu, což Koalice předpovídala rovněž již před 3 roky, kdy jsme akcentovali i možný vliv na světovou ekonomiku.

Vysoká nákladovost průzkumu břidlicového plynu je způsobena nejen vlivem na životního prostředí, ale i proto, že jde o relativně nový koncept, uvádí CRI ENGLISH.

STOP HF dodává: rozevírání nůžek mezi náklady a výnosy je podle našich zjištění z r. 2012 způsobeno zejména zatajením skutečnosti, že výtěžnost břidlicových plynů klesá velmi rychle. V průměru o 60% za první rok těžby u nejvydatnějších vrtů, kterých je pouze několik procent! To vede k nutnosti otevírat stále nové vrty. A proto se metoda nevyplácí. Ne že je to nová metoda. Způsobují to neúnosné náklady na přesuny infrastruktury s obrovskou a drahou dopravou, chemií a financování dalších a dalších vrtů a nutnosti tisíců drahých štěpení za rok.

Zdroj: http://english.cri.cn/12394/2015/01/09/3241s860839.htm

Tagged with: , , , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter