Břidličná revoluce na Ukrajině se patrně nebude konat…

obr celý sel ode sel

Aktualizováno: 30.8.2014, 15:47

Přelom: Shell na východě Ukrajiny pozastavuje průzkum břidlic – nemají ani truby ani plyn!

Výtah z článku „Ukrajinská krize, proč Shell pozastavuje břidličné projekty

Royal Dutch Shell obvinil vládu v Kyjevě z leteckých úderů proti svým vlastním občanům v jižní Ukrajině. Z tohoto  důvodu se rozhodla vyhlásit zastavení svých projektů ohledně ropných břidlic v tomto neklidném regionu.

Ve skutečnosti, pravda může být blíže k tomu, že Shell nenalezl (což jsme očekávali nejen díky jiné geologii evropského kontinentu, ale i díky tomu, že prognózy o vydatnosti Ukrajiny odhadovala zprofanovaná US EIA, pozn red.), vrstvy o ekonomicky potřebné vydatnosti, jak si kdysi představoval a hledá jen cestu ven.

Po sérii dramatických prohlášení a podpisem smlouvy na investici o celkové výši záměru 410 mil. $, se nad mýtem ukrajinské břidlice rozevírá nejasný závoj.

Finanční ředitel Simon Henry z Royal Dutch Shell řekl v rozhovoru pro TV Bloomberg, že rozhodnutí bylo podníceno potřebou chránit obchodní zájmy společnosti na Ukrajině.

Shell tak bude muset „zmrazit“ svou účast v neúspěšné iniciativě a současně minimalizovat poškození její pověsti. V souladu se smlouvou, ukrajinské protějšky Shell bude nakonec muset počkat dalších 50 let, aby měly v rukou na dlouho očekávanou „plynovou nezávislost.“

„Shell je na východě, a tam je bezpečnostní riziko,“ řekl Anders Aslund, senior fellow na Peterson Institute for International Economics.

Podle nedávného prohlášení bývalého šéfa Royal Dutch Shell Petera Vosera, „společnost nyní analyzuje svou činnost kolem břidlice“. Což přeloženo z tiskových floskulí znamená, že projekt není ekonomicky životaschopný a budou muset něco udělat (čti: odepsat náklady).

—–

Historické ohlédnutí: V lednu 2013, Shell, spolu s Nadra Yuzivska, LLC a ukrajinskou vládou, podepsala výrobní dohodu na sdílení průzkumu, rozvoje a těžby uhlovodíků z místa Yuzivska (8000 km2), geologickém útvaru, který se nachází v regionu Charkov a Doněck.

V polovině téhož roku společnost ztratila 2 400 000 000 dolarů na břidlicovém ložisku plynu v USA a byla nucena doložit velmi velký pokles zisku – o 60 procent více než ve stejném období roku 2012.

Shell je prvním zklamáním na plynárenském trhu na Ukrajině. Ukázalo se to v souvislosti s kvalitou kovu v potrubí, který ukrajinský post-sovětský průmysl byl schopen dodat. V té době firemní mluvčí prohlásil, „Opakovaně jsme říkali, že jsme připraveni k použití ukrajinského zboží, za předpokladu, že cena a kvalita bude kompatibilní se zahraničím.

V této fázi však tak kvalitní materiál na plynovody není Ukrajina sto vyrobit. Shell proto lobboval Ukrajinskou meziresortní komisi pro mezinárodní obchod, aby bezešvé ocelové opláštění trubek a výrobních bužírek s vnějším průměrem až do 406,4 mm dovezl z Japonska. Samozřejmě, že to bylo nemožné, aniž by se to neodrazilo na zvýšení konečné ceny projektu.

V březnu 2014, se pak stalo jasným, že Belyaevskaya – 400 vrtů Shellu v okrese Pervomaysk, region Charkov, nebudou výnosné. Nejen, že neměli plynovodní truby, ale ani žádný plyn. „V našem regionu nebyl nalezen plyn, jak doložily průzkumné práce“, přiznal Viktor Namčuk 28.února 2014, z vedení Pervomajské okresní státní správy v regionu Charkov.

Stejně jako v mnoha jiných zemích východní Evropy, optimistické předpovědi o výši náhrady břidlicového plynu se ukázalo být několikanásobně vyšší než realistické posouzení zásob (víme proč, viz výše a měli poslechnout Exxon Mobil, které to sdělil již před rokem, pozn. red.).

Stejně tak, sousedé Ukrajiny – Litva, Bulharsko a Polsko – také viděli nadnesené břidlicové projekty. A také se ukázalo, že nejsou ekonomicky únosné. Na jaře roku 2014 Total, Chevron a Eni také opustili mnoho břidličných projektů ve východní Evropě z různých důvodů.

Současná výbušná situace na Ukrajině znamená, že politici v EU a USA, nemohou oznámit pozastavení vývozu břidličné revoluce v regionu, ale podnikatelská komunita již začala mířit pryč odtud.

http://www.csmonitor.com/Environment/Energy-Voices/2014/0620/Ukraine-crisis-Why-Shell-put-shale-projects-on-hold

Později jsme našli článek na serveru Novinky.cz opepřený zase probřidličnou propagandou.

Přesto ho přinášíme, nejen kvůli naší snaze po objektivitě, ale i pro to, aby si čtenář udělal svůj názor, jak lze uchopit stejnou věc. A to je právě zcela skandální. Článek nese název Kyjev může spasit břidličný plyn, ale bude si muset počkat. A u fotografie vrtné věže je název: „Ilustrační foto – těžba břidličného plynu na severu Polska“. Za prvé, pokud je tam věž, tak jde o průzkum. Za druhé, těžba v Polsku není. Je to do nebes volající: buď jde o propagandu nebo nevědomost. Nic mezitím a oboje je špatně. Novinky cz dostávají od nás palce dolů.

http://www.novinky.cz/ekonomika/345885-kyjev-muze-spasit-bridlicny-plyn-ale-bude-si-muset-pockat.html

Tagged with: , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter