Proč je tvrzení „Frakování bylo použito na 1 milion vrtů v posledních 60 letech a neexistuje žádný případ doložené kontaminace“ klamavou reklamou?

Jistě jste již slyšeli mantru těžařů a jejich PR agentur: „Frakování bylo použito na 1 milion vrtů v posledních 60 letech a neexistuje žádný případ doložené kontaminace.“

Na toto tvrzení si posvítil server Ecowatch a zdokumentoval fakta, která ho rozporují:

1. Frakuje se již 60 let?

V roce 1947 firma Stanolind Oil použila jakýsi zárodek „frakování“ v Pensylvánii. Bylo použito cca 1000 galonů vody, chemikálií a písku a  tlak 700 psi (asi 50 barů) ve vertikálním vrtu do měkkého vápence. Po dalších padesát let se tato metoda používala sporadicky. Teprve v roce 1997 použila firma Mitchell Energy 800 000 galonů frakovacích kapalin a 200 000 tun písku na frakování  v Texasu. Jednalo se však již o horizontální vrt, kdy se používají k rozlamování tvrdých břidlic tlaky až 15 000 psi (cca 1000 atmosfér, či 100 MPa).

Novodobé frakování tedy používá horizontání vrty, 20 x tlak a 800 x objem frakčních směsí. Tvrdit, že moderní frakování se používá již 60 let je jako tvrdit, že nákladní automobily se používají již od starověku, protože tahání vozů zvířaty bylo v principu stejné.

2. Nedošlo k žádnému případu kontaminace?

Ačkoliv má hydraulické štěpení výjimku ze zákona na ochranu vod, ačkoliv agentura na ochranu přírody EPA opakovaně odmítla dokončit studie o znečištění v Pensylvánii a Texasu (stophf.cz/archives/5003), ačkoliv mnoho z postižených pro získání odškodnění muselo podepsat závazek mlčenlivosti (stophf.cz/archives/5021), ačkoliv se nedělají analýzy před začátkem těžby a dokazování je obtížné, přesto existují studie s oponentskými posudky, které kontaminaci v celém cyklu těžby metodou hydraulického štěpení dokazují: stophf.cz/dokumenty/vedecke-studie

Problém je ale v sousloví „v celém cyklu“.

3. Co to vlastně je frakování?

Těžaři hrají s veřejností slovní hříčky a za frakování nepovažují celý cyklus těžby, ale pouze krátký moment, kdy dochází ke stimulaci vrtu frakováním (což je technicky pravda).

Proto samotnými těžaři zdokumentované znečištění v Pensylvánii, Koloradu a Ohiu nezpůsobilo „frakování“, ale špatné utěsnění vrtu betonem.

Proto zdokumentované znečištění při úmyslném a náhodném rozlití zpětně odčerpané vody z vrtů těžaři neoznačují za znečištění „frakováním“, ale za znečištění špatnými technologickými postupy.

Zatímco veřejnost vnímá slovo frakování jako metodu těžby břidličných plynů, těžaři využívají sémantiky veřejnost klamou. Je to podobné, jako tvrdit, že kouření rakovinu nezpůsobuje, že ji způsobuje mutace buněk v kontaktu s dehtovými sloučeninami.

ecowatch.com/2013/11/08/industry-mislead-americans-on-fracking

Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter