Sasol plánuje v USA investici, další neblahý nápad nejen pro klima

Server Svět průmyslu uvádí, že firma Sasol z JAR plánuje, dokonce obří, investici do USA.

Má jít o stavbu obřího petrochemického komplexu, který využije boomu levného plynu ve Spojených státech. Wall Street Journal uvádí, že investice v hodnotě až 21 miliard dolarů (424 miliard Kč) by mohla být největším jednotlivým zahraničním investičním projektem v USA.

Server Svět průmyslu dále sděluje, že „Sasol chce v komplexu zpracovávat plyn na etylen, chemickou surovinu s širokým spektrem využití. Rovněž plánuje vyrábět z plynu naftu a další paliva. Stát Louisiana na projekt poskytne investiční pobídku v hodnotě dvou miliard dolarů. Výstavba zařízení zaměstná až 7000 lidí.

Díky prudkému rozvoji břidlicového plynu investoři jen v Louisianě plánují pro příštích pět let celkem 66 průmyslových projektů v celkové hodnotě kolem 90 miliard dolarů. List píše o „Kataru na bažinách“, kde mají stát nové továrny na hnojiva, metanolové terminály, závody na polymery, čpavek a bór nebo papírny“.

Koment STOP HF: Nezbývá než se ptát, zda i poté bude udržena uhlíková stopa USA a zda je mokřad chráněn Ramsarskou dohodou o ochraně mokřadů. Zatím se zdá, že USA v ropné horečce není pomoci. A také je otázkou, jak USA bude chtít tohoto veleobra nasytit. Že by stíhali uspokojit vlastní potřebu, vyváželi LNG do Evropy a ještě plně uspokojili Sasol? A jestliže ano, na jak dlouho? 

Zajímavostí je, že šéf Sasolu David Constable odhalil i jednu ze slabin přístupu EU i Číny k břidlicím: „Taky proto je pro Čínu a Evropu mnohem těžší naskočit takto ve velkém do břidlicového plynu. Podíváte-li se na plynovody v této zemi, vypadá to jako pavoučí síť,“ řekl.

Koment STOP HF: My dodáváme, naštěstí.  Víme, jak je budování a provoz, včetně havárií, u plynovodů náročné na finance i životní prostředí, kolik přírody zejm. v USA již dálkovody pohltily a jak lidé zatím marně brání své domovy proti vpádu stavebních a ropných firem.

http://www.svetprumyslu.cz/jihoafricky-sasol-planuje-v-usa-obri-investici-do-petrochemie/

Tagged with: , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter