Svaz průmyslu a dopravy (SPD) odmítá podpořit zákon na zástavu hydraulického štěpení břidlic a podzemního zplyňování uhlí pomocí novely horního zákona.
Prohlášení Koalice STOP HF:
Stanovisko SPD je dle dosavadních zjištění Koalice STOP HF (po konzultaci s vědeckou radou Koalice STOP HF) v rozporu:
- S programovým prohlášením vlády ČR.
- Se Surovinou politikou státu (byť se na ní odkazuje).
- S prohlášením pana ministra MŽP ČR Brabce (ANO) i pana ministra MPO ČR Mládka (ČSSD), kteří legislativní změnu podporují.
- S odbornou studií České geologické služby MŽP ČR č. 2 ze dne 20. 4. 2012, která potvrdila, že se na území ČR nevyskytuje ekonomicky významné ložisko břidličných plynů. Z toho logicky plyne, že ani není třeba tyto zásoby dále zkoumat. Vyjádření některých úředníků, například o „nezakázání technologického pokroku“, pouze ilustruje jejich skutečnou či záměrnou negramotnost v oboru geologie a neznalost dopadů metod.
- S ochranou zásob podzemních vod ČR, se kterou je většina průzkumných území pro nekonvenční metody navržených v kolizi, včetně průzkumu.
- S otevřeným dopis Koalice STOP HF vládě ČR č. 2 ze dne 28.1.2013
- S požadavky zastupitelstev všech obcí a měst v průzkumných územích Berounsko, Trutnovsko (Náchodsko, Broumovsko) a Meziříčí (Valašsko) včetně Hradecka a Pardubicka na zákaz použití metody na jejich územích i v ČR. Jde zhruba o 600 tis obyvatel ČR, měst a obcí ohrožených uvažovanými metodami jsou stovky!!
- S požadavky petic, které byly předány sněmovně i senátu ČR, MŽP ČR, kdy se na peticích proti stanovení průzkumných území sebralo přes 85 tis. podpisů. Koalice na podporu zákona STOP HF do dnešního dne shromáždila 36 182 podpisů.
- Se zachováním alespoň stávající dopravní obslužnosti a zachovalosti dopravní sítě ČR.
Ke komentáři SPD Koalice STOP HF uvádí:
V současné době poznání geologických celků a nebezpečnosti metod není nutné dopracovávat předložený návrh. Návrh dostatečně reflektuje odborné analýzy a vývoj kauzy, která je řešena již 2,5 roku a má být právě završena přijetím zákazu metod. Jde v pořadí již o čtvrtou aktivitu na půdě sněmovny a senátu, prosazovanou napříč politickým spektrem.
Návrh rovněž plně odpovídá analýze vědecké rady Koalice STOP HF, která přednesla nejpádnější důkazy v ČR pro zákaz metod. Její analýza impaktu metody na životní prostředí je obsažena v návrhu novely horního zákona sněmovní tisk č. 902 čj. 146/13, která již byla předložena sněmovně v r. 2013. Ta vychází i z poznatků o nebezpečnosti metody konstatované renomovanými vědeckými týmy, které téma komplexně zpracovaly na základě zkušeností s metodou zejm. v USA pro Evropský parlament (kompletní seznam studií, ze kterých vědecká rada Koalice STOP HF vycházela je zde: http://stophf.cz/dokumenty/vedecke-studie).
Surovinová politika ČR již obsahuje sdělení, že stát nepočítá s „břidlicemi“ v energetickém mixu a proto je návrh s ní v souladu.
Hlavním aspektem národní bezpečnosti je zejména ochrana vody – jak její kvality, tak kvantity. Nekonvenční metody uvedené v návrhu ji přímo a zcela zásadně ohrožují včetně průzkumu. Viz důvodová zpráva projektu „Rebilance zásob podzemní vody v ČR, ČGS – probíhajícího projektu za cca 600 milionů Kč.
Nepochybujeme o tom, že SPD vytváří hodnoty důležité pro ČR. Je však přímo kontraproduktivní odmítnout návrh, který podporuje zachování mj. průtočnosti v řekách či uchování zásob vody v podzemí a to pro sektory průmyslu, které SPD přímo zastupuje.
Jsou snad ochotny např. české papírny, chemický průmysl, lesní a zemědělský sektor snížit spotřebu vody na pokrytí enormní spotřeby vody pro nekonvenční metody? Domníváme se, že nikoli a že zejména spotřeba významného objemu vody pro nekonvenční metody bude limitním ekonomickým faktorem pro přežití stávajícího, již zavedeného domácího průmyslu.
Proto bude i důležité, aby se přijal nejen zákaz zmíněných nekonvenčních metod, ale aby se provedl i odpis zásob těchto nerostů.
Co se břidlic týče, v ČR žádné ekonomicky vyznamné lozisko není – to je jistota. Na Moravě v karpatské předhlubni břidličná souvrství jsou (např. menilitové souvrství), ale vzhledem k hloubkám vrstev a hustotě zástavby se nemůže těžba ani vyplatit. Zdejší zásoby ale tak jako tak nejsou významné v porovnání s celkovou spotřebou ČR. To je jistota. Případná těžba by trvala několik let, kontaminace horninového prostředí potažmo vod by však byla trvalá případně v řádu stovek let (dle použité chemie).
O podzemním zplyňování uhlí v ČR, nejen vzhledem k hustotě zástavby, ale k velkoplošné kontaminaci podzemních vod a rychlému sesedání krajiny, nelze prakticky uvažovat. Navíc jde zatím pouze o experimenty, které nelze aplikovat v obydlených oblastech.
Závěr: Bude-li zákon doplněn odpisem příslušných zásob, bude plně v souladu s ochranou stávajících veřejných zájmů ČR.
Stanovisko SPD zde:
Napsat komentář