Hnutí Duha: FRANCIE SCHVÁLILA ZÁKON, KTERÝ SNÍŽÍ ZÁVISLOST NA ROPĚ A PLYNU

Správná cesta.

Tisková zpráva Hnutí DUHA

FRANCIE SCHVÁLILA ZÁKON, KTERÝ SNÍŽÍ ZÁVISLOST NA ROPĚ A PLYNU

pátek 1. srpna 2014

Francouzská vláda schválila nový zákon, který sníží závislost země na uhlí a hlavně ropě či zemním plynu o tři čtvrtiny.

Program bude spočívat v  nízkoúročených půjčkách a daňových úlevách pro investice do zateplování domů nebo výroby energie z obnovitelných zdrojů. Pro začátek na něj stát vyčlení ekvivalent 135 miliard korun a zhruba stejnou částku do něj vloží soukromé banky.

Francouzi také chystají, že v zemi vybudují sedm milionů přípojek na dobíjení elektromobilů a poskytnou bonusy lidem, kteří si koupí elektrické auto namísto starého vozu s dieselovým motorem. Právě naftová auta jsou hlavní příčinou prašného smogu ve městech.

Legislativa podle úspěšného britského vzoru výslovně stanovuje, že spotřeba fosilních paliv klesne o 75 procent. Francie nebude odstavovat své jaderné reaktory, které vyrábějí velkou většinu elektřiny v zemi, ale chce postupně snižovat jejich podíl na dodávkách energie.

Francouzský plán přichází v době, kdy evropské země horečně hledají řešení, jak rychle snížit svoji závislost na ropě a plynu z Ruska.

Rovněž Sobotkův kabinet ve svém programu anoncoval, že chce po britském vzoru schválit zákon, který by stanovil tempo, jakým země bude snižovat českou závislost na fosilních palivech [1]. Stejnou legislativu podporují i opoziční TOP09 a KSČM [2].

V červnu podobnou legislativu schválili v Dánsku a chystá ji také Finsko, Irsko a další.

Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

„Takhle nějak by se to mělo dělat. Francouzi se rozhodli, že sníží svoji závislost na dovozu ropy a plynu, promysleli si svoje možnosti, propočetli potřebná opatření, vyhrnuli si rukávy a teď je jedno po druhém spouštějí. Sníží tak nejen svoji závislost na ruských palivech, ale také smog i účty za vytápění nebo za benzín.“

„Sobotkova vláda podobnou legislativu slíbila už na začátku roku, ale prozatím na ni čekáme. Přitom ukrajinská krize a špatné vztahy s Putinovým režimem jsou pádný důvod, proč s tím pohnout. Stát by měl ve velkém rozjet zateplování domů nebo výtopny na biomasu, výrobu bioplynu z odpadků nebo instalaci kotlů na biomasu a solárních kolektorů na střechy.“


Kontakty:

Jiří Koželouh, program Energetika, suroviny, ekonomika; telefon 723 559 495, email jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Tagged with: , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter