Další osobnost podporuje Koalici STOP HF – kandidátka LESa do EP p. Vicenová

images (1)Zeptali jsme se na názor kandidátky LESa do EP paní MVDr. Mileny Vicenové. která je veterinární lékařkou, redaktorkou, úřednicí a političkou. Na přelomu let 2006 a 2007 byla ministryní zemědělství a od ledna 2008 do září 2012 zastávala post stále představitelky ČR při EU.

Zde jsou její odpovědi:

1. Jaký je Váš názor na použití HF v ČR?

Pro Českou republiku jsou plány těžit břidlicový plyn nevhodné a nebezpečné. Česká republika je rozvodím Evropy. Kvalitní a neznečištěná voda se stává mimořádně důležitou strategickou surovinou, limitující i další oblasti, například zemědělství. Technologie těžby břidličného plynu přináší velké riziko znečištění podzemních vod chemickými látkami, které se používají při těžbě. Významné újmy by mohla dojít i naše krajina. Jde o fosilní palivo, takže by v ovzduší opět přibylo skleníkových plynů. Česká republika by měla vynaložit mnohem větší úsilí než dosud na úspory energie, nejlevnější energie je ta nespotřebovaná.

2. Jak vnímáte Koalici STOP HF?

Vzhledem k riziku vážných dopadů těžby břidličných plynů na životní prostředí v České republice považuji práci Koalice STOP HF za velmi záslužnou.

3. Polsko poslední dva roky prostřednictvím MEP Sonika lobuje EP, aby podpořila rozvoj těžby.
Jak tomu hodláte čelit v případě Vašeho zvolení do EP?

Jako případná europoslankyně intenzívním jednáním, informováním veřejnosti, spoluprací s nevládními organizacemi, propracovanými argumenty, podloženými vědeckými výsledky a fakty, o škodlivosti těžby pro životní prostředí. Využívala bych mých kontaktů a znalostí cizích jazyků k přímým jednáním a k vytváření potřebných koalic spřízněných europoslanců.

4. Na půdě EP v posledních měsících odezněl boj ohledně zpřísnění EIA na metodu nekonvenčního frakování. Původní návrh byl pro to, aby každé nekonvenční frakování bylo podrobeno EIA. EK schválila posléze jen doporučení národním legislativám v tomto duchu. Jak se na to díváte Vy?

Vzhledem k velkému riziku dopadů na životní prostředí považuji používání EIA, Environment Impact Assessment, tedy hodnocení dopadů na životní prostředí, u nekonvenčního frakování za nezbytné.

5. Hodláte předložit v EP legislativní návrh na zpřísnění či zákaz HF metody na území EU či jste případně ochotna ho podpořit?

Členové Evropského parlamentu nemají právo legislativní iniciativy, to je vyhrazeno Komisi. Využila bych proto svých kontaktů v evropských institucích a v nevládních institucích k tlaku na Evropskou komisi, aby na základě odborných analýz a vědeckých informací takový návrh vypracovala.

6. Nekonvenční způsoby těžby poškozují obrovská území na povrchu i v horninovém prostředí, spotřebovávají ohromné množství vody, kterou kontaminují. V poslední době probíhá debata, zda i tyto metody neoznačit za velkoplošně devastující a zakázat je např. zcela novým typem legislativy, kde se uvádí pojem ekocida (tedy něco jako velkoplošné drancování). Patřila by sem typově krom HF např. devastace Aralského jezera a jeho okolí, nebo těžba ropných písků (Tar sands oil v kanadské Albertě). Podpořila byste takovou legislativu?

Nemám dostatek informací o těchto technologiích, pokud však spotřebovávají ohromné množství vody, bude nutné zasáhnout. Ochrana voda a prevence jejího znečištění je otázkou přežití lidské populace.

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter