Kalifornie, geologicky mnohem podobnější Evropě než vnitrokontinentální pánve břidlic v USA, ukazuje, že odhady EIA kolísají v řádu stovek procent (již jsme psali). Je to buď záměr, protože EIA je součástí HF lobby nebo neschopnost. Ať tak či onak, vlády by neměly odhadům kohokoli slepě věřit.
Co se týče spotřeby vody, zůstává hluboko pod průměrem údajů EPA. Článek uvádí, že pro jeden vrt je potřeba 127 tisíc galonů vody (což je zhruba 87 % toho, co spotřebuje čtyřčlenná rodina za celý rok). Objem po přepočtu na m3 je 480,747. EPA pro USA uvádí průměr cca 11600 m3 na jedno štěpení. Buď jde o chybu, nebo je skála o hodně tvrdší a nepodléhá takovému štěpení, což by bylo logicky důvodem nižší výtěžnosti.
Tato skutečnost vypovídá o tom, že odhady EIA pro Evropu či další světadíly jsou pouze proklamace. A geologická odlišnost ukazuje, že jsme měli pravdu, když vědecká rada Koalice STOP HF prohlásila, že zkušenosti z pánví Marcellus a dalších vnitrozemských pánví USA nelze použít na geologicky odlišnou Evropu. A jak praxe ukázala, ani na Kalifornii.
Pochvalme Ackie a trhy za objektivní článek. Celé znění zde:
http://www.akcieatrhy.cz/cz/zemni-plyn-kalifornska-bridlicova-bublina-praska
Napsat komentář