Otázky pro starostu města Náchoda a kandidáta do poslanecké sněmovny paramentu ČR

Tiskovka3Starosta města Náchod Jan Birke byl od samého počátku jedním z hlavních lídrů kampaně proti použití metody hydraulického frakování. Protože aktuálně kandiduje ve volbách do Parlamentu ČR, zeptali jsme se na jeho další plány v oblasti ochrany životního prostředí:

Jaké projekty na ochranu životního prostředí má město Náchod v plánu v horizontu příštích 5 let?

Ochraně životního prostředí se město Náchod věnuje dlouhodobě a kontinuálně. Myslím, že změny může na vlastní oči vidět každý obyvatel Náchoda. Na jaře jsme například schválili poskytování příspěvků z Programu pro podporu životního prostředí na projekty zaměřené na ekologickou výchovu a výsadbu zeleně. Tato témata zůstávají aktuální i do let následujících. Mimo to chceme také usilovat o ochranu zdrojů Idy, přeshraniční projekt ochrany čistoty řeky Metuje, projekty na podporu třídění odpadu či pokračování plynofikace v obcích kolem Náchoda. Mým cílem je setrvat i po volbách do Poslanecké sněmovny ve funkci starosty a případně opětovně kandidovat v komunálních volbách v roce 2014, abychom všechny tyto naše záměry mohli skutečně realizovat.

Jaká legislativa Vám jako starostovi nejvíce chybí, abyste mohl ochránit občany před znečištěním zdrojů pitné vody a ovzduší?

Jedno z témat spojených s ochranou životního prostředí, které je velmi aktuální pro náš region, ale nejen pro něj, představuje těžba břidlicových plynů. Chybí nám zde zákon, který by zakazoval nebezpečnou metodu hydraulického štěpení. O její zakázání na našem území jsem se zasazoval jako starosta a chci v tom pokračovat i jako poslanec, protože právě sněmovna je k tomu tím správným místem. Chybějících zákonů v oblasti ochrany životního prostředí je ale více a já bych chtěl, aby se jim v Poslanecké sněmovně věnovala dostatečná pozornost. Konkrétně se můžeme bavit o již zmiňovaném znovu předložení zákona zakazující průzkum a těžbu metodou hydraulického štěpení, který vláda počátkem roku z pro mě nepochopitelných důvodů smetla ze stolu, dále také o zavedení norem pro vypouštění zplodin, snižování závislosti na fosilních palivech a snižování emisí CO2 a dalších opatření, které nám v tuto chvíli chybí.

Jste připraven se s městem Náchod připojit k evropským a světovým iniciativám proti metodě HF a případně je podporovat i z pozice poslance?

Jak jsem již vysvětlil v předchozí otázce, metodu hydraulického štěpení považuji za nevhodnou, nebezpečnou a ohrožující zdroje pitné vody a kvalitu krajiny. Takže jsem připraven v tomto boji i nadále pokračovat. A to jednak jako starosta Náchoda, a pokud dostanu od voličů důvěru, budu se v této oblasti aktivně angažovat i jako poslanec.

Otázky položil Jiří Malík , vedoucí národní kampaně proti průzkumu a těžbě břidlicových plynů

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter