Sasol plánuje v USA investici, další neblahý nápad nejen pro klima

Server Svět průmyslu uvádí, že firma Sasol z JAR plánuje, dokonce obří, investici do USA.

Má jít o stavbu obřího petrochemického komplexu, který využije boomu levného plynu ve Spojených státech. Wall Street Journal uvádí, že investice v hodnotě až 21 miliard dolarů (424 miliard Kč) by mohla být největším jednotlivým zahraničním investičním projektem v USA.

Server Svět průmyslu dále sděluje, že „Sasol chce v komplexu zpracovávat plyn na etylen, chemickou surovinu s širokým spektrem využití. Rovněž plánuje vyrábět z plynu naftu a další paliva. Stát Louisiana na projekt poskytne investiční pobídku v hodnotě dvou miliard dolarů. Výstavba zařízení zaměstná až 7000 lidí.

Díky prudkému rozvoji břidlicového plynu investoři jen v Louisianě plánují pro příštích pět let celkem 66 průmyslových projektů v celkové hodnotě kolem 90 miliard dolarů. List píše o „Kataru na bažinách“, kde mají stát nové továrny na hnojiva, metanolové terminály, závody na polymery, čpavek a bór nebo papírny“.

Koment STOP HF: Nezbývá než se ptát, zda i poté bude udržena uhlíková stopa USA a zda je mokřad chráněn Ramsarskou dohodou o ochraně mokřadů. Zatím se zdá, že USA v ropné horečce není pomoci. A také je otázkou, jak USA bude chtít tohoto veleobra nasytit. Že by stíhali uspokojit vlastní potřebu, vyváželi LNG do Evropy a ještě plně uspokojili Sasol? A jestliže ano, na jak dlouho? 

Zajímavostí je, že šéf Sasolu David Constable odhalil i jednu ze slabin přístupu EU i Číny k břidlicím: „Taky proto je pro Čínu a Evropu mnohem těžší naskočit takto ve velkém do břidlicového plynu. Podíváte-li se na plynovody v této zemi, vypadá to jako pavoučí síť,“ řekl.

Koment STOP HF: My dodáváme, naštěstí.  Víme, jak je budování a provoz, včetně havárií, u plynovodů náročné na finance i životní prostředí, kolik přírody zejm. v USA již dálkovody pohltily a jak lidé zatím marně brání své domovy proti vpádu stavebních a ropných firem.

http://www.svetprumyslu.cz/jihoafricky-sasol-planuje-v-usa-obri-investici-do-petrochemie/

Tagged with: , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter