Horal a aktivista z Rumunska, Alexandru Popescu, nese zprávu do Bruselu

Alexandru Popescu

18.9. 2014 (aktualizace: 7.10., 12:51, 8.10., 20.28)

Alexandru Popescu hodlá ujít přes 3000 km dlouhou túru z Rumunska do Bruselu, aby předal EU zprávu, že rumunský lid nechce průzkum ani těžbu břidlic, ani kyanidové loužení ve své zemi, protestují i proti TTIP. V ČR půjde i v barvách Koalice STOP HF, aby vyjádřil podporu přijetí legislativy zakazující těžbu břidlic v ČR, protože znečištění nezná hranic. Rovněž podpoří sjednocení celosvětového antifrakčního hnutí Frack Free World, založeného v ČR v Berouně v r. 2013.

Jeho trasa se mění dle jeho aktuálního stavu, takže přinášíme jen aktuální trasu toho dne bez možnosti se připojit k pochodu vděčni.

Trasa na Google:  ZDE

Zde je tiskové prohlášení Alexandra:

září 2014, Rumunsko

Přátelé už jsou na milé Moravě 🙂

Zatímco rumunská vláda se snaží zavádět ekologicky škodlivé projekty s nevratnými následky, které ohrožují lidské zdraví, chodící svědomí a mluvčí rumunské občanské společnosti Alexandru Popescu zahájil svůj protest, aby veřejnost upozornil na situaci v naší zemi.

Šestačtyřicetiletý starožitník a sběratel Alexandru Popescu, a jak sám s oblibou říká „farmář a rolník“ – pěstuje biorostliny na malém pozemku poblíž Ploiești – aktivně protestoval proti RMGC a jejímu projektu na těžbu zlata pomocí kyanidu v Roșii Montaně.

V prosinci 2013 po návratu z Pungești držel v Bukurešti na Univerzitním náměstí 22 dnů hladovku na protest proti událostem v Pungești, kde ve stejném měsíci vláda vyhlásila „mimořádný stav nouze“ jako reakci na protesty místní komunity proti zahájení průzkumu a těžby břidlicového plynu zahraniční soukromou společností. Po dobu šesti měsíců byla místní komunita terorizována agresivními zastrašujícími metodami, které připomínaly komunistickou éru, zatímco areál společnosti byl střežen ve dne v noci bezpečnostními složkami placenými z rumunských veřejných prostředků. Celou dobu, než byla dokončena první fáze projektu, byli místní obyvatelé pod neustálým tlakem. Museli se legitimovat občanskými průkazy při vyhánění zvířat na pastvu na veřejné travnaté plochy a přístup k „vyhrazené oblasti“ nebo k areálu firmy byl zcela zakázán. Po dobu šesti měsíců se normálně klidná oblast Siliștea-Pungești, kde se lidé věnují chovu domácích zvířat a zemědělství, stala militarizovanou zónou ležící mimo Evropskou unii, v níž je obyvatelům ztrpčován život. Všechna porušení lidských práv a špatné zacházení byly popsány ve zprávách neziskových organizací jako například Friends of the Earth Europe: „Hrozby pro obránce lidských práv v Pungești: zpráva z návštěvy nalezišť o boji místních obyvatel dotčených novým projektem Chevronu na těžbu břidlicového plynu bez jejich souhlasu“, 09.12.2013, a APADORu – CH.

Přes všechny protesty místního společenství a skutečnost, že více než 60 % půdy v zemi je již pronajato k průzkumu / těžbě břidlicového plynu, oznámila rumunská vláda aukci na nová uhlovodíková naleziště, 28 na pevnině a 8 na moři, což by mohlo mít katastrofální následky pro životní prostředí, půdu, vody a zdraví lidí v celé zemi.

Rumunsko je cílem průmyslových gigantů těžících ropu a zemní plyn, kteří chtějí s vládní podporou realizovat nebezpečné projekty, jež budou mít vliv na celou zemi. Alexandru chce prostřednictvím svého protestu obrátit národní i mezinárodní pozornost na nebezpečí, které představuje možný podpis TTIP (Transatlantické smlouvy pro obchod a investice) a jiných podobných smluv omezujících demokracii a národní ústavy ve prospěch velkých společností. Zavedení ISDS (způsob řešení sporů mezi státem a investorem) v této smlouvě zavádí privatizaci spravedlnosti a je důkazem porušování lidských práv.

K výše uvedenému ještě dodejme nadměrné odlesňování, proti němuž odpovědné orgány nepřijímají žádná opatření, což má vliv na každého z nás. Alexandru Popescu jako horal a milovník přírody nemohl k tomu všemu zůstat lhostejný a rozhodl se vydat se pěšky do Bruselu s úmyslem předat Evropskému parlamentu zprávu od rumunské občanské společnosti o jejím postoji k těmto extrémně citlivým tématům.

Alexandru Popescu si klade za cíl probudit občanskou společnost ve všech zemích, které bude procházet a přesvědčit jich co nejvíce, aby se k němu připojili. Přináší Evropanům poselství, v němž upozorňuje, že každý občan si musí uvědomit, že projekty využívající technologie s nevratnými dopady na životní prostředí (například rozsáhlé hydraulické štěpení a použití kyanidu) v jednom evropském státě budou mít tak či onak vliv na každého Evropana prostřednictvím dovozu potravin, změny klimatu, rostoucího nedostatku vody, desertifikace a  znečištění vzduchu a vody.

Jeho cesta začala 30. srpna v Ploiești a bude pokračovat až do 30. listopadu, kdy plánuje dosažení svého cíle – Bruselu. Alexandru ujde více než 3000 km a projde několik velkých evropských hlavních měst: Budapešť – Vídeň – Prahu – Paříž – Brusel. Alexandru Popescu konkrétně chce, aby datum předání zprávy Evropskému parlamentu vyšlo na 1. prosince, kdy je v Rumunsku státní svátek.

Pokud chcete Alexandru finančně podpořit, učiňte tak na účty otevřené v Unicredit Tiriac Bank, vedené na jméno Alexandru Popescu:

IBAN LEI: RO13 BACX 0000 0008 9192 1000

IBAN EUR: RO83 BACX 0000 0008 9192 1001

SWIFT: BACXROBU

PayPal: ecobucegi@gmail.com

Kontaktní Osoba:

Adrian Dinu     Tel:  0040 748 766 085

Diana Ivan:      Tel:  0040 724 203 152

Press (média) kontakt:

Mihaela Popescu  Tel: 0032 475 628 652

Daria Pirvu            Tel: 0032 477 293 639

Informace na internetu:

Web: http://messagetoeu.wordpress.com

Facebook: https://www.facebook.com/groups/1444345405815970

E-mail: messagetoeu@gmail.com

Tagged with: , , , , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice
One comment on “Horal a aktivista z Rumunska, Alexandru Popescu, nese zprávu do Bruselu
  1. juan Piňos napsal:

    Dear Alexandru, we love Romanian beautiful mountains and want to keep your country free and pure. We are with you on your admirable and brave journey. You carry our common desire and mission. With love and respect Jan and Pavla, Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter