V létě by v ČR ruský plyn v teplárnách nebyl potřeba. Proč nešetříme?

Tisková zpráva hnutí DUHA:
RUSKÝ PLYN BY DNES V TEPLÁRNÁCH POTŘEBA NEBYL
A ČESKÉ DOMÁCNOSTI BY UŠETŘILY 17 MILIONŮ KORUN
pondělí 16. června 2014
Kompletní spotřebu zemního plynu (a uhlí) v teplárnách by dnes mohlo nahradit Slunce. Teplárny totiž v letních dnech vyrábějí pouze teplou vodu, kterou ale ve slunečných dnech jako je ten dnešní pohodlně vyrobí solární kolektory na střechách. Domácnosti by díky nim dnes zaplatily o 17 milionů korun méně [1]. A ČR by tak každý slunečný den šetřila 700 tisíc metrů kubických zemního plynu.
Klíčová čísla:
• Vedle 700 tisíc kubíků plynu teplárny v ČR spálí mimo topnou sezónu přibližně 3 tisíce tun uhlí (denně) [2].
• Teplárny zásobují teplem a teplou vodou přibližně 1,365 milionu českých domácností [3].
• Podle vládní Pačesovy komise je možné snížit spotřebu tepla v českých domech o 60 %. A zbytek lze zajistit z čistých, obnovitelných zdrojů. K vytápění tak nepotřebujeme žádný plyn a uhlí [4].
• ČR loni utratila za dovoz plynu 102,7 miliardy korun [5], to odpovídá dennímu dovozu za 281 milionů. Asi 75 % plynu pochází z Ruska [6].
Naše země by měla svou spotřebu plynu, uhlí a ropy zkrotit pomocí nového zákona, který stanoví, jakým tempem se bude spotřeba fosilních paliv snižovat – rok po roku, krok po kroku – o 2 % ročně až do 2050.
Sobotkova vláda se v Programovém prohlášení zavázala takový zákon připravit a podporují ho i hlavní opoziční strany TOP09 a KSČM [7]. Podobný zákon přijala před pěti lety Británie [8] a minulý týden i Dánsko [9].
Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
„Dodávky plynu budou vždycky rizikové a je jedno, jestli k nám tečou z Ruska nebo z Turkmenistánu, zda je to přes Ukrajinu nebo přes Černé či Severní moře. Pokud dovážíme plyn, slovo nezávislost zapomeňme. Slunečním paprskům ale neporučí ani Putin ani Berdymuhamedov. Splní-li Sobotkova vláda svůj slib a připraví antifosilní zákon, vydělá na tom naše zahraniční politika, ekonomika i miliony českých domácností.“
 
„Cena tepla – největší položky z výdajů za energie – se za posledních deset let zvedla o 65 až 140 %, podle toho, čím topíte. O ceně slunce se nevedou jednání, slunce neví, co je to inflace a nikdy nebylo na burze. Proto by Sobotkova vláda měla začít spotřebu fosilních paliv snižovat. Postupně a důsledně.“
Kontakty:
Martin Mikeska, program Energetika, suroviny, ekonomika, 603 780 670, martin.mikeska@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz
Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter