PÚ Trutnovsko a Náchodsko – téměř vyhráno

Část realizačního týmu STOP HF, větší část, rodiny, zůstaly doma. KSHF děkuje městu Trutnov, mikroregionům, občanům, kteří přišli i z okolních obcí. Přírodě, která přesně na dobu demo pozastavila déšť.

Část realizačního týmu STOP HF, větší část, rodiny, zůstaly doma. KSHF děkuje městu Trutnov, mikroregionům, občanům, kteří přišli i z okolních obcí. Přírodě, která přesně na dobu demo pozastavila déšť.

MŽP ČR v Hradci Králové zastavilo řízení o udělení průzkumného území (PÚ) Trutnovsko (s částí Náchodska – od Rtyně přes Červený Kostelec po Kramolnu) pro firmu Basgas Energia Czech s.r.o. Rozhodnutí ještě nenabylo právní moci.

Koalice STOP HF vítá postup Ministerstva životního prostředí v Hradci Králové a považuje ho za velmi dobrý signál do budoucna. Jsme přesvědčeni, že tento postup ukáže lobbistickým skupinám a firmám za nimi, že s frakováním v ČR nebudou mít úspěch. To je dobrá zpráva, která omezí korupci a pomůže udržet demokracii v ČR, která se po nátlaku těžařské loby doslova otřásla v základech.

Ukazuje se, že i když stát zpočátku selhal, hlavně díky ministru Chalupovi, vládě i řadě politiků zejména z ODS, že rozumná část místní státní správy, většina obcí a měst v PÚ bez ohledu na stranickou legitimaci i občanský sektor situaci v hodině  dvanácté zachránily. A to i přesto, že Chalupa i jeho podřízení na České geologické službě (ČGS) skrytě vycházeli těžařům vstříc.

Památné v tomto směru, s ohledem na Trutnovsko, bylo rozhodnutí ministra Chalupy vrátit po rozkladu na Trutnovsko, Broumovsko a Náchodsko věc zpět do první instance. Došlo zde dokonce ke kontaktu firmy a ministra a firma pak zažádala o menší území (bez CHKO Broumovsko). Tak se trutnovští, kostelecko a okolí Kramolny znovu ocitli na začátku, znovu museli starostové pracně odůvodňovat, zbytečně se stresovat, řešit. V této fázi velmi kladně zasáhlo město Trutnov se starostou panem Adamcem (ODS), který nechal zpracovat hydrogeologickou expertizu. Ta jasně doložila, že metoda HF by znamenala velké riziko pro pitnou vodu regionu.

Druhé kolo s Trutnovskem nemuselo vůbec být!!

Koalice STOP HF si nechala zpracovat právní analýzu Ekologickým právním servisem Brno. Analýza jasně prokázala (a to i opřením o nálezy ústavního soudu), že MŽP ČR HK (Judr. Rudolf) porušilo šestkrát zákon. Stanovila, že pro tyto nezhojitelné vady je jedinou možností řízení zastavit. O tom jsme informovali i pana ministra Chalupu. Sestavili jsme celostátní petici, která mj. požadovala ohledně Trutnovska řízení ihned zastavit. Obce však sestavily lokální petici, která chybně žádala pouze návrat řízení do první instance a toho Chalupa využil, i když měl skvělou možnost dál obce „netrápit“.

Situace tehdy byla o to složitější, že ministr Chalupa skoro rok sliboval moratorium, které vlastně nebylo nikdy vyhlášeno, ale bylo jen šikovnou PR kachnou.

Jaké plyne poučení z břidličné kauzy?

Ukázalo se, že se jen spoluprací, tažením všech za jeden provaz a dobrou informovaností, můžeme slavit úspěch i ve zdánlivě prohrané bitvě, kterou rozehrály nadnárodní firmy. V ní ČR hrála roli testovacího státu pro „rozjetí“ břidlic v EU.

Ono tažení za jeden provaz iniciovala zejména Koalice STOP HF, založená před dvěma roky 15.2.2011 na náchodské radnici.

Všichni dohromady jsme tak pomohli tomu, že EU dnes není frakovacím rájem, ale stává se významnou baštou odporu, ke které s nadějí vzhlíží značná část veřejnosti v USA i jinde.

Závěrem této malé úvahy, které jsem se dopustil v tento významný den, mi prosím dovolte z celého srdce poděkovat všem, kteří Koalici vedli a vedou, všem dalším spolupracovníkům z řad obcí, měst, krajů i politiků, poslanců a senátorů a zejména vědecké radě Koalice STOP HF, která shromáždila dostatek vědeckých důkazů o tom, že metoda by byla pro ČR a EU zhoubou.

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter