Frakování břidlic ohrožuje genetickou výbavu lidí

Chemikálie, které narušují hormony, byly nalezeny v řece Colorado a jsou spojené s frakováním

Další důkaz tento týden prokazuje, že hydraulické štěpení (frakování) představuje potenciálně závažná rizika pro kvalitu pitné vody a lidské zdraví.

Tým vědců z University v Missouri našel důkaz přítomnosti chemických látek, které narušují hormony, ve vodě nacházející se v blízkosti míst frakování. Vzorky byly odebrané z řeky Colorado blízko regionu s vysokou těžbou v západní části státu Colorado.

Řeka Colorado je zdrojem pitné vody pro více než 30 milionů lidí.

Studie byla publikována tento týden v odborném časopise Endocrinology.

Frakování je kontroverzní proces tryskání vody smíchané s pískem a chemickými látkami hluboko v podzemí pod vysokým tlakem tak, aby se rozdrtila hornina a došlo k uvolnění ropy či zemního plynu v hornině obsažených. Tím je možno ekonomicky čerpat dříve nepřístupné rezervy fosilních paliv. Těžba se rychle šíří po celé zemi.

Vědecký tým zjistil, že 11 chemických látek běžně používaných ve frakování jsou „endokrinní disruptory“ – sloučeniny, které mohou mít vliv na lidský hormonální systém a jsou spojeny s rakovinou, vrozenými vadami a neplodností.

„Více než 700 chemických látek se používá ve frakování, a mnoho z nich narušuje hormonální funkci,“ řekla Dr. Susan Nagel, profesorka porodnictví a gynekologie na lékařské fakultě Missouriské Univerzity, která je spoluautorkou studie.

„Čím víc bude frakování používáno, tím větším zdravotním rizikům může populace čelit v důsledku zvýšeného styku s endokrinními disruptory.“

Výzkumný tým odebral vzorky z podzemních a povrchových vod jak z míst v Garfield County ve státě Colorado, kde tekutiny z frakování unikly, tak z nedaleké řeky Colorado, do které místní potoky a podzemní vody ústí. Odebrali také vzorky z jiných oblastí v Garfield County, kde vrtání bylo jen málo, a zárověň z oblasti v Missouri, kde žádné vrtání nebylo.

Zjistili, že vzorky z místa úniku prokazaly střední až vysokou aktivitu endokrinních disruptorů, a vzorky z řeky Colorado byly na střední úrovni. Ostatní dva vzorky, odebrané z oblastí s méně nebo žádným vrtáním, ukázaly nízkou úroveň aktivity endokrinních disruptorů.

Nové důkazy zvyšují naléhavost výzev k moratoriu na frakování, dokud rizika nebudou úplně vyhodnocena a dokud nebudou zavedeny předpisy a kontroly zabezbečování dodávky pitné vody a veřejného zdraví.

Vzhledem k tzv. „Halliburtonské díře v zákonu“, je ropný a plynárenský průmysl osvobozen od důležitých požadavků podle federálního zákona o bezpečné pitné vodě. Jednotlivé státy zatím jen pomalu vyplňují mezery v právních předpisech.

Zejména ve státě Colorado by se měla zachovávat maximální opatrnost.

Ze zprávy neziskové organizace Ceres v Bostonu, která školí investory o ekologických rizicích v podnikání, vyplývá, že se 92 procent vrtů pro břidlicový plyn či ropu ve státě Colorado nachází v oblastech s velkou zátěží vody, což jsou oblasti, kde města, průmysl a zemědělství již používají 80 procent nebo více dostupné vody.

Vzhledem k vysokému objemu vody, který frakování vyžaduje (běžně 4 až 6 mil galonů na vrt – cca 15 plaveckých bazénů, pozn. red.) je riziko kontaminace silným argumentem pro preventivní přístup k budoucímu vývoji a k pozastavení stávající těžby, dokud nebude možné posoudit celé spektrum environmentálních zdravotních rizik.

Coloradský guvernér John Hickenlooper ale řekl, že stát bude žalovat jakékoliv město, které zakáže frakování na svém území. Stát dokonce v červenci 2012 žaloval město Longmont, které takový zákaz vydalo.

Organizace Concerned health professionals of New York vydala prohlášení o nových zjištěních endokrinních disruptorů (EDS) ve vodách blízko míst frakování. Závěr prohlášení varuje, že „tyto výsledky ukazují, že obavy z frakování vzhledem k veřejnému zdraví jsou opodstatněné a týkají se dokonce i našich hormonálních systémů. Nikdy nebylo víc v sázce. EDS byly spojeny s rakovinou prsu, neplodností, vrozenými vadami a poruchami učení. Vědci neidentifikovali žádný bezpečný práh styku s EDS, a to zejména pro těhotné ženy, kojence a děti.

Sandra Steingraber, odborník na environmentální zdraví, k tomu píše v dopise zveřejněném na stejné webové stránce:

„Zdá se mi, že etickou odezvou ze strany lidí z oblasti environmentálního zdraví je výzva k pozastavení vysokoobjemové horizontální těžby a frakování formou národního moratoria, a zahájení komplexního posouzení vlivu na zdraví s plnou účasti veřejnosti.“

Na níže uvedené stránky umístila Sandra Postel z Iniciativy sladkovodní vodní proudy National Geographic 20. prosince 2013

http://newswatch.nationalgeographic.com/2013/12/20/hormone-disrupting-chemicals-linked-to-fracking-found-in-colorado-river/

Uveřejněno v rubrice
2 comments on “Frakování břidlic ohrožuje genetickou výbavu lidí
 1. Honza napsal:

  Jestli si někdo myslí že jsou jenom Rusové ti špatní pak jsou úplně mimo mísu. Znám lidi, kterým naskočí vyrážka když slyší cokoli o Rusku. Do určité míry se nedivím neb. si to rusové zejména v Česku zavinili sami…. Jsem přesvědčen že nastala doba kdy je potřeba se dívat na věci v širších souvislostech. Podle mě je vyslovenou prkotinou co nám udělali v roce 1968 oproti tomu jak se chovají vlády USA. Úmyslně píšu vlády USA vedené soukromou centrální bankou. Proto si zde dovolím přidat odkaz k zamyšlení.
  Z pohledu člověka se zahrádkou, těšícího se na jaro, na dovolenou u moře jsou to neskutečné nesmysly. Právě o to ale jde především, musí to tak vypadat.

  http://www.youtube.com/watch?v=YGOM3SLHijQ

  PS:
  1/ Možná je to trochu mimo tohle téma ale v širším slova smyslu to souvisí.
  2/ Nechápu proč pan Matiáš inicioval vyvěšení Ukrajinských praporu v Náchodě jak jsem se tady dočetl. V konečném důsledku vlastně podpořil iniciativy těžařů plynu z břidlic na Ukrajině. I takto to mohu chápat?

  • malik napsal:

   Ano, je nutné hledat širší rámec a je nutné hledat pravdu. Břidlice s dolarem úzce souvisí…
   Pan Matyáš požadavkem vyvěšení vlajky jistě nesledoval podporu břidličné lobby na Ukrajině, pouze se snaží podpořit demokracii na Ukrajině a burcovat, abychom nebyli lhostejní k tomu, co se děje jinde než v ČR. Akce s vlajkou je jeho soukromá iniciativa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter