Druhé kolo manipulace ČR ze strany břidličné lobby začíná

Colorado, USA. Impakt frakování v horách. Trpí nejen estetika. Zvěř je vystresována hlukem. Je narušena ekologická stabilita území. Možnost zanášení nepůvodních druhů je téměř jistotou. Voda v horách chybí nejvíce. Atd. To vše na 15 let, než plyn dojde. Těžaři de facto zanechají spálenou zem.

Colorado, USA. Impakt frakování v horách. Krom již mnohokrát opakovaných argumentů o vodě a klimatu lze dále uvést: trpí nejen estetika. Zvěř je vystresována hlukem. Je narušena ekologická stabilita území drtivou fragmentací krajiny. Možnost zanášení nepůvodních druhů je téměř jistotou. Voda v horách chybí nejvíce. Atd. To vše na 15 let, než plyn dojde. Těžaři de facto zanechají spálenou zem.

Sledujeme a případně oponujeme probřidličné příspěvky v médicíh (většinou od břidličné lobby) již 2,5 roku nejen v ČR (ale i USA, Austrálii aj.)

Je to ubíjející, Sisifovská až nudná dřina. Probřidličná lobby je vytrvalá, média nejsou vůbec schopna rozeznat její falše, takže stále dokola vyvracíme mnohokrát vyvrácené.  Jedna z našich složek se jmenuje vyvracení Goebbelse, což asi hovoří za vše.

Břidličná lobby nám občas vyčítá, že šíříme pouze negativní věci o břidlicích. Mají pravdu. Těch pozitivních je opravdu minimum. Navíc, proč bychom měli dělat reklamu něčemu, co je zcela bez debat špatné, co chceme zastavit nejen u nás, ale po celém světě – tedy i v Rusku. (To pro ty, kteří nás opakovaně napadají výmysly, že jsme tu agenti KGB, jindy placeni Ruskem, Putinem, Gazpromem…).

V poslední době nás zaujal z několika manipulativních článků, které vyšly skoro najednou (Ihned – Ekonomika, Česká pozice aj.) text pana Davida Rajmonta na jeho blogu. Údajně geolog, asi již bývalý zaměstnance firmy Shell, kdysi pobývající v Texasu, se pustil nejen do vyvracení prokázaných dopadů Hf metody, ale přímo i do Koalice STOP HF.

Zde je jeho článek na blogu:

http://blog.aktualne.cz/blogy/david-rajmon.php?itemid=23402

A zde reakce člena vědecké rady Prof. RNDr. Jiří Frýdy, Dr.
specializace: geologie (geochemie, paleontologie, sedimentologie), odborník na geologii Českého krasu, profesor ekologie:

„Reakce na článek „Plyn z břidlic: Mýty a fakta“ Davida Rajmona.

David Rajmon sám sebe charakterizoval takto: „Geolog, muzikant a outdoorový nadšenec se zájmem o souvislosti všeho se vším“. Myslím však, že tento pravděpodobně již bývalý zaměstnanec firmy Shell, zapomněl zmínit své nadání manipulovat s fakty. Jako absolvent geologie na PřF UK, která by měla vychovávat vědecké pracovníky, by měl vědět, že jakékoliv hodnocení má vycházet z analýzy VŠECH dostupných zdrojů. Účelově však využívá pouze propagační materiály těžařských firem nebo fakta, která nejsou relevantní. Vše je dobře obaleno floskulemi a populistickými výroky typu: “Pokusy apriorně zakazovat průzkum nerostných surovin jsou špatné pro hospodářství a zaměstnanost“.

Jako „absolvent geologie na PřF UK a učitel na University of Houston“, by měl vědět, že existují i jiné, mnohem významnější a především spolehlivější zdroje informací – recenzovaném články v mezinárodních vědeckých časopisech. Veškerá fakta zmíněná v těchto článcích prochází přísnou a pečlivou kontrolou (recenzí) několika nezávislými experty v daném oboru. Lze tedy říci, že jen málo informací je takto důsledně a pečlivě kontrolováno nezávislými experty. Pan Rajmon o těchto informačních zdrojích ví, což lze doložit jeho, sice pouze dvěma, vědeckými publikacemi v databázi Web of Sciences (takto nepatrný počet vědeckých publikací na WOSu s celkově 12 citacemi je pro „univerzitního učitele“ a absolventa PřF UK velmi zarážející). Nicméně i tyto pouhé 2 vědecké publikace jasně dokazují, že pan Rajmon o existenci vědeckých článků ví, ale k jejich obsahu se patrně záměrně nevyjadřuje.

Pan Rajmon opakuje i nesmyslné výroky exministra Chalupy o nutnosti průzkumu: „Zásoby plynu u nás nikdo nezná.“ nebo „Pokud státu zakážeme geologický průzkum, tak naše zásoby ani znát nebudeme.“ Je pro mne nepochopitelné, jak může „absolvent geologie“ něco takového napsat. V ČR probíhá základní geologický výzkum více než 150 let. Geologický průzkum a mapování stálo miliardy korun a výsledky těchto aktivit jsou státu k dispozici.  Archiv Geofondu (viz http://www.geology.cz/) obsahuje přes 200 000 geologických zpráv popisujících vrty, geologické mapy, etc. Několik nových průzkumných vrtů neovlivní stávající stupeň poznání geologické stavby a nerostných zdrojů ČR. Stát má dostatek informací v archivech, ze který jasně vyplývá, že na území ČR neexistuje žádné významné ložisko břidličného plynu (BP), které by mohlo mít význam pro energetickou nezávislost ČR. Pan Rajmon to jako „absolvent geologie“ musí vědět. Pokud to neví, pak buď není „absolventem  geologie na PřF UK“ nebo úroveň vysokých škol klesla pod akceptovatelnou mez.

Nemám čas a ani chuť vyvracet omyly a polopravdy článku „Plyn z břidlic: Mýty a fakta“, a doporučuji čtenářům, pokud se o tuto problematiku skutečně zajímají, aby si přečetli aspoň některé z vědeckých článků o této problematice. Nejvhodnější zdrojem je Web of Sciences (dostupný například v několika pražských vědeckých knihovnách). Rovněž na stránkách Koalice STOP HF je uveden odkaz na některé vědecké články (bohužel licenční omezení neumožňuje na těchto stránkách publikovat kopie většiny těchto článků).

Článek „Plyn z břidlic: Mýty a fakta“ geologa, muzikanta, outdoorového nadšence a bývalého zaměstnance firmy Shell, Davida Rajmona, je po formální stránce kvalitně napsaný názor, který je však založen na účelově vybraných datech a důsledně se vyhýbá, pravděpodobně záměrně, informacím publikovaných v mezinárodních vědeckých časopisech a nesmyslně relativizuje úroveň poznání geologické stavby ČR.  Vzhledem k uvedenému vzdělání autora článku mám pocit, že nejde o projev nedostatečné schopnosti pracovat s daty, ale spíše o účelovou reklamu některé těžařské firmy.

Jiří Frýda“

 A dva komentáře Jiřího Malíka, vedoucího národní kampaně Koalice STOP HF, které jsou v diskuzi pod textem na blogu:

č.1: V souvislosti s Ukrajinou zaznamenáváme druhou vlnu lobismu v ČR ze strany US lobby. Někteří autoři, patrně zaplacení, se vracejí zcela na začátek, a to přesto, že jimi užité argumenty vědecká rada STOP HF (i další vědecké týmy v USA) vyvrátila již před dvěma roky, znovu je goebellsovsky opakují. Druzí autoři a lobbisté, vědomi si již toho, že argumenty na obranu břidlic vlastně nemají se snaží Koalici odstavit a poškodit tvrzeními, že jsme agenty KGB či placeni Gazpromem (Palata, Leo Eisner – Akademie věd a firma Seismik, také kolaborující na břidlicích) aniž předloží jediný důkaz. Proč? Protože to není pravda a můžeme to snadno dokázat předložením rozpočtu a svědectvími desítek lidí. Třetí se snaží (jako pan Rajmon), alespoň nějak reagovat na vědecká fakta o škodlivosti břidlic a tvrzení Koalice a dalších vědeckých zpráv zpochybňovat. Není zde ani dostatek prostoru na to, abychom vyvrátili jedno tvrzení autora po druhém. Falešných jich je totiž hodně. Namátkou tedy vyberme: právě HF lobby v ČR oponovala Koalici, že v USA nedochází ke kontaminaci podzemní vody, protože tam není tektonika. Koalice to vyvracela. Nyní, jak je to nazvat přicházíte s tím, že nám tvrdíte opak toho, než jsme říkali? A že chemie je neškodná? Víte, i to tvrdil před 2,5 roky Basgas Energia Czech. A chtěli nám v pásmech kojenecké vody vertikálně pokusně štěpit mj. glutaraldehydem (mohl byste, kdybyste nebyl lobbista, dle Vašich zkušeností z USA potvrdit, že se volně nesmí, protože je jedovatý v každé koncentraci, prodávat). Nebo m-m-dimetylformamid – poškozuje plod v těle matky. Sečteno, podtrženo: HF lobby nám před dvěma a půl roky lhala ve všem. Proč bychom Vám nyní, pane Shell, měli věřit? Rada pro Vás: Musíte být v době internetu mnohem lepší. Nás už neoblafnete. Jinak vy jste jen geolog. Ale náš tým metodu rozkryl ve všech odborech, které zasahuje (geologie, hydrogeologie, chemie, fyzika, klimatologie, hygiena, ochrana vod, dopady na zdraví), kde se krom té první vyjadřujete k něčemu, na co nemáte specializaci, a je to vidět. I kdybychom internet neměli, máme tolik svědectví i přímých, zdravotní studie, které dokládají masivní vliv i na zdraví obyvatel atd. a to i přímo od lidí z USA, že jste opět vedle, když bagatelizujete vlastně všechno. Váš článek je trestuhodně nevyvážený. Jak jste přišel na to, že Koalice STOP HF je jen můj projekt, bůh ví. Jsem jen jejím vedoucím. Zastupujeme cca 500 tis. občanů ČR přímo a cca 1.5 mil. občanů nepřímo v oblastech, které jsou dosud a budou nadále v ohrožení, nebude-li rychle schválena novela horního zákona, která zastaví frakování břidlic a podzemní zplyňování uhlí. Jinak bych tipoval, že k článku Vás navedl pan Eisner 🙂 K nadpisu: takže u Vás to jsou ty mýty, pane. Fakta mj. najdete zde: http://stophf.cz/dokumenty/ved…

Hezký den. Jiří Malík, vedoucí národní kampaně KSHF

 a č. 2: Aha, promiňte pane Rajmone. Přehlédli jsme, že je pod Vaším CV napsáno REKLAMA. Takže poté je to v pořádku. Jen prosím uveďte, pro jakou firmu prezentujete lživě neškodnost metody frakování břidlic. Díky. Jiří Malík, Koalice STOP HF

—————————————-

Mít závěru: Jak výše naznačeno, nalezli jsme spojitost pana Rajmonta a firmy Seizmik, kde působí jako vedoucí i pan Leo Eisner, jeden z čelních lobbistů v ČR.

Tagged with: , , , , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter