Los Angeles, Kalifornie: pár dnů před Oscary – stop frakování!

Los Angeles, not small town.

Los Angeles, not small town.

Pár dnů před udílením Oscarů se v tomto kalifornském městě dne 28.2.2014 městská rada Los Angeles rozhodla zakázat frakování. Po New Yorku je to druhé velmi významné město. A nezbývá než věřit, že USA dostává rozum. Zpráva by měla mnohonásobně přehlušit bezvýznamnou oslavu s předáváním sošek.

Zatímco se štáb připravující přenos Oscarů rozčiluje nad vydatným deštěm, celá země si díky dešti ulehčeně oddechla, zejména farmáři, neboť sucho ohrožuje jak místní dobytčí farmy tak produkci vína. Frakování navíc zhoršuje svojí extrémní spotřebou vody již tak napjatou vodní bilanci Kalifornie. Nové pravidlo zakazuje frakování a dokonce a jiné formy „stimulace “ v rámci města, dokud se rada neujistí, že nepředstavují hrozbu pro obyvatele v otázce bezpečnosti a ochrany zdraví . Toto rozhodnutí činí z LA první město v Kalifornii, které je připraveno ukončit těžbu ropy a plynu.

Hlasování bylo iniciováno městským Řídícím výborem pro plánovaní a využívání půd .

STOP HF v LA tak následuje čtyři města v Coloradu, která vydala zákaz v listopadu roku 2013, a Mora County v Novém Mexiku, kde se stal kraj prvním vůbec, jenž zakázal frakování na celém území (v květnu 2013).

Kalifornští zákonodárci již také naléhají na celostátní zákaz na základě obav, že frakování spotřebovává velké množství sladké vody, což je v kontrastu s velkým deficitem pitné vody ve státě.

Nedávná zpráva Ceres zjistila, že 96 procent z frakovacích vrtů v Kalifornii jsou v oblastech, které bojují se suchem a vysokou mírou nedostatku vody.

Chemikálie používané při frakování jsou spojovány s neplodností, vrozenými vadami a rakovinou. V roce 2011 studie Environmental Protection Agency z kolektoru ve Wyomingu zjistila, že byl kontaminována kapalinami z frakování, s úrovněmi benzenu nad normami stanovenými zákonem o vodách (Safe Drinking Water Act ), který byl navíc pro frakování změkčen. Studie Duke University v roce 2013 analyzovala vodu ze 141 studní na pitnou vodu, a zjistila, že metan z frakování je v 82% z nich. A konečně analýza Associated Press v letošním roce prokázala, že souvisí kontaminace z frakování a stížnostmi v západní Virgnii a Pensylvánii na poškození životního prostředí místní projekty frakování.

http://thinkprogress.org/climate/2014/02/28/3348161/los-angeles-ban-fracking/

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter