OPEC vrs. břidlice?

Paříž za 500 let podle nejhoršího scénáře globálního oteplování, kdy by roztál veškerý led na planetě, což by způsobilo zdvižení hladiny světového oceánu o 70 m.

Paříž za 500 let podle nejhoršího scénáře globálního oteplování, kdy by roztál veškerý led na planetě, což by způsobilo zdvižení hladiny světového oceánu o 70 m. Zdroj ČT2.

Server Ekonom přináší článek ohledně zlevňování ropy z OPEC. Jedním z hlavních příčin může být konkurenční boj, kdy OPEC (těžící ropu a plyn klasicky) chce zničit nekonvenční způsoby těžby uhlovodíků.

Článek hezky upozorňuje také na další stěžejní věc, a sice závislost bohatého severu na ropě, bez které si dnes prakticky nelze představit ani výrobu potravin či výrobků z dalších klíčových odvětví.

Závislost na ropě a plynu a jejich další spotřeba (zejména jejich spalování), lhostejno odkud, je zdroj budoucího kolapsu. Ten bude projeven nejen vazalstvím k té či oné zemi (na pár desetiletí, než i těmto zemím ropa dojde), mající zásoby, ale zejména na dalším urychlení oteplování, které, pokud se nezvrátí v další dobu ledovou, povede k růstu hladiny oceánů. Jen tento efekt může mít zcela katastrofický dopad: počínaje exodem miliard lidí ze zatopených oblastí a konče zaplavením obrovských ploch zemědělské půdy a přírody, která udržuje planetární rovnováhu (biodiverzitu a koloběh uhlíku, síry, dusíku, kyslíku atd.).

New York za 500 let podle stejného scénáře (viz výše). Zdroj ČT2

New York za 500 let podle stejného scénáře (viz výše). Zdroj ČT2

Svět je provázaný a jakýkoli zásah do něj se projevuje. Kauza břidlic, jako modelový příklad drancování planety, umožňuje ve vší nahotě poznat, jak bezohledný systém průmyslových korporací ve skutečnosti je. Vrcholem naší nevědomosti v kauze závislosti na fosilních palivech je pak nápad dovozu LNG (zkapalněného zemního plynu) přes oceány pomocí speciálně upravených tankerů, jehož emisní stopa uhlíku může dramaticky přispět k urychlení oteplování.

Pokud chceme přežít jako lidstvo, musíme najít jiný model života společnosti, který nebude planetu drancovat. Jako primární se jeví zcela a co nejrychleji odstoupit od spalování fosilních paliv, které, jak čím dál jasněji vidíme, je prakticky pokusem o sebevraždu lidstva!

Originál článku je zde:

http://ekonom.ihned.cz/c1-63245790-zlevnujici-ropa-stahuje-ke-dnu-i-dalsi-komodity

A zcela zásadní dokument o oteplování a růstu hladiny světových moří a oceánů, prakticky lze hovořit o potopě světa, je zde:

http://uloz.to/xWUJ93Ks/zeme-pod-vodou-2010-avi

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter