TTIP má usnadnit vpád frakování břidlic do EU

Chobotnice Transatlantická dohoda o volném obchodu mezi Severní Amerikou a EU (TTIP) je další velký problém v boji proti metodě hydraulického štěpení břidlic na půdě EU (na úrovni mezi EU a Kanadou se jedná o dohodu CETA). Jde po „kauze Ukrajina“ o třetí vlnu pokusu USA vnést do EU nebezpečné metody těžby nekonvenčních zdrojů uhlovodíků, tentokrát pomocí ekonomických pák.

Tisková zpráva skupiny Frack Free Greater Manchester: Dohoda o volném obchodu v EU může zabránit městu v zákazu frakování

Skupina Frack Free Greater Manchester bude vyzývat regiony nových členů Evropského parlamentu, aby odporovali dohodě o volném obchodu, která by vedla k žalobě proti městu, pokud zakazuje frakování.

Dohoda mezi Evropskou unií a USA se jmenuje Transatlantic trade and investment partnership (TTIP) a obsahuje mechanismus řešení sporů mezi investory a státem (ISDS), který by mohl dát zvláštní práva společnostem na náhradu škody, pokud jejich investice (včetně budoucích zisků) budou nepříznivě ovlivněny změnami v regulaci nebo politice.

V září 2013 společnost Lone Pine Resources Inc. používala podobnou dohodu a žalovala kanadský stát Quebec o 250 mil. dolarů poté, co prosadil moratorium na frakování.

Minulý týden americký internetový zpravodaj Huffington Post získal od vyjednávacího týmu memorandum o tajné dohodě, který odhalil tlak od EU na USA, aby rozšířili frakování.

Martin Porter z Frack Free Greater Manchester řekl: „Ať podporujete jakoukoliv stranu debaty, budete jistě souhlasit s tím, že městské rady, respektive zvolení zástupci rad, by měli mít poslední slovo o tom, zda se to tady stane nebo nikoliv.“

Memorandum o tajné dohodě volá po více frakování a příbřežní těžbě

Podle tajné dohody Evropská unie tlačí na Obamovu administrativu, aby rozšířila frakování, příbřežní těžbu a zkoumání ropy a zemního plynu.

Kontroverzní dokument je první návrh energetické politiky, kterou vyjednavači EU doufají, že bude přijat v rámci obchodní dohody zmíněné TTIP, o které se v současné době jedná. Text byl sdílen s americkými představiteli v září. Úřad obchodního představitele USA to odmítl komentovat.

Environmentální skupiny se obávají, že široké pojmy v textu by znamenaly odstranění klíčových omezení vývozu ropy a zemního plynu, které přispívají ke změně klimatu. Tento dokument také představuje první významný střet. Ekologové už upozornili na podmínky Trans-Pacific Partnership, které unikly, což je samostatným paktem USA a 11 tichomořských zemích.

„Vývoz energetických zboží pro jinou osobu se automaticky považuje v souladu se všemi podmínkami a testy stanovenými v příslušných předpisech stran o udělení vývozních licencí,“ zní memomorandum. „Energetické výrobky“ jsou definovány jako „uhlí, ropa, ropné produkty, zemní plyn, buď zkapalněný nebo ne, a elektrické energie.“

Americká vláda zachází s texty o vyjednávání obchodu jako s utajovanými informacemi. Předchozí úniky týkající dohodu EU se zaměřily na lehčí témata, včetně toho, zda američtí výrobci sýru mohou nazývat své výrobky „feta“ nebo „parmazán.“

Tím, že TTIP podporuje větší vývoz ropy a zemního plynu do Evropské unie, která je masivní ekonomickou silou, jenž využívá obrovské množství globální energie, návrh může podnítit další domácí těžbu ropy a zemního plynu a odradit rozvoj zeleného energie v EU. To by byla silná rána proti úsilí o odvrácení změny klimatu. Někteří ekologové a občanské skupiny mají rovněž námitky proti frakování jako takovému. Proces, kde směs chemikálií, vody a písku se pod vysokým tlakem vstřikuje do hornin a uvolňuje zemní plyn, mohou mít vliv na zásoby podzemních vod.

„Podpora obchodu špinavých fosilních paliv by znamenala více nebezpečného frakování zde, v USA a vedla by ke zvýšení podílu klima narušujících paliv do Evropské unie,“ říká Ilana Solomon, ředitelka v Responsible Trade Program nevládní organizae v USA zvané Sierra Club. „Ropný a plynárenský průmysl je jediným vítězem v této situaci.“

USA zakázala vývoz ropy v roce 1975, a ukládá celou řadu omezení na vývoz zemního plynu z důvodů ekonomických a národní bezpečnosti. Ale prezident může vydat zvláštní povolení osvobodit některé vývozy ropy od zákazu, a ministr energetiky Ernest Moniz tento měsíc řekl, že chce zvážit jejich uvolnění.

Tlak k uvolnění omezení vývozu zemního plynu z USA do Evropy roste úměrně růstu konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Tato skutečnost zdůrazňuje závislost Evropy na ruské energii. Přestože spalování zemního plynu produkuje méně emisí než ropa nebo uhlí, mnoho z těchto výhod je ztraceno tím, že skladování a expedice jsou energeticky náročné kvůli zkapalňování plynu a pak jeho přepravy ke koncovému uživateli. Kritici plynu říkají, že zvyšující se vývoz by jen zvýšil závislost na fosilních palivech, spíše než urychlení přechodu na obnovitelné zdroje energie. To by nejspíš zvýšilo ceny energií v USA, i když následky dohody by naběhly až na několik let.

Dohody o volném obchodu se často váží u všech svých účastníků na konkrétní právní úpravu, která brání zavádění budoucích nařízení v reakci na nové problémy. Obchodní pakty jsou prosazovány mezinárodními soudy, které mohou vydávat ekonomické sankce proti zemím, které je porušují. Navrhovaný text od EU by byl v rozporu se stávajícími ekologickými normami, které omezují rozvoj průmysl fosilních paliv.

„To rozšiřuje trend v obchodních jednáních o odstranění politických rozhodnutí z národních a místních vlád a v zakotvení těchto politických rozhodnutí v mezinárodních obchodních zákonech,“ řekla Sarah Burt, právnička environmentální právní organizace Earthjustice, která dokument viděla. Dodala, že tyto jednání se vedou mimo zraky veřejnosti a jsou „neprůhledným procesem, kdy obchod a ekonomika jsou povýšeny nad všechny ostatní hodnoty.“

http://frackfreegtrmanchester.org.uk/press-release-eu-free-trade-deal-that-could-stop-city-banning-fracking/

Tagged with: , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter