Tisková zpráva Koalice STOP HF č. 18 – zpřísní EU dohled nad frakováním břidlic?

Novinářům z celé ČR jsme zaslali níže uvedené a uvidíme, jak budou reagovat. Připomeňme pouze, že pokud by se splnily původní plány těžařů, byl by nekonvenčními způsoby průzkumu zemního plynu ohrožen 1 mil. obyvatel ČR včetně jejich pitné vody.

Jako první zareagoval Jiří X. Doležal: do předmětu své odpovědi napsal: „NEZASÍLAT“.

Tisková zpráva byla uvedena sdělením:

Kontroverzní metoda těžby břidlic by měla být v EU posuzována procesem EIA, Britská vláda i ČR je proti!

a pokračovala přílohou:

Tisková zpráva Koalice STOP HF č. 18, 17.1.2014

Zpřísní EU proces EIA pro frakování břidlic?

Vážení přátelé novináři a redaktoři,

dovolujeme si Vás upozornit na důležitou kauzu ohledně plánovaného zpřísnění procesu EIA (hodnocení vlivu na životní prostředí) v EU pro frakování břidlic.

Metoda hydraulického štěpení břidlic (fracking, hydraulic fracturing) pro těžbu zemního plynu se ukazuje na základě zkušeností z USA a Austrálie jako extrémně nebezpečná.

Na půdě EU, která je navíc při užití této metody geologicky daleko zranitelnější než USA, jde alespoň o to, aby procesu EIA podléhaly všechny operace frakování spojené s nekonvenčními způsoby těžby ropy či plynu.

Po mnoha měsících práce, díky zásadnímu přispění českého europoslance RNDr. Pavla Poce (ENVI) i mnoha desítek nevládních organizací z celé EU, nalezl výbor ENVI Evropského parlamentu kompromisní řešení a toto zpřísnění schválil.

Na základě tlaku těžařské lobby vlády některých zemí EU v čele s Británií však toto zpřísnění EIA na půdě Rady Evropy odmítají.

Nevládní organizace, které se dlouhodobě touto problematikou zabývají, tento krok odsuzují a píší panu Josému Manueli Barrosovi, prezidentu Evropské komise, a členům EP z klubů ENVI, ENER, CLIMA, ENTR, AGRI níže uvedený otevřený dopis.

Dopis podepsalo celkem 249 nevládních organizací z 22 zemí EU včetně ČR. Za ČR se k otevřenému dopisu připojila Koalice STOP HF a Centrum pro dopravu a energetiku.

Koalice STOP HF vzhledem k uniklým informacím britské vlády (http://stophf.cz/archives/5265) upozorňuje na skutečnost, že nyní již nejde jen o ochranu obyvatel EU a jejich životního prostředí, ale že kauza ukazuje na možnost ohrožení demokratických principů v EU, nejen v ČR.

Ptáme se totiž, jak je možné, když veškeré státní dokumenty ČR nepočítají s těžbou zemního plynu z břidlic, že ČR aktivně podporuje Británii v tažení pro zavedení těžby zemního plynu z břidlic a vystupuje proti zpřísnění EIA?

Jak je možné, že premiér v demisi pan Rusnok uzavřel tajnou dohodu s polským premiérem panem Tuskem o podpoře Polska ze strany ČR v kauze břidlic?

Zde se otevírá prostor právě pro Vás, vážení novináři, zda byste nám nepomohli zjistit více, a kdo další a jakým způsobem, na základě jakého mandátu za ČR vystupuje tímto nepřijatelným způsobem.

 

S úctou za Koalici STOP HF, vedoucí národní kampaně, Jiří Malík

720 552 887

Otevřený dopis zde: http://stophf.cz/archives/5277

 

Tagged with:
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter