Server POST o břidlicích – selektivně a tudíž falešně

Na tomto odkazu  postnito.cz/?p=4606 najdete článek pana Jakuba Kufčáka, který se zaobírá ekonomikou a prognózami vývoje těžby plynu z břidlic. Pomineme-li, že se v části svých argumentů opírá o data agentury EIA, která je známá svými přestřelenými odhady zásob ve světě o stovky procent a lze tudíž velmi lehce usoudit, že tato organizace je všechno, jen ne objektivní, musíme uvést k článku, ke kterému bohužel nelze připojit komentáře, toto:

1.  Autor článku se snaží čtenáře orientovat ve výhodách plynoucích z těžby břidličného plynu pro velmi úzkou a vládou podporovanou skupinu obyvatel, ke kterým dospěli ve Spojených státech za posledních pět let, ale pomíjí významné nevýhody, prostředí a život ohrožující faktické dopady, které dopadají na velkou většinu populace.

2.  Vhodnou regulací trhu a podporou vláda USA dociluje toho, aby spotřeba plynu stoupla na úkor jiných energetických zdrojů, například uhlí, jaderných nebo i obnovitelných zdrojů, což umožní těžařům plynu zvýšit ceny a lépe žít. Globálně je to tenký led a krátkozraká politika, a pokud jde o plyn z břidlic, za cenu devastace země, vody a zdraví lidí.

3.  Autor nezmiňuje fakta jimiž se zabývají autoři jako Arthur Bermann a plošně je označuje za skeptiky, nicméně jejich názor je též třeba brát v úvahu, protože odhady jsou jen odhady a ty se různí.

4.  Metoda sama je bez vládní podpory ekonomickým nesmyslem. Její hlavní chybou je to, že k udržení stávající úrovně produkce plynu je třeba rozšiřovat těžené území o 64% ročně a za sebou zanechá zemi v katastrofálně devastovaném stavu. Lokálně si může někdo krátkodobě polepšit, ale globálně je to chyba. Externí náklady, které jsou u této metody gigantické, pak neplatí většinou nikdo.

5. Autor zmiňuje fakta o momentálním přebytku plynu na trhu USA, ale neuvědomuje si, že se jedná o momentální přebytek, způsobený násilným přepnutím amerického trhu na plyn pomocí řízené státní podpory. Plyn má nevýhody ve špatné skladovatelnosti a distribuci a lokální přebytky vyplývající z metody těžby vznikají a budou rychle vznikat na různých místech, kde budou těžena významnější ložiska. Tomu se však jen velice těžko může rychle přizpůsobit přepravní infrastruktura, protože se jedná o dočasnou přepravu plynu na velké vzdálenosti.

6.  Je třeba se podívat na filmy a fotografie, prostudovat nezávislé a prověřené vědecké studie, kde je vidět, kam až vede tato kontroverzní metoda.

Ukázka nekonvenční těžby plynu – obrovský zábor, celoplošná kontaminace horninového prostředí. O tom se v poctivých analýzách nedočtete.

Závěr: Specielně u metod velkoplošného ničení krajiny a přírody, jakým jsou nekonvenční typy těžby ropy a plynu (nejde zdaleka jen o hydraulické štěpení břidlic), by bylo nutné zpracovat analýzu výše a typu externích nákladů, které bude nutné uhradit, aby byly škody alespoň částečně odstraněny. Teprve poté, by mohla být výše uvedená analýza, po jejich zahrnutí, objektivně provedena. Takto podána, řadí se k dlouhému seznamu textů manipulovaných těžařskou lobby a snižuje na nulu důvěru objektivnost serveru POST o autorovi nemluvě.

Na základě analýzy vědecké rady Koalice STOP HF zpracoval JM.

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter