Europoslanec Poc: břidličné bojiště na půdě EU

thumbs_p_pocPoslanec Evropského parlamentu RNDr. Pavel Poc (ČSSD) z výboru ENVI (výbor pro životní prostředí) odpovídá na otázku redakce STOP HF, jak by popsal současnou situaci v EU ohledně obrovského tlaku korporací snažících se v EU prosadit těžbu zemního plynu metodou hydraulického štěpení:

Břidličné bojiště

Závěry jednání členských států EU ohledně směrnice o posuzování vlivů veřejných a soukromých záměrů na životní prostředí – tzv. Směrnice EIA; a následný návrh Komise na regulaci břidlicových plynů, způsobily doslova rozpad frontové linie bojovníků proti nebezpečným a zdraví škodlivým způsobům těžby břidličného plynu. Jelikož byl úspěšný útok veden po křídlech, byli jsme nuceni takticky ustoupit, abychom se vyhnuli totálnímu obklíčení a zničení.

Dohoda členských států na Radě EU a také návrh Komise v konečném důsledku znamenají, že se zatím EU vydává cestou minimální regulace výzkumu a těžby břidličného plynu. Někteří to hodnotí jako výsledek silné průmyslové lobby, jiní jako racionální kompromis, který umožnil dohodnout se na posílené podobě Směrnice EIA. Pro odpůrce hydraulického frakování to však není dobrá zpráva.

Evropský parlament se ale nevzdává a zvažuje, jak narušenou frontovou linii obnovit. Na prvním únorovém plenárním zasedání ve Štrasburku odhlasoval usnesení o energetickém a klimatickém rámci do roku 2030, ve kterém i díky českým sociálně demokratickým europoslancům bylo prosazeno, že by budoucí výzkum a samotná těžba břidličného plynu měly podléhat posuzování vlivů na životní prostředí.

Už snad ani nikoho nepřekvapí, že političtí dinosauři z ODS se přidali k malé hrstce těch, kteří hlasovali proti prohlášení EP zavést posudky EIA na výzkum i těžbu plynu z břidlic. Přidali se tak otevřeně na stranu útočníků na křídlech. Ani nezaregistrovali, že pro  záměr posuzovat vlivy frakování na životní prostředí se postavili i mnozí příslušníci ultrapravicové frakce EFD – tedy ještě větších pravičáků, než jsou oni sami.

Co to tedy znamená ze strategického hlediska? Možná že prohráváme bitvu, ale určitě jsme neprohráli celou válku. Evropský parlament očekává budoucí revizi legislativy ohledně břidličného plynu, ale také ohledně EIA. Frontu se nám nyní podařilo stabilizovat a v momentě, kdy nastane správný čas, můžeme realizovat i případnou ofenzívu.

 

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter