Na ropném trhu se hraje (nejen) o čas

Britské listy přináší kvalitní analýzu Ilony Švihlíkové.

U břidlic snad jen její analýzu významně doplňme:

Paní ekonomkou citovaná kauza odhadu v Monterey Shale v Kalifornii. Původní nekvalitní odhad provedla ona dryáčnicky neschopná, nebo spíše všehoschopná EIA – Americká energetická agentura z USA. Posuďte sami.

Nedávná revize výtěžnosti ložisek břidlicového plynu a ropy v této pánvi odhalila, že EIA nadsadila svůj odhad o 96%!! Další zdroje v minulém roku zjistily několik dalších mylných odhadů v USA. Respektive zatím jsme nenašli, že by se tato instituce vůbec někdy „trefila“.

Některé Američany to vážně udivilo. Nás v Evropě nikoli, už víme přes rok, že si EIA cíleně vymýšlí (nadsazuje) a je již i částí expertů i v USA usvědčena. Přesto je svět nadále bičován analfabetními médii prostřednictvím této agentury, která šmahem odhaduje zásoby břidlic v Číně, Argentině a uvádí pořadí, jak který stát se může těšit na obrovské zásoby břidlicového plynu. Vlády najednou ze dne na den vyrábí nové energetické koncepce, řeší licence, úlevy, pobídky. Bláznivý kolotoč na zcela hliněném základě.

V  EU americká EIA vede s mýlkou odhadu a to pro celé Polsko, kde udělala o 100 % vyšší odhad zásob, než se jeví skutečnost nyní. Je s podivem, kde si bere US agentura (neschopná správného odhadu v rodné USA) právo odhadovat zásoby po celém světě. A ještě více překvapí, že jí věří dokonce i vlády.

Přitom Koalice STOP HF upozornila předem na možnost, že odhady EIA jsou nadsazovány cíleně. S Polskem pak PR sekce břidličných lobbistů vymyslela trik, že prý šlo o chybu z přepsání desetinné čárky. Většina lidí a politiků pak rádoby zasvěceně opakovala toto falsum, že přeci jen šlo o přepsání desetinné čárky…když přišla řeč na polské břidlice. I kdyby, chyba je to zcela zásadní tak jako tak a pomohla uvrhnout Polsko do zmatku, rozjela miliardový investiční kolotoč. Ano, zní to jako zlý sen…

Tož, nějak často EIA hýbe s tou desetinnou čárkou. Zřejmě to bude tím, že je součástí původně zcela hladce fungujícího kolosálního podvodu, kterému naše mainstreamová média dodnes tak nepochopitelně metou cestičkou označením „břidlicový boom“.  

BUM to bude. A velké. Až ta bublina praskne.

Znovu připomínáme, že před dvěma lety odhadovala vědecká rada Koalice STOP HF konec „břidličného boomu“ v USA na rok 2015 – 2016. A znovu připomínáme, že těžba břidlic je možná jen prolomením 3 klíčových zákonů o životním prostředí v USA a tím, že firmy zcela ignorují nutnost sanace a havárií. Analýza paní ekonomky by pak byla jistě ještě radikálnější…

Celý článek zde:

http://www.blisty.cz/art/73819.html

Tagged with: , , , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter