Nejdéle trvající HF blokáda na světě: Chevron prohrál

OLYMPUS DIGITAL CAMERAProtest zprvu jen zemědělců a místních obyvatel přerostl v mezinárodní solidaritu pomocí dalších aktivistů z celé Evropy i USA. Hlavní tíže ale spočívala na místních zemědělcích a obyvatelích východního Polska v okolí Žurawlówa, kteří zde blokovali protiprávně obsazené pozemky Chevronem. Chevron měl povolení pouze na seismický průzkum (i jen ten zničil několik studní a část občanů přišla o pitnou vodu). Přesto a opakovaně se pokusil načerno budovat těžební plošinu. Zemědělci však rychle zareagovali a na jejich cesty umístili zemědělskou techniku, aby na pozemek pronajatý Chevronu nemohla přijet další technika.

Blokáda Chevronu trvala 400 dnů, 24 hodin denně. 

Blahopřejeme polskému Žurawlówu a okolním obcím k jejich odhodlání bránit právo, jejich půdu a tím i jejich zdraví, jejich vodu a to nejen proti agresivní firmě KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAChevron, ale i proti úplatky zničené státní správě a kléru, kteří nepokrytě straní těžbě břidlic a dodržování práva ignorují.

Tento protest názorně ukazuje, jak stát nejen ignoroval, ale dokonce šel proti vlastním lidem ve jménu vidiny peněz a lží HF lobby.

O to více těší, že Koalice STOP HF přivezla jako jedna z prvních do Žurawlówa vlajku ČR a vlajku STOP HF na důkaz mezinárodní solidarity. Česká stopa i stopa Frack Free World aspoň trochu pomohla.

Natáčení dokumentu pro ČT

Natáčení dokumentu pro ČT

http:/KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA/www.krytykapolityczna.pl/artykuly/opinie/20140717/goodbye-chevron-komentarze

Update: 14:19, 16.8.2014

Už na začátku blokády Chevronu v Žurawlowě jsme napsali, ať jde Chevron domů. Navštívili jsme lokalitu jako jedni z prvních z jiného státu a nejen za Koalici ale i za Frack Free World. Tak se můžete na nové obrázky podívat. Lokalita východního Polska je zajímavá tím, že má se západní Ukrajinou společnou zásobárnu podzemní vody, na níž závisí část zemědělství obou zemí. Obě země mají i bilaterální dohodu o ochraně tohoto podzemního vodního zdroje. Tehdy jsme spoléhali, že Ukrajina pomůže Polsku tak, že se bude snažit vyhnat frakisty z polské pánve, protože voda je společná. Jak naivní, po tom, co víme dnes.

Zde krátké video o blokádě a jejími hrdiny, jednou to budou národní hrdinové, až se i Polsko probudí.

https://www.youtube.com/watch?v=DaIc8EfDF4E

Již dva roky nemohou pít někteří obyvatelé Rogówa vodu ze svých studní.

Již dva roky nemohou pít někteří obyvatelé Rogówa vodu ze svých studní vlivem otřesů při seizmickém průzkumu pro Chevron.

Tagged with: , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter