Druhý světový den proti frakování – podpora od europoslance p. Pavla Poce

Prohlášení pana poslance Evropského parlamentu RNDr. Pavla Poce ke Global Frackdown 2, 19.10.2013

thumbs_p_pocJako poslanec Evropského parlamentu jsem znepokojen vědecky prokázanými dopady škod způsobených hydraulickým štěpení břidlic (hydraulic fracturing, fracking) a dalších fosilních nekonvenčních zdrojů uhlovodíků touto metodou na severoamerický kontinent.

V USA je zejména patrná ještě jedna zcela zásadní věc: průmysl fosilních paliv, v poslední době zejména těžba břidlic, vyvolává bezprecedentní tlaky na politiky i státní správu v USA,  aby byly ignorovány dopady těžby a podpořen další rozvoj těžby bez ohledu na následky. Občané ve frakovacích zónách jsou tak ponecháni bez možnosti využít na svoji obranu státní aparát. Jsou tak porušována základní lidská práva daná ústavou a Chartou lidských práv a svobod.

Proto jsem nucen konstatovat, že v tomto kontextu je velmi nebezpečná snaha některých poslanců propagovat převedení metody hydraulického štěpení břidlic do Evropy a to i proto, že geologická stavba evropského kontinentu je pro tuto metodu ve srovnání s USA zcela nevhodná.

Z těchto faktů lze vyvodit jednoznačný závěr: pokud by byla metoda průmyslově nasazena bude ohrožena pitná voda a životní prostředí statisíců, možná milionů obyvatel EU. Lze očekávat ohrožení demokratických principů zemí EU všude tam, kde bude chtít lobby pronikat.

Proto zásadně nesouhlasím s použitím této metody v EU a to ani pro průzkumné účely a budu prosazovat i na půdě EP její zastavení.

Podporuji proto snahu živelného, celosvětového občanského hnutí za ochranu vody, životního prostředí a demokracie nejen na půdě EU a připojuji se k podpoře Global Frackdown – požadující globální zástavu těžby břidlic.

RNDr. Pavel Poc

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter