Další velké vítězství – Hradecko nepadne do rukou Marka Bushe jr.

Den 27.1.2014 by si mělo zapsat 178 obcí a měst Hradecka, Pardubicka, Svitavska, Poličska a Chrudimska zlatým písmem do svých kronik. Toho dne ministr mgr. Tomáš Jan Podivínský potvrdil s Koalicí STOP HF obecně konzultované stanovisko o nevhodnosti stanovování podobných území, ať již pro konevenční či nekonevenční těžbu a podepsal zamítnutí rozkladu firmy South Oil s.r.o. ( jednatelem je  Mark Bush jr. – USA) a potvrdil skvělou práci MŽP ČR v Hradci Králové, pod vedením Ing. Libora Hejduka, který firmě vystavil první stopku. Proti rozhodnutí se není možné odvolat.

Připomeňme, že firma měla zájem o stanovení průzkumného území, dosud největšího v ČR, které mělo mj. pokrýt 80% Chráněné oblasti přirozené akumulace vod Východočeská křída! Měla tak být ohrožena životně důležitá a největší zásobárna pitné vody v ČR!!

Stát, který se dle údajů České geologické služby dosud varoval jak čert kříže, zde vrtal jakékoli  hlubší vrty, než je dno vodonosné pánve, mělo být na základě plánů firmy provrtáno vrty o hloubce několika km a hrozilo propojení zvodní a ztráta vody. Nelze si ani představit, co by to znamenalo.

Ukazuje se tak, jak nedostatečná je naše legislativa, jak málo chrání obce. A jak bezoholedné jsou zahraniční společnosti. South Oil, musela dobře vědět, kam umisťují své průzkumné území. Navíc jejich cíl: konvenční průzkum, byl jen zástěrkou pro možnost hledat břidlice a frakovat, což naštěstí vědecká rada Koalice STOP HF rozklíčovala a poradila všem obcím a městům, jak koncipovat jejich vyjádření v právě ukončeném správním řízení.

Toto precedentní řízení se zapíše do dějin a Koalice STOP HF vystavuje za jedna jmenovitě: exministru ŽP Mgr. Tomáši Janu Podivínskému, Ing. Liborovi Hejdukovi, řediteli MŽP ČR HK a všem obcím a městům, které zaujaly jasné stanovisko a průzkum odmítly a pomohly tak Koalici STOP HF v jejím celostátním snažení. Zejména děkujeme vědecké radě Koalice STOP HF, která analyzovala kroky South Oil a zhotovila cenné podklady (jako vůbec první tohoto typu v ČR) pro správní řízení.

Závěrem dovolte vyslovit ostré odsouzení všem expertům, jak ze státní správy tak ze soukromého sektoru, kteří podporovali projekt firmy South Oil. Jmenovitě jde o zástupce firmy RNDr. Stanislava Staňka ze Zlatých hor, který, ač dobře věděl, jaká rizika jsou s průzkumem spojena (navíc mu byla zástupci Koalice sdělena) přesto upřednostnil zisk ze zastupování firmy na úkor ohrožení bezpečnosti Východočeské pánve, zdraví lidí a přírody. Pokládáme si otázku, zda takové chování by nemělo býtzna poli etickém označeno za vlastizrádné.

Jiří Malík, vedoucí národní kampaně Koalice STOP HF

Rozhodnutí MŽP12022014 o rozkladu [PDF]

Čtěte také zde:

České noviny, zpravodajský server ČTK: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/tezari-na-vychode-cech-nemohou-zkoumat-vyskyt-plynu-a-ropy/1042895

Naše Broumovsko:
http://nase.broumovsko.cz/ostatni-ekonomika/dalsi-velke-vitezstvi-hradecko-nepadne-do-rukou-marka-bushe-jr.html

České noviny:
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/tezari-na-vychode-cech-nemohou-zkoumat-vyskyt-plynu-a-ropy/1042895

Orlický týdeník:
http://www.orlickytydenik.cz/stat-stopnul-tezarum-plany-v-celem-kraji-vitezstvi-slavi-i-obce-na-rychnovsku/

 

 

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter