Tisková zpráva Koalice STOP HF č. 18 – zpřísní EU dohled nad frakováním břidlic?

Novinářům z celé ČR jsme zaslali níže uvedené a uvidíme, jak budou reagovat. Připomeňme pouze, že pokud by se splnily původní plány těžařů, byl by nekonvenčními způsoby průzkumu zemního plynu ohrožen 1 mil. obyvatel ČR včetně jejich pitné vody.

Jako první zareagoval Jiří X. Doležal: do předmětu své odpovědi napsal: „NEZASÍLAT“.

Tisková zpráva byla uvedena sdělením:

Kontroverzní metoda těžby břidlic by měla být v EU posuzována procesem EIA, Britská vláda i ČR je proti!

a pokračovala přílohou:

Tisková zpráva Koalice STOP HF č. 18, 17.1.2014

Zpřísní EU proces EIA pro frakování břidlic?

Vážení přátelé novináři a redaktoři,

dovolujeme si Vás upozornit na důležitou kauzu ohledně plánovaného zpřísnění procesu EIA (hodnocení vlivu na životní prostředí) v EU pro frakování břidlic.

Metoda hydraulického štěpení břidlic (fracking, hydraulic fracturing) pro těžbu zemního plynu se ukazuje na základě zkušeností z USA a Austrálie jako extrémně nebezpečná.

Na půdě EU, která je navíc při užití této metody geologicky daleko zranitelnější než USA, jde alespoň o to, aby procesu EIA podléhaly všechny operace frakování spojené s nekonvenčními způsoby těžby ropy či plynu.

Po mnoha měsících práce, díky zásadnímu přispění českého europoslance RNDr. Pavla Poce (ENVI) i mnoha desítek nevládních organizací z celé EU, nalezl výbor ENVI Evropského parlamentu kompromisní řešení a toto zpřísnění schválil.

Na základě tlaku těžařské lobby vlády některých zemí EU v čele s Británií však toto zpřísnění EIA na půdě Rady Evropy odmítají.

Nevládní organizace, které se dlouhodobě touto problematikou zabývají, tento krok odsuzují a píší panu Josému Manueli Barrosovi, prezidentu Evropské komise, a členům EP z klubů ENVI, ENER, CLIMA, ENTR, AGRI níže uvedený otevřený dopis.

Dopis podepsalo celkem 249 nevládních organizací z 22 zemí EU včetně ČR. Za ČR se k otevřenému dopisu připojila Koalice STOP HF a Centrum pro dopravu a energetiku.

Koalice STOP HF vzhledem k uniklým informacím britské vlády (http://stophf.cz/archives/5265) upozorňuje na skutečnost, že nyní již nejde jen o ochranu obyvatel EU a jejich životního prostředí, ale že kauza ukazuje na možnost ohrožení demokratických principů v EU, nejen v ČR.

Ptáme se totiž, jak je možné, když veškeré státní dokumenty ČR nepočítají s těžbou zemního plynu z břidlic, že ČR aktivně podporuje Británii v tažení pro zavedení těžby zemního plynu z břidlic a vystupuje proti zpřísnění EIA?

Jak je možné, že premiér v demisi pan Rusnok uzavřel tajnou dohodu s polským premiérem panem Tuskem o podpoře Polska ze strany ČR v kauze břidlic?

Zde se otevírá prostor právě pro Vás, vážení novináři, zda byste nám nepomohli zjistit více, a kdo další a jakým způsobem, na základě jakého mandátu za ČR vystupuje tímto nepřijatelným způsobem.

 

S úctou za Koalici STOP HF, vedoucí národní kampaně, Jiří Malík

720 552 887

Otevřený dopis zde: http://stophf.cz/archives/5277

 

Tagged with:
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter