Obrovský problém: hloubková injektáž zpětné vody a kalů z HF do podzemí

Se zpětnou vodou si HF průmysl neví rady. Narozdíl od tvrzení nejen české HF lobby, která tvrdila, že zpětná voda se recykluje a jde čistit, a tudíž se není čeho obávat. Ve skutečnosti představuje odpadní voda z HF jeden z klíčových problémů.

I kdyby se do vrtu tlačila čistá voda a propant, v podzemí vzniká směs, jejíž přesné složení nelze předem vůbec odhadnout. Dle zkušeností však odhadnout lze, že bude toxická díky těžkým kovům, někdy i zasolená nebo radioaktivní, či vše dohromady.

Obdobou je i vrtný kal.

Právě díky nemožnosti čistit zpětnou vodu (zde ještě s chemikáliemi, které firmy často zdůrazňují, že již brzo nebudou potřeba), udělil stát New York moratorium na HF.

Likvidace odpadů z HF se pak děje tak, že ¨se do starých hlubinných vrtů injektuje kapalina, kdysi čistá voda, která má v podzemí zůstat již navždy. Že to „navždy“ nemusí být pravda a že tato metoda připomíná spíše výrobu budoucí ekologické zátěže, je nasnadě. O tom, že to způsobuje zemětřesení, jsme již psali.

Kuriózní je, že EPA (federální úřad USA pro ŽP) tuto praxi povoluje de facto velmi benevolentně, stačí pouze její písemné sdělení, že vody, které  budou případně odpadem kontaminovány jsou natolik nepřístupné, že se neplánuje je v budoucnu využít!!

HF metoda má tedy nejen dopady v reálném čase, ale posílá i odporný dárek dalším, dosud nenarozeným generacím. Je dost možné, že jednou budou plivat na naše hroby.

Mapa s místy pro hloubkovou injektáž v Pensylvánii je obsahem linku níže. Až si ji najedete, povšimněte si při kliku na označená místa hlubinných vrtů, jak obrovská množství se do podzemí dostávají.

http://stateimpact.npr.org/pennsylvania/maps/location-of-deep-injection-wells-in-pennsylvania/

Tagged with: , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter