LNG z USA do Polska? Hodně špatný nápad.

Snaha polské vlády je k neuvěření. Nechápe, že se chtějí stát vazaly něčeho, co není, a pokud to za dost roků bude, bude to rozhodně dražší, než plyn z trub, ať již odkudkoli z tradičních zdrojů, ze kterých Evropa dosud plyn a ropu dostává či dostávala.

I kdyby USA chtělo splnit závazky o dodávkách plynu do Polska, nepodaří se to, protože břidličná pole brzo dojdou. Šlo by o krátkodobé překlenutí a pak nastane šoková terapie, když plyn v krátké době několika let dojde. Co pak budou dělat? Vrátí se k Rusům nebo Norům? Jen aby ale zejména ruské zdroje nesměřovaly jinam, než do Evropy.

Cílem USA je navodit dojem, že opravdu mají břidlic habaděj a hlavně pořád tak tlačí na Evropu, aby šla do břidlic, protože pak by Evropané využívali jejich technologie a patenty.

USA jde jen o byznys a je jim jedno, co to způsobí. Polsko bylo pro USA testovacím státem od počátku a zůstává jim nadále. Břidličnou horečku v Polsku inicioval prezident Obama v r. 2011. Nyní Polsko čelí tlaku (spíše ho ochotně akceptuje) dovézt LNG z USA. Tím by břidličná lobby se zase trochu posunula. Polsko je totiž pro USA nejvstřícnější režim Evropy a lobby by měla další oběť v hrsti a příklad by pak mohl táhnout další státy.

Polská republika by se však měla rychle zamyslet nad tím, zda podporovat další rozvoj špinavých fosilních těžeb, nejen kvůli klimatu a jejich peněženkám, ale kvůli tomu, že pokud to rozjedou s břidlicemi průmyslově, kontaminují si většinu zásob své pitné vody.

 

A pak už bude pozdě se probudit. Jediné řešení – obnovitelné a jiné alternativní zdroje. Opustit fosilní závislost na kterémkoli státu či korporaci.

http://www.ta3.com/clanok/1049194/polsko-sa-snazi-zabezpecit-si-dodavky-lng-plynu-z-usa.html

Tagged with: , , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter