Žurawlów, JV Polsko: zápas o spravedlnost a čistou vodu aneb farmáři proti ropnému gigantu bez svědomí – Chevronu

Natáčení dokumentu pro ČT

Český štáb STOP HF (jako zakládající člen Frack Free World) podpořil osobně vesničku Žurawlów a další okolní obyvatele v zápasu proti zvůli a tyranii firmy Chevron. Ta  okupuje bez povolení pozemek v blízkosti Žurawlowa, který chce v rozporu s legislativou oplotit a v budoucnu zde provést průzkumný vrt na plyn z břidlic – to vše pouhých 500 m od nejbližších domů v obci Žurawlow na straně jedné, na straně druhé 100 m od vzácného mokřadního ekosystému NATURA 2000 – nivy. Firma najela na pozemek v 6 hodin ráno, dne 3. června 2013. Od té doby je blokována. Protest trvá 24 hodin denně.

Vstup k obci Žurawlow dává jasně znát stanovisko obyvatel

Oblast je obrovskou zásobárnou podzemních vod, největší v Polsku, zásobující obyvatele pitnou vodou i v sousední Ukrajině. Koncese Chevronu a dalších firem je v zásadním střetu s touto obrovskou zásobárnou pitné vody evropského významu.

Místo blokády

Konflikt pokračuje v nepřítomnosti zájmu místní samosprávy i státní správy. Neobjevil se ani nikdo z politiků či členů Parlamentu Polské republiky, přestože jeden z nich bydlí kousek odsud.

Zaměstnanci firmy se snaží vyprovokovat chování zemědělců, které mohlo být kvalifikováno jako přestupek (zákon o přestupcích), například účast na ilegálním shromáždění. Zemědělci jsou  šikanováni a pronásledováni policií – do 16.6. jim bylo předáno 48 obvinění za různé přestupky a byli předvolání k výslechu.

Zemědělci jsou odhodláni odmítat přítomnost Chevron a neumožnit počáteční investice k průzkumu a těžbě břidlicového plynu v Żurawlowu. Požadují, aby firma odešla. Jsou odhodláni blokovat a protestovat proti firmě – dokud neodejdou z jejich země.

Budou to mít však nesmírně těžké. Polsko je na kolenou před zahraničním kapitálem, lidé mají strach, vláda i státní správa jsou patrně uplaceny. Farmáři tak bojují za celé Polsko. Proto je v této fázi nutná zahraniční solidarita.

Podpořit je můžete peticí zde:

http://petitions.moveon.org/sign/support-polish-farmers?source=c.url&r_by=8038543

nebo přijet osobně. Lidé jsou to nesmírně milí, otevření a podpoříte je hlavně morálně v jejich spravedlivém boji při obraně domovů.

FB o protestu s on-line přenosem zde: cam4net.pl/%7B033D343D-E010-4D3C-AE2B-4B74E3013AC4%7D?cc=1

Pište prosím dopisy, aby Chevron opustil pozemek v Žurawlovu i Polsko a vrátil se domů.

adresa na Chevron Polska:

Chevron Energy Resources Poland Sp. of o.o

k rukám ředitele John S. Watson

Racing Alley 6, 02-681 Warsaw
Tel: + 48 22 4601000

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter