Nejvyšší soud státu New York rozhodl, že města mají právo zakázat frakování

Situace dokumentující lokální zákazy či moratoria HF na území státu New York, USA

Situace dokumentující lokální zákazy či moratoria HF na území státu New York, USA

Soud dal za pravdu aktivistům proti frakování, kteří využili ve 170 městech státu New York lokální zákaz frakování či těžby klasického plynu. Soud naopak nedal za pravdu vlastníkům podporujícím olejáře.

New York je druhý stát na severovýchodě, po Pennsylvánii, který dal obcím možnost, aby byly přísnější než federální legislativa a umožnila městům omezit frakování. Soudy v Coloradu zkoumají stejný problém.

Olejáři v Marcellus Shale tak patrně utrpí významné ztráty, pokud bude zákaz aplikován jednotlivými městy státu New York, neboť 20% pánve zasahuje právě i do státu New York.

Soudní spor začal tak, že jeden z těžařům nakloněných vlastníků zažaloval města, která zakázala frakování.

Brad Gill, výkonný ředitel Asociace nezávislé ropy a zemního plynu v New Yorku, hodnotí rozhodnutí soudu jako „mrazivý dopad na investice v ropném a plynárenském průmyslu v New Yorku.“

Odpůrci těžby uvádí, že proces frakování ohrožuje zásoby vody. Energetické společnosti tvrdí, že frakování  je bezpečné, když se provádí správně. A upozorňují, že příjmy z frakování mohou pomoci komunitám v New Yorku komunit, které se s ekonomickými problémy.

„Tento případ ukazuje, že svázání obecních odpovědností a pravomocí, je něco, co soudy již nebudou zpochybňovat, řekl Nolon, právní zástupce právní zástupce Odboru využití území právního centra na Pace University School of Law.

„Myslím, že tento názor rezonuje i v dalších 49 státech.“

Frakování ve státě New York stojí od r. 2008, kdy státní Odbor ochrany životního prostředí začala přezkoumávat praxi frakování. Státní Ministerstvo zdravotnictví provádí již druhou studii. Neexistuje žádný časový harmonogram pro dokončení obou hodnocení.

Zároveň více než 40 obcí ve státě New York, především v oblastech na vrcholu Marcellus Shale, přijala usnesení na podporu frakování či proti jeho zákazu.

Celý článek v angličtině zde:

http://online.wsj.com/articles/new-york-towns-and-cities-can-ban-fracking-court-rules-1404145435

Tagged with: , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter