Plné znění dopisu nevládek z EU Rasmussenovi. NATO se od jeho výroku distancovalo.

Evropa, 20. června 2014

Pro: pan Anders Fogh Rasmussen (generální tajemník NATO)

Předmět:

Váš komentář k zapojení Ruska do evropských antifrakčních skupin (otevřený dopis)

 

Vážený pane generální tajemníku NATO Rasmussene,

my, níže podepsaní jsme skupinou občanů a ekologických organizací, která má obavy z frakování břidlic a vede kampaň proti rozvoji nekonvenčních fosilních paliv, jako je frakování břidlicového plynu v Evropě. Proto nás překvapil Váš komentář o nás, který se objevil v několika evropských médiích: „Rusko, jako součást jejich sofistikované informační a dezinformační kampaně, se aktivně podílí prostřednictvím tzv. nevládních organizací (ekologické organizace působící proti břidlicovému plynu) na udržení evropské závislosti na dovozu ruského plynu.“

Taková tvrzení nejsou nová, ale až teď, existovala jen jako neopodstatněné, proradné řeči.

Práce NATO, jak doufáme, silně závisí na podrobném a přesném shromažďování zpravodajských informacích a doufáme, že mimořádná tvrzení o evropském hnutí proti těžbě břidlic jsou doložena mimořádně pádnými důkazy. Proto Vás vyzýváme, jako generálního tajemníka důležité regionální vojenské organizace s globálním dosahem, abyste buď nabídl důkaz pro tato obvinění nebo se veřejně omluvil za toto falešné prohlášení.

Dále bychom chtěli upozornit na skutečnost, že Evropské orgány, jako je Evropská komise, již publikovaly několik studií, které demonstrují vysoká rizika spojená s frakovacím průmyslem, za kterými stojí přední vědci po celém světě. Věří generální tajemník Rasmussen, že tyto instituce a jednotlivci jsou všichni podvedeni Ruskem?

Ironií je, jak je široce doloženo, že plyn z břidlic nemůže snížit závislost na ruských dodávkách zemního plynu, ani nepovede k nižším cenám plynu.

Antifrakční skupiny po celé Evropě se shodují, že v Evropě je rostoucí závislost na dovážených fosilních palivech, jako je přírodní plyn, nevhodná. Jsme proto přesvědčeni, že ambiciózní rozvoj obnovitelných zdrojů energie a vážné investice do energetické účinnosti je nejlepší způsob, jak snížit naši závislost na ruských fosilních palivech. Uvítali bychom vážnou a informovanou diskusi na téma energetické bezpečnosti.

Antifrakční skupiny zvýšily povědomí o rizicích rozvoje břidlicového plynu ohledně klimatu, vzduchu, vody a veřejného zdraví. Sociální hnutí, jako jsou ta naše, hrají klíčovou roli v péči o veřejnou diskusi o budoucnosti evropského klimatu, životního prostředí a energetické politiky s nízkým obsahem uhlíku. Princip předběžné opatrnosti, zásady preventivních opatření, zásada „znečišťovatel platí“ se zapisují do Lisabonské smlouvy. Zachování ochrany a zlepšení kvality životního prostředí a boj proti změně klimatu jsou klíčovými cíli EU.

Označování evropského antifrakčního hnutí jako infiltrovaného ruskými agenty podrývá legitimní veřejnou diskusi o rizicích a dopadech frakování a ohrožuje naše demokratické instituce.

Není to poprvé, co jsme byli obviněni z toho, že jsme „špióni Gazpromu“ nebo že „pracujeme proti veřejným zájmům státu“.

Nadále již ale nebudeme tolerovat tyto pomluvy nebo kriminalizaci našeho významného díla. Pokud skutečně existují skupiny, které se staví proti frakování a tajně spolupracují s Ruskem proti zájmům evropských občanů, pak také chceme vědět, které to jsou.

Proto se těšíme na důkaz Vašich obvinění. Nebo žádáme veřejnou omluvu.

Se srdečným pozdravem,

několik skupin, působící v Evropském antifrakčním hnutí, podporující obsah tohoto otevřeného dopisu:

 •  Food & Water Europe
 •  BI lebenswertes Korbach e.V. & BI Fracking freies Hessen, Germany
 •  Schaliegasvrij Nederland
 •  Ecologistas en Accion, Spain
 •  Heaven Or sHell, Sweden
 •  Les Amis de la Terre / Friends of the Earth France
 •  ATTAC, France
 •  Activists Without Borders
 •  Climaxi, Belgium
 •  Friends of the Earth Scotland
 •  Koalice Stop HF, Czech Republic
 •  Asociatia „Romania fara ei” (Romania without Them) & Miscarea de Rezistenta din  Pungesti (Pungesti Resistance Movement), Romania
 •  Fracking Free Ireland / Brussels
 •  Supported by Josh Fox (Gasland), United States
Tagged with: , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter