V létě by v ČR ruský plyn v teplárnách nebyl potřeba. Proč nešetříme?

Tisková zpráva hnutí DUHA:
RUSKÝ PLYN BY DNES V TEPLÁRNÁCH POTŘEBA NEBYL
A ČESKÉ DOMÁCNOSTI BY UŠETŘILY 17 MILIONŮ KORUN
pondělí 16. června 2014
Kompletní spotřebu zemního plynu (a uhlí) v teplárnách by dnes mohlo nahradit Slunce. Teplárny totiž v letních dnech vyrábějí pouze teplou vodu, kterou ale ve slunečných dnech jako je ten dnešní pohodlně vyrobí solární kolektory na střechách. Domácnosti by díky nim dnes zaplatily o 17 milionů korun méně [1]. A ČR by tak každý slunečný den šetřila 700 tisíc metrů kubických zemního plynu.
Klíčová čísla:
• Vedle 700 tisíc kubíků plynu teplárny v ČR spálí mimo topnou sezónu přibližně 3 tisíce tun uhlí (denně) [2].
• Teplárny zásobují teplem a teplou vodou přibližně 1,365 milionu českých domácností [3].
• Podle vládní Pačesovy komise je možné snížit spotřebu tepla v českých domech o 60 %. A zbytek lze zajistit z čistých, obnovitelných zdrojů. K vytápění tak nepotřebujeme žádný plyn a uhlí [4].
• ČR loni utratila za dovoz plynu 102,7 miliardy korun [5], to odpovídá dennímu dovozu za 281 milionů. Asi 75 % plynu pochází z Ruska [6].
Naše země by měla svou spotřebu plynu, uhlí a ropy zkrotit pomocí nového zákona, který stanoví, jakým tempem se bude spotřeba fosilních paliv snižovat – rok po roku, krok po kroku – o 2 % ročně až do 2050.
Sobotkova vláda se v Programovém prohlášení zavázala takový zákon připravit a podporují ho i hlavní opoziční strany TOP09 a KSČM [7]. Podobný zákon přijala před pěti lety Británie [8] a minulý týden i Dánsko [9].
Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
„Dodávky plynu budou vždycky rizikové a je jedno, jestli k nám tečou z Ruska nebo z Turkmenistánu, zda je to přes Ukrajinu nebo přes Černé či Severní moře. Pokud dovážíme plyn, slovo nezávislost zapomeňme. Slunečním paprskům ale neporučí ani Putin ani Berdymuhamedov. Splní-li Sobotkova vláda svůj slib a připraví antifosilní zákon, vydělá na tom naše zahraniční politika, ekonomika i miliony českých domácností.“
 
„Cena tepla – největší položky z výdajů za energie – se za posledních deset let zvedla o 65 až 140 %, podle toho, čím topíte. O ceně slunce se nevedou jednání, slunce neví, co je to inflace a nikdy nebylo na burze. Proto by Sobotkova vláda měla začít spotřebu fosilních paliv snižovat. Postupně a důsledně.“
Kontakty:
Martin Mikeska, program Energetika, suroviny, ekonomika, 603 780 670, martin.mikeska@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz
Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter