Historie olovnatého benzínu – podobnost s frakováním není náhodná

benz staniceŠokující dokument z r. 2006 na ČT o historii bezolovnatého benzínu. Olovo za život aneb nevyslyšená varování.

Doporučujeme tento film ke zhlédnutí. Je velice poučný. O škodlivosti (jedovatosti) olova se ví staletí. Jeho přidávání do benzínu, kvůli zvýšení oktanového čísla (zamezení cukání motoru, větší výkon), bylo od začátku rozumnou částí vědců i podnikatelů terčem kritiky. Konkrétně šlo o tetraetylolovo. Benzín však nesl hezký obchodní název: Ethyl, aby byla odvrácena pozornost od skutečného názvu – olovnatý benzín.

V USA byla reklama, která by tento benzín kritizovala, zakázána na vládní úrovni, čímž byla odstavena čistší konkurence. Informace o škodlivosti olovnatého benzínu byly vládou USA ignorovány a průmyslový tlak (přestože např. H. Ford byl pro bezolovnatý benzín – s přídavkem alkoholu) zvítězil jednoduše proto, jelikož by s přídavkem alkoholu klesla produkce ropy (cca o 20%)! Takže není nutné hledat žádnou konspiraci. Prostě hloupý systém orientovaný pouze na zisk, bez ohledu na cokoli, bez zpětné vazby. Prostě vypustíme džina a ono se uvidí. Zde se vidělo: džin vedl k mnoha mrtvým ve výrobě a např. ke snížení IQ milionů dětí po celé planetě.

Evropa si však držela dlouho čistý benzín (s alkoholem). Až po několika desetiletích US ministerstvo zdravotnictví napsalo vládám Evropy, že olovnatý benzín je bez problémů a doložilo to jakousi chatrnou studií. A Evropa podlehla. Ani zde není nutné konspirační teorie k vysvětlení postoje Ministerstva zdravotnictví USA. Ale zcela jasně se ukázalo již tehdy, že US administrativa podléhá obchodním tlakům lobby a působí dokonce jako aktivní marketingový hráč. Myslí si tedy někdo, že to dnes je lepší?

Za 80 let používání olovnatého benzinu se do ovzduší, půdy, zvířat i lidí, ledovců v Antarktidě dostalo stovky tisíc tun olova. Následky poneseme ještě stovky let.

Jak je vidět, tento polozapomenutý příběh je pro dnešek velice důležitý. Připomíná to, že US administrativa nebyla a není důvěryhodná – jak dokazuje jiný příběh, tentokrát o frakování.

Ukazuje to, jak je důležité, aby alespoň část vědců nebyla placena přímo odvětvími, které potřebují prosadit své zájmy a udělají cokoli, aby jich dosáhly a jak je důležité vědecké poznání.

I zde nakonec vlna protestů občanského sektoru vedla vlády k zákazu olova v benzínu a jistě i tehdy byl občanský sektor pod PR palbou placenou lobbisty.

Poučíme se tedy z příběhu o olovu? Bohužel ale zároveň průmysl a jeho hloupost píše další příběhy: o DDT, PCB, ftalátech, látkách proti hoření (bromované difenylétery), které dělají nejen z nás, ale i všech vrcholných predátorů, jako jsou kosatky a velryby, toxický odpad! A co víc, které způsobují neplodnost. Vlády to ví a přesto se náhražky prosazují ztuha. Proč?

Frakování břidlic a další nekonvenční způsoby těžby uhlovodíků rozšiřují spektrum jedovatých a rakovinotvorných chemikálií včetně hormonálních disruptorů (poškozují i lidskou DNA) a navíc oteplují klima daleko více, než konvenční těžba ropy a plynu. A opět mají těžaři a část politiků odvahu tvrdit, že o nic nejde, naopak, že metoda je šetrná. Nebo, jak praví prezident USA Obama, že břidlice jsou ku pomoci klimatu, že jde o energetickou revoluci, boom a bůhví co ještě. A těžaři a jejich PR agentury osočují nezávislé vědce a občany, že jsou hloupí, když proti metodě protestují. Chtějí, abychom jim věřili.

Věřme, že přes decimování lidstva olovem od stejných lobby, máme natolik vysoké IQ, abychom tuto opakovanou hloupost systému prohlédli.

Poučili jsme se tedy? Nebo bude poučením vyhynutí lidstva s řadou druhů, které vezmeme sebou do hrobu?

Doufejme, že varování již včas vyslyšíme.

Tagged with: , , , , , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice
2 comments on “Historie olovnatého benzínu – podobnost s frakováním není náhodná
  1. Luděk napsal:

    Pozoruhodné je, že všechny tyhle podvody, počínaje DDT přes PCB, GMO, růstový hormon Posilac, tohle tetraetylolovo a spoustu dalších planetu a život na ní ohrožujících nebezpečných látek a technologií (mezi které můžeme počítat i jadernou technologii) a konče (zatím) frakováním, pocházejí z USA!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter