Otázky pro starostu města Náchoda a kandidáta do poslanecké sněmovny paramentu ČR

Tiskovka3Starosta města Náchod Jan Birke byl od samého počátku jedním z hlavních lídrů kampaně proti použití metody hydraulického frakování. Protože aktuálně kandiduje ve volbách do Parlamentu ČR, zeptali jsme se na jeho další plány v oblasti ochrany životního prostředí:

Jaké projekty na ochranu životního prostředí má město Náchod v plánu v horizontu příštích 5 let?

Ochraně životního prostředí se město Náchod věnuje dlouhodobě a kontinuálně. Myslím, že změny může na vlastní oči vidět každý obyvatel Náchoda. Na jaře jsme například schválili poskytování příspěvků z Programu pro podporu životního prostředí na projekty zaměřené na ekologickou výchovu a výsadbu zeleně. Tato témata zůstávají aktuální i do let následujících. Mimo to chceme také usilovat o ochranu zdrojů Idy, přeshraniční projekt ochrany čistoty řeky Metuje, projekty na podporu třídění odpadu či pokračování plynofikace v obcích kolem Náchoda. Mým cílem je setrvat i po volbách do Poslanecké sněmovny ve funkci starosty a případně opětovně kandidovat v komunálních volbách v roce 2014, abychom všechny tyto naše záměry mohli skutečně realizovat.

Jaká legislativa Vám jako starostovi nejvíce chybí, abyste mohl ochránit občany před znečištěním zdrojů pitné vody a ovzduší?

Jedno z témat spojených s ochranou životního prostředí, které je velmi aktuální pro náš region, ale nejen pro něj, představuje těžba břidlicových plynů. Chybí nám zde zákon, který by zakazoval nebezpečnou metodu hydraulického štěpení. O její zakázání na našem území jsem se zasazoval jako starosta a chci v tom pokračovat i jako poslanec, protože právě sněmovna je k tomu tím správným místem. Chybějících zákonů v oblasti ochrany životního prostředí je ale více a já bych chtěl, aby se jim v Poslanecké sněmovně věnovala dostatečná pozornost. Konkrétně se můžeme bavit o již zmiňovaném znovu předložení zákona zakazující průzkum a těžbu metodou hydraulického štěpení, který vláda počátkem roku z pro mě nepochopitelných důvodů smetla ze stolu, dále také o zavedení norem pro vypouštění zplodin, snižování závislosti na fosilních palivech a snižování emisí CO2 a dalších opatření, které nám v tuto chvíli chybí.

Jste připraven se s městem Náchod připojit k evropským a světovým iniciativám proti metodě HF a případně je podporovat i z pozice poslance?

Jak jsem již vysvětlil v předchozí otázce, metodu hydraulického štěpení považuji za nevhodnou, nebezpečnou a ohrožující zdroje pitné vody a kvalitu krajiny. Takže jsem připraven v tomto boji i nadále pokračovat. A to jednak jako starosta Náchoda, a pokud dostanu od voličů důvěru, budu se v této oblasti aktivně angažovat i jako poslanec.

Otázky položil Jiří Malík , vedoucí národní kampaně proti průzkumu a těžbě břidlicových plynů

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter