Tikající časovaná bomba – metan

Železnice na severu Kanady

Železnice na severu Kanady

Severní ledový - mapa výskytu tání hydrátů metanu

Severní ledový – mapa výskytu tání hydrátů metanu

Jedním z klíčových faktorů přežití lidstva bude teplota Severního ledového oceánu a světového permafrostu stejně, jako teplota termohalinních hlubinných mořských proudů. Dnes si maličko posviťme na teplotu severních moří a permafrost.

Jak se v posledních letech ukazuje, plní se obavy klimatologů (IPCC – což je mezinárodní tým stovek vědců zabývajících se oteplováním atmosféry), ekologů a dalších expertů, kteří jednak vymezili hlavní zpětné vazby pro oteplování planety a pokusili se i předpovědět jejich vliv, tzv. zpětnou vazbu, na míru oteplení.

Nutno předeslat: Pozitivní zpětná vazba je jev, která daný proces urychluje (lití benzínu do ohně např.), negativní zpětná vazba pak daný jev brzdí či zastavuje (voda do ohně). Proces úniku metanu ze dna moří (vázaný – de facto zamrzlý – v hydrátech metanu) a metanu z permafrostu (věčně zmrzlá půda), pokud by začal unikat ve velkém množství z těchto zdrojů, byl označen jako pozitivní zpětná vazba s vysokým potenciálem urychlení oteplování v závislosti na rychlosti jeho uvolňování a zejména jeho množství. Metan je totiž asi 20 silnější skleníkový plyn než CO2.

Jak se ukazuje, scénáře klimatologů se vyplnily. Hladina oceánů stoupá zatím o 2 mm ročně, pokud roztaje všechen led a permafrost planety, hrozí zdvih moří o cca 70 m za 500 let.

Dawson city Alaska. slavné zlatokopecké město románů Jacka Londona se propadá díky tání permafrostu

Dawson city Alaska. slavné zlatokopecké město románů Jacka Londona se propadá díky tání permafrostu

Z hlediska úniků metanu z hydrátů metanu a permafrostu se však scénáře mýlily. Rychlost procesu je vyšší, než se čekalo a to je zcela alarmující.

Metan z hydrátů uniká i v severních mořích u Severní Ameriky, permafrost taje nejen na Sibiři, ale i v Kanadě, a to tak, že např. destruuje i železnice a silnice. O Severním ledovém oceánu více – linky  níže. Zpráva je z roku 2011. Letos prý to je ještě horší, jak sdělili vědci, na zprávu, kterou vydají, čekáme.

A jaká je souvislost s těžbou fosilních paliv a zejména břidlicových plynů? Při těžbě břidlicových plynů v USA (a jinde to bude podobné) uniká až 12 procent z těženého množství metanu, což oficiální zdroje USA dosud tají. Množství metanu se tedy budou sčítat, oteplovat se bude čím dál rychleji a tím více bude tát hydrát metanu a permafrost a tím více se bude oteplovat. Je tedy možné, že jsme bod možného obratu již překročili nebo že leží někde velmi blízko v čase. Proto bude klimatická konference a její závěry za 12 měsíců v Paříži zcela klíčová, nebo už zbytečná? Přesto nezbývá, než udělat maxim. Tím je úplné a co nejrychlejší ukončení spalování všech druhů fosilních paliv! Doufáme, že naše vláda iniciuje tento krok nebo se k němu v Paříži připojí.

Zdroje: Google pictures a linky níže:

http://www.novinky.cz/veda-skoly/253537-ohromne-mnozstvi-metanu-unika-z-arktickych-vod-primo-do-atmosfery.html

http://www.independent.co.uk/news/science/vast-methane-plumes-seen-in-arctic-ocean-as-sea-ice-retreats-6276278.html

Zapálený metan unikající z tajícího permafrostu

Zapálený metan unikající z tajícího permafrostu

Bortící se domy vlivem tání permafrostu -Kanada

Bortící se domy vlivem tání permafrostu -Kanada

Železnice na severu Ruska

Železnice na severu Ruska

Severozápadní teritorium kanada - tající permafrost

Severozápadní teritorium kanada – tající permafrost

Dům na Aljašsce, vesnice  Shishmaref

Dům na Aljašsce, vesnice Shishmaref

Tající permafrost

Tající permafrost

Tagged with: , , , , , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉ



Frack Free World.org






Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter