Největší ekologická katastrofa v dějinách Britské Kolumbie aneb budou zdejší lososi toxičtí?

Přinášíme zdánlivě s HF nesouvisejí zprávu o protržení hráze odkaliště dolu Mont Polley v Briské Kolumbii, v Kanadě. Avšak pro HF se používají také, i když o mnoho menší, odkaliště. Pro těžbu ropy z písků pak i větší. Protržení hrozí vždy, a i proto jsou tyto metody těžby tak nebezpečné.

Ihned po protržení (4.8.14) začal platit úplný zákaz odběru vody pro asi 300 místních obyvatel. Lidé se nesmí ani koupat či používat vodu k jakýmkoli dalším účelům, neboť obsahuje i chemikálie (arzén a další).  Do vodních toků (první na ráně byl Hazeltine Creek) a nádrží místní krásné přírody (Cariboo Regional District) uniklo pět miliónů krychlových metrů odpadních vod z dolu těžícího měď a zlato. To je množství vody odpovídající zhruba objemu 2000 olymypijských bazénů.

http://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/mount-polley-mine-tailings-pond-breach-called-environmental-disaster-1.2727171

A zde stojí za shlédnutí video s leteckými záběry na rozsah poškození zdejší přírody.

Uvidíme, kdo uhradí škody a zda je to vlastně možné. Nabízí se zásadní otázka. Kdybychom opravdu vyčíslili škody, které světová těžba čehokoli přináší, zda by se vůbec mohla vyplatit těžba.

Scéna kolem 11 minuty je jak z nějaké apokalypsy. A co je neuvěřitelné, zda se, že hráz od tak gigantické laguny je zhotovena pouze násypem z kalů??

Aktulizace 15:32:

Skutečně se již ekologové a další ptají, jak je možné, že se hráz protrhla, i když byla těžaři zaručována těsnost. Zdá, že žádná hráz není na věky a že se každá dříve či později prothrne!

Před protržením odkaliště obsahovalo: cca 85.000 liber olova, 152 tun mědi, a asi 1000 liber rtuti, těžkých kovů a další potenciálně toxické látky. Nyní, mnoho z těchto kovů“, se bude ukládat v jezerech a řekách, včetně jednoho, který je domovem jedné z největších populací lososů na světě. Budou zdejší lososi toxičtí?

http://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/mount-polley-mine-tailings-pond-breach-helicopter-flyover-1.2727531

Tagged with: , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter