Vláda je proti novele horního zákona, která by zakázala průzkum a těžbu břidlic pomocí HF

Chceme pitnou vodu nebo ne?

Ekolist přináší článek o postoji vlády, který zaujala k návrhu novely horního zákona z pera TOP 09 (poslance Michala Kučery, předsedy podvýboru Ochrana přírody a krajiny) na zákaz HF (hydraulického štěpení břidlic). Link níže.

Komentář STOP HF:
Návrh TOP 09 je možná až příliš jednoduchý, ale principiálně odpovídá snahám Koalice STOP HF, obcí a měst v průzkumných územích i předchozím návrhům na základě podnětů Koalice STOP HF, které mířily jak do senátu (nezávislí – exsenátor Pakosta, ODS – senátor Oberfalzer), tak do sněmovny (ČSSD nejdříve pan poslanec Hašek a paní poslankyně Klasnová, VV.Nyní pan poslanec Birke).

Koalice STOP HF věří, že se jedná pouze o nedorozumění, protože ani tato novela novela nebyla projednána napříč politickým spektrem. Přitom se zdá, že všechny hlavní politické síly v zemi nemají problém zakázat HF novelou horního zákona a i klíčoví ministři, pan Brabec (ANO) a Mládek (ČSSD) přislíbili přijetí novely horního zákona na STOP HF. Už jen proto, že zásoby břidličného plynu jsou v ČR bezvýznamné. Jejich průzkum (narozdíl od konvenční těžby, kde laicky řečeno stačí odvrtat jen otvor a vyhodnotit vzorky a data sonarů), znamená v poslední fázi ostrou těžbu. Což je kardinální kámen úrazu metody. A ta již může otrávit pitnou vodu.

Věříme, že se při podrobnější analýze při projednávání novely ve sněmovně ukáže, že zakázat tuto metodu zákonnou cestou, je nejen rozumné, ale maximálně potřebné pro ochranu vod v ČR a uklidnění veřejnosti, kdy, jak neustále dokola opakujeme, je stále ohrožena pitná voda pro cca 1,5 mil. občanů ČR! Proč tento argument znepokojuje pouze města aobce ohrožených území a Koalici STOP HF, která je zastupuje, když vodu z těchto území berou statisíce občanů i mimoohrožená území, jež jsou z těchto vodních zásobáren dotována?

Věříme, že absurdní výkřiky, které předvedl exministr Chalupa (ODS), ekologický analfabet, že je třeba „vědět po čem chodíme“, aby obhájil průzkumy, nebo že „zákon STOP HF připomíná zákon zákaz myslet“, aby pomohl HF lobby, patří na smetiště nejstupidnějších a nejméně odborných výroků, co kdy na půdě MŽP zazněly, kdy je i podezření na korupčníaktivity. Jako jedna z nejlépe geologicky prozkoumaných zemí světa, víme, že „břidlice“, i kdybychom je měli po celé zemi, těžit nemůžeme, protože pak by bylo jistotou otrávení vody. A když není co těžit, není potřeba nic zkoumat,navíc extrémně nebezpečnou metodou.

Ve včerejších událostech na ČT 1 však pan Pavel Kavina, ředitel odboru surovinové bezpečnosti z MPO, prohlásil, že stát by neměl rezignovat na to, aby věděl, jak velký majetek má. Naráží tím na nutnost průzkumu „břidlic“ a zvedá tak, bůh ví proč, štafetový kolík po exministru Chalupovi. Možná si vůbec neuvědomuje při svém jednostranném pohledu, že voda je také surovina. A tím se dostává do střetu s jiným veřejným zájmem: ochranou vod. A zde přeci jasně víme, že vodu nahradit nelze. A proto je tudíž surovinou téměř nesrovnatelně cennější než břidličný plyn.

Pan Kavina tak zrazuje svůj vlastní odbor a prokazuje poměrně fatální neznalost komplexnosti problematiky. Je totižnasnadě, že nelze oddělit snahy o (zcela zbytečný) průzkum břidlic od (zcela nezbytné) ochrany vod, která se v ČR praktikuje staletí a je jasně daným a přesně definovaným veřejným zájmem.

A že to s ochranou vod myslí stát vážně, jasně dokazuje studie Rebilance zásob podzemní vody, která stála již 600 mil Kč a upozorňuje na řadu míst v ČR, kde je nutné ochranu vod ještě zvýšit. Řada průzkumných lokalit, na „břidlice“, či ropu a plyn, byly díky nedokonalé legislativě právě umístěny do nejcitlivějších vodních zón. Vyhodí tak stát 600 mil. Kčn jednoho ministerstva oknem, protože úředník jiného ministerstva je diletant? To by bylo absurdní.

Výrok pana Kaviny dokazuje další skutečnost. A sice že si nemůže uvědmovat, jak výrazně se liší konvenční a nekonvenční těžba. Konvenční těžba je bodová: tu a tam je vrt, houpe se těžební kozlík. Podzemí je také ohroženo pouze bodově. Aby se těžba nekonvenčních surovin vyplatila, na povrchu bývá hustá síť vrtů, silnic, plošin, toxických lagun a podzemí se drtí a injektuje chemickými látkami (částečně jedovatými, částečně karcinogenními)celé. I kdyby průzkum „břidlic“, který se sice může spokojit s několika vrty, byl pozitivní – v ČR při hustotě obyvatelstva, kumulaci jiných veřejných zájmů a ochraně vody, nelze průmyslovou těžbu zahájit, aniž nebudeme rezignovat na tyto hodnoty a zdraví obyvatelstva. Zřejmě nejen panu Kavinovi tyto souvislosti zcela unikají, že mohl vyslovit tak neprofesionální sdělení, jež se tak těsně blíží manipulativním PR sdělením břidličné lobby.

Doufejme tedy, že všichni experti a politici nakonec dostanou rozum. Shodnou se a ukáží, že přes rozdílné politické názory si uvědomí, že rozhodují o budoucnosti minimálně na 300 let dopředu (po tolik let zůstane minimálně otrávená voda nepoživatelná), zda pitná voda bude v ČR pitná nebo nikoli. Chceme pitnou vodu nebo ne? Tak stojí otázka od samého začátku, kdy jsme ji před 2,5 roky začali hájit.

A doufejme, že MŽP dnes již řídí kvalitní experti, kteří splní, co je jejich úkolem: hájit veřejný zájem ochrany životního prostředí a přírody a ne zájmy průmyslových lobby, jak tomu bylo doposud.

Koalice STOP HF bude nadále prosazovat zákaz průzkumu a těžby břidlic zákonem či novelou horního zámona (rozšířený i o podzemní zplyňování uhlí, při kterém se metoda HF také používá), jak k tomu získala mandát od několika set obcí a měst a od cca 85 tis. petentů na peticích sebraných proti metodě HF.

http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-je-proti-zakazu-metod-tezby-bridlicoveho-plynu

Tagged with: , , , , , , , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice
2 comments on “Vláda je proti novele horního zákona, která by zakázala průzkum a těžbu břidlic pomocí HF
  1. Děkujeme , že za nás všechny hájíte naše společné zájmy ;))) Držíme vám-nám palce ! A pokud to jen trochu půjde , zase podpoříme nějakou korunou …

    • malik napsal:

      Děkujeme za Vaše porozumění. Děkujeme i za případnou finanční je opravdu těžké to vše zvládnout. A teď ještě ty útoky o tom, jak jsme řízení a financovaní Ruskem. Nechutná propaganda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter