LNG z USA do Polska? Hodně špatný nápad.

Snaha polské vlády je k neuvěření. Nechápe, že se chtějí stát vazaly něčeho, co není, a pokud to za dost roků bude, bude to rozhodně dražší, než plyn z trub, ať již odkudkoli z tradičních zdrojů, ze kterých Evropa dosud plyn a ropu dostává či dostávala.

I kdyby USA chtělo splnit závazky o dodávkách plynu do Polska, nepodaří se to, protože břidličná pole brzo dojdou. Šlo by o krátkodobé překlenutí a pak nastane šoková terapie, když plyn v krátké době několika let dojde. Co pak budou dělat? Vrátí se k Rusům nebo Norům? Jen aby ale zejména ruské zdroje nesměřovaly jinam, než do Evropy.

Cílem USA je navodit dojem, že opravdu mají břidlic habaděj a hlavně pořád tak tlačí na Evropu, aby šla do břidlic, protože pak by Evropané využívali jejich technologie a patenty.

USA jde jen o byznys a je jim jedno, co to způsobí. Polsko bylo pro USA testovacím státem od počátku a zůstává jim nadále. Břidličnou horečku v Polsku inicioval prezident Obama v r. 2011. Nyní Polsko čelí tlaku (spíše ho ochotně akceptuje) dovézt LNG z USA. Tím by břidličná lobby se zase trochu posunula. Polsko je totiž pro USA nejvstřícnější režim Evropy a lobby by měla další oběť v hrsti a příklad by pak mohl táhnout další státy.

Polská republika by se však měla rychle zamyslet nad tím, zda podporovat další rozvoj špinavých fosilních těžeb, nejen kvůli klimatu a jejich peněženkám, ale kvůli tomu, že pokud to rozjedou s břidlicemi průmyslově, kontaminují si většinu zásob své pitné vody.

 

A pak už bude pozdě se probudit. Jediné řešení – obnovitelné a jiné alternativní zdroje. Opustit fosilní závislost na kterémkoli státu či korporaci.

http://www.ta3.com/clanok/1049194/polsko-sa-snazi-zabezpecit-si-dodavky-lng-plynu-z-usa.html

Tagged with: , , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter