Argentinci v Náchodě

Argentinci Náchod (5)Právě před týdnem (23.5.2014) navštívili dva Argentinci, kteří jsou zapojeni do odporu proti frakování břidlic v Argentině, aby nám sdělili své zkušenosti.

Organizátory akce byla nevládní organizace CEE Bankwacth Network, která se zabývá sledováním finančních toků do životního prostředí, vyhodnocuje jejich účinnost, zajišťuje i vzdělávací akce. Mj. vydala i zajímavou studii o „břidlicích“: Břidlicový plyn, Nekonvenční a nechtěný.

Po úvodním slově Ondřej Pašek z Bankwatch představil zahraniční hosty, kterými byli Carolina Garcia (Úřadu pro ochranu přírodya Diego di Risio (Observatorio Petroleo Sur) a předal slovo panu starostovi Náchoda a poslanci PSP ČR Janu Birke.

Pan starosta Birke, poslanec PSP ČR

Pan starosta Birke, poslanec PSP ČR

Ten nás seznámil s historií problému a obšírně představil současný stav legislativní situace ohledně návrhu zákona STOP HF. Situace vypadá nadále příznivě. Pan poslanec proto hledá nejschůdnější cestu, která spočívá buď v připojení STOP HF pomocí novely horního zákona společně se zákazem těžby zlata, případně v poslaneckém návrhu.

Argentinští hosté představili situaci v Argentině, speciálně v oblasti Neuquén, ale upozornili zároveň na skutečnost, že HF lobby zkouší již i Kolumbii, Bolívii a další státy. Argentina (údajně, ale věřme EPA, že) má být 4. největší zásobárnou břidlicového plynu na světě. (Podobně jako v EU Polsko je testovací zemí pro Jižní Ameriku).

A jaké to je v Argentině? Proti lidem z ohrožených oblastí zde stojí nepokrytě vláda (stejný klan zde vládne již 60 let), která obchází i zákony. Frakování podporují i silné odbory a mainstreamový tisk. Vědecké poznání jako znalost geologie, či ochrana vody jsou na nízké úrovni, legislativa děravá. Nejenže znárodněná olejářská firma YPF se spojila se Chevronem, ale i argentinská vláda má přímou dohodou o olejářské spolupráci s vládou USA.

Ve srovnání s tím, můžeme být rádi, jak to funguje u nás. A co by Argentinci dali za EU! Jak říká europoslanec Poc: EU bývá často poslední hráz proti korporacím. Neboť, jak dokazuje Argentina, vláda se zde neptá, zda pro korporace vůbec „vyskočit“, ale rovnou se zeptá jak vysoko.

Před zahájením diskuze představil Jiří Malík (leader Koalice STOP HF) Koalice STOP HF, metody její práce a způsob vzniku pro inspiraci kolegům z Argentiny. V prezentaci pak na mapě ukázal plošné ohrožení ČR metodami hydraulického štěpení a podzemního zplyňování uhlí a jejich extrémně nebezpečný kontakt s plošným vymezením zásob podzemních vod.

Tagged with: , , , , , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter