Další velké vítězství – Hradecko nepadne do rukou Marka Bushe jr.

Den 27.1.2014 by si mělo zapsat 178 obcí a měst Hradecka, Pardubicka, Svitavska, Poličska a Chrudimska zlatým písmem do svých kronik. Toho dne ministr mgr. Tomáš Jan Podivínský potvrdil s Koalicí STOP HF obecně konzultované stanovisko o nevhodnosti stanovování podobných území, ať již pro konevenční či nekonevenční těžbu a podepsal zamítnutí rozkladu firmy South Oil s.r.o. ( jednatelem je  Mark Bush jr. – USA) a potvrdil skvělou práci MŽP ČR v Hradci Králové, pod vedením Ing. Libora Hejduka, který firmě vystavil první stopku. Proti rozhodnutí se není možné odvolat.

Připomeňme, že firma měla zájem o stanovení průzkumného území, dosud největšího v ČR, které mělo mj. pokrýt 80% Chráněné oblasti přirozené akumulace vod Východočeská křída! Měla tak být ohrožena životně důležitá a největší zásobárna pitné vody v ČR!!

Stát, který se dle údajů České geologické služby dosud varoval jak čert kříže, zde vrtal jakékoli  hlubší vrty, než je dno vodonosné pánve, mělo být na základě plánů firmy provrtáno vrty o hloubce několika km a hrozilo propojení zvodní a ztráta vody. Nelze si ani představit, co by to znamenalo.

Ukazuje se tak, jak nedostatečná je naše legislativa, jak málo chrání obce. A jak bezoholedné jsou zahraniční společnosti. South Oil, musela dobře vědět, kam umisťují své průzkumné území. Navíc jejich cíl: konvenční průzkum, byl jen zástěrkou pro možnost hledat břidlice a frakovat, což naštěstí vědecká rada Koalice STOP HF rozklíčovala a poradila všem obcím a městům, jak koncipovat jejich vyjádření v právě ukončeném správním řízení.

Toto precedentní řízení se zapíše do dějin a Koalice STOP HF vystavuje za jedna jmenovitě: exministru ŽP Mgr. Tomáši Janu Podivínskému, Ing. Liborovi Hejdukovi, řediteli MŽP ČR HK a všem obcím a městům, které zaujaly jasné stanovisko a průzkum odmítly a pomohly tak Koalici STOP HF v jejím celostátním snažení. Zejména děkujeme vědecké radě Koalice STOP HF, která analyzovala kroky South Oil a zhotovila cenné podklady (jako vůbec první tohoto typu v ČR) pro správní řízení.

Závěrem dovolte vyslovit ostré odsouzení všem expertům, jak ze státní správy tak ze soukromého sektoru, kteří podporovali projekt firmy South Oil. Jmenovitě jde o zástupce firmy RNDr. Stanislava Staňka ze Zlatých hor, který, ač dobře věděl, jaká rizika jsou s průzkumem spojena (navíc mu byla zástupci Koalice sdělena) přesto upřednostnil zisk ze zastupování firmy na úkor ohrožení bezpečnosti Východočeské pánve, zdraví lidí a přírody. Pokládáme si otázku, zda takové chování by nemělo býtzna poli etickém označeno za vlastizrádné.

Jiří Malík, vedoucí národní kampaně Koalice STOP HF

Rozhodnutí MŽP12022014 o rozkladu [PDF]

Čtěte také zde:

České noviny, zpravodajský server ČTK: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/tezari-na-vychode-cech-nemohou-zkoumat-vyskyt-plynu-a-ropy/1042895

Naše Broumovsko:
http://nase.broumovsko.cz/ostatni-ekonomika/dalsi-velke-vitezstvi-hradecko-nepadne-do-rukou-marka-bushe-jr.html

České noviny:
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/tezari-na-vychode-cech-nemohou-zkoumat-vyskyt-plynu-a-ropy/1042895

Orlický týdeník:
http://www.orlickytydenik.cz/stat-stopnul-tezarum-plany-v-celem-kraji-vitezstvi-slavi-i-obce-na-rychnovsku/

 

 

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter