Hnutí Duha: FRANCIE SCHVÁLILA ZÁKON, KTERÝ SNÍŽÍ ZÁVISLOST NA ROPĚ A PLYNU

Správná cesta.

Tisková zpráva Hnutí DUHA

FRANCIE SCHVÁLILA ZÁKON, KTERÝ SNÍŽÍ ZÁVISLOST NA ROPĚ A PLYNU

pátek 1. srpna 2014

Francouzská vláda schválila nový zákon, který sníží závislost země na uhlí a hlavně ropě či zemním plynu o tři čtvrtiny.

Program bude spočívat v  nízkoúročených půjčkách a daňových úlevách pro investice do zateplování domů nebo výroby energie z obnovitelných zdrojů. Pro začátek na něj stát vyčlení ekvivalent 135 miliard korun a zhruba stejnou částku do něj vloží soukromé banky.

Francouzi také chystají, že v zemi vybudují sedm milionů přípojek na dobíjení elektromobilů a poskytnou bonusy lidem, kteří si koupí elektrické auto namísto starého vozu s dieselovým motorem. Právě naftová auta jsou hlavní příčinou prašného smogu ve městech.

Legislativa podle úspěšného britského vzoru výslovně stanovuje, že spotřeba fosilních paliv klesne o 75 procent. Francie nebude odstavovat své jaderné reaktory, které vyrábějí velkou většinu elektřiny v zemi, ale chce postupně snižovat jejich podíl na dodávkách energie.

Francouzský plán přichází v době, kdy evropské země horečně hledají řešení, jak rychle snížit svoji závislost na ropě a plynu z Ruska.

Rovněž Sobotkův kabinet ve svém programu anoncoval, že chce po britském vzoru schválit zákon, který by stanovil tempo, jakým země bude snižovat českou závislost na fosilních palivech [1]. Stejnou legislativu podporují i opoziční TOP09 a KSČM [2].

V červnu podobnou legislativu schválili v Dánsku a chystá ji také Finsko, Irsko a další.

Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

„Takhle nějak by se to mělo dělat. Francouzi se rozhodli, že sníží svoji závislost na dovozu ropy a plynu, promysleli si svoje možnosti, propočetli potřebná opatření, vyhrnuli si rukávy a teď je jedno po druhém spouštějí. Sníží tak nejen svoji závislost na ruských palivech, ale také smog i účty za vytápění nebo za benzín.“

„Sobotkova vláda podobnou legislativu slíbila už na začátku roku, ale prozatím na ni čekáme. Přitom ukrajinská krize a špatné vztahy s Putinovým režimem jsou pádný důvod, proč s tím pohnout. Stát by měl ve velkém rozjet zateplování domů nebo výtopny na biomasu, výrobu bioplynu z odpadků nebo instalaci kotlů na biomasu a solárních kolektorů na střechy.“


Kontakty:

Jiří Koželouh, program Energetika, suroviny, ekonomika; telefon 723 559 495, email jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Tagged with: , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter