Export zkapalněného zemního plynu je hrozný nápad pro klima

Climateprogress, JOE ROMM, 12. březen 2014, USA

Schéma cyklu zkapalněného plynu (LNG) probíhá takto:

  1. Těžba zemního plynu: Plyn je zkapalněný procesem zchlazení (supercooling)
  2. LNG je přepravován ve speciálních lodích do terminálů ve spotřebitelských zemích.
  3. LNG na terminálech je znova zplyňován do zemního plynu prostřednictvím tepelného procesu.
  4. Zemní plyn je rozváděn přes potrubí k zákazníkům.

Zákazníci zemního plynu: Průmysl, domácnosti, výroba elektrické energie

Krize na Ukrajině opět rozdmýchala argumenty, že by USA měly exportovat břidlicový plyn, údajně ke snížení hrozby ruské „energetické zbrani.“ Bohužel, málokdo má zájem snížit hrozbu, kterou představuje změna klimatu, protože je stále více zřejmé, že LNG by ji zhoršilo.

Vysvětlil jsem již v červnu 2012 proč „exportování zkapalněného zemního plynu (LNG) je špatné pro klima.“ Tato analýza předcházela několik studií, ze kterých jasně vyplývá, že „až bude zemní plyn mít čistý přínos pro klimat, budete pravděpodobně mrtví a klima zničené.“

Takže máme ještě horší ohrožení z LNG. Za prvé, zemní plyn je většinou metan (CH4), super-silný skleníkový plyn, který zachycuje 86 krát tolik tepla, než CO2 po dobu 20 let. Takže i malé úniky ve výrobě a dodávkách zemního plynu mohou mít velký vliv na klimat – natolik, že může zcela vymazat celý přínos přechodu z uhlí na plyn.

Bohužel z mnoha nedávných studií vyplývá, že značné úniky jsou. Studie z února ze Stanfordu hlásila, že „přezkoumání více než 200 dřívějších studií potvrzuje, že americké emise metanu jsou značně vyšší než oficiální odhady. Úniky z národního systému zemního plynu jsou důležitou součástí problému“.

Tato „studie studií“ zjistila, že nejlepší odhad úniků během životního cyklu zemního plynu je neuvěřitelných 5,4 procenta (+ / – 1,8 procenta). A to znamená, že nahrazení uhelných elektráren s plynovými elektrárnami, by bylo horší pro klima pro více než šest desetiletí (výhody přechodu se smazávají cca při max. 2% únicích metanu, pozn. Malík)

Situace je ještě horší LNG, protože životní cyklus LNG, jak je uvedeno výše, je energeticky náročný sám o sobě a spotřebovává značné množství zemního plynu i jako palivo při jeho přepravě! Chlazení zemního plynu na asi -162 ° C (-260 ° F) a doprava do zámoří pro použití ve vzdálených zemích je nákladná a energeticky náročná:

Proces, který je plyn je chlazen na tak nízkou teplotu vyžaduje vysoce investičně náročnou infrastrukturu. Továrny na zkapalňování, speciálně konstruované lodě vybavené kryogenními nádržemi, terminály na znovuzplyňování a tuzemská infrastruktura pro rozvod plynu znamená, že LNG je poměrně drahé ve stavebních a provozních nákladech.

Když vezmete energii a emise z celého procesu, včetně lodní dopravy, dostanete celkovou energetickou ztrátu v „životním“ cyklu ve výši 20 procent nebo více. Dodatečné emise skleníkových plynů mohou činit 30 procent nebo více emisí ze spalování, podle definitivní studie „2009 Reference Report od Střediska pro společný výzkum Evropské komise: LNG pro Evropu – Některé důležité otázky ke zvážení“.

Tak můžeme bezpečné říkat, že až bude zemní plyn mít čistý přínos pro klimat budete pravděpodobně mrtvý a klima zničené.

Stojí za zopakování, že pokud naším cílem je vyhnout katastrofální změny klimatu, nechceme budovat globální energetický systém kolem děravého, nezkapalněného zemního plynu (viz „Zlatá doba plynová ve scénáři vede k více než o 6 ° F oteplování a změně klimatu, která se vymkne kontrole).

To hlavní: Investovat miliardy dolarů na novou břidlicovou plynárenskou infrastrukturu pro domácí použití je, jak jsme viděli, slepá ulice – zvláště pokud se zavede zpoplatnění emisí CO2 a předpisy, aby se minimalizovaly úniky metanu. Dodatečné emise z LNG zcela eliminují jakýkoliv přínos ze stavění exportních terminálů za miliard dolarů a další infrastruktury LNG, která každopádně bude trvat mnoho desetiletí, dlouho poté, co budeme úživat elektrickou síť téměř bez emisí uhlíku. V nejlepším případě, investovat miliardy do infrastruktury LNG, je plýtvání nesmírných finančních zdrojů, které by byli lépe využívány pro zavádění skutečně nízkouhlíkové energie. V nejhorším případě to pomáhá zrychlovat svět až za práh oteplování o 2 ° C (3,6 ° F) do zcela neznámého území – s planetou se zesilujícími zpětnými vazbami a mnohonásobných katastrofálních dopadů.

http://thinkprogress.org/climate/2014/03/12/3384911/exporting-lng-climate/#

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter