Žurawlów, JV Polsko: zápas o spravedlnost a čistou vodu aneb farmáři proti ropnému gigantu bez svědomí – Chevronu

Natáčení dokumentu pro ČT

Český štáb STOP HF (jako zakládající člen Frack Free World) podpořil osobně vesničku Žurawlów a další okolní obyvatele v zápasu proti zvůli a tyranii firmy Chevron. Ta  okupuje bez povolení pozemek v blízkosti Žurawlowa, který chce v rozporu s legislativou oplotit a v budoucnu zde provést průzkumný vrt na plyn z břidlic – to vše pouhých 500 m od nejbližších domů v obci Žurawlow na straně jedné, na straně druhé 100 m od vzácného mokřadního ekosystému NATURA 2000 – nivy. Firma najela na pozemek v 6 hodin ráno, dne 3. června 2013. Od té doby je blokována. Protest trvá 24 hodin denně.

Vstup k obci Žurawlow dává jasně znát stanovisko obyvatel

Oblast je obrovskou zásobárnou podzemních vod, největší v Polsku, zásobující obyvatele pitnou vodou i v sousední Ukrajině. Koncese Chevronu a dalších firem je v zásadním střetu s touto obrovskou zásobárnou pitné vody evropského významu.

Místo blokády

Konflikt pokračuje v nepřítomnosti zájmu místní samosprávy i státní správy. Neobjevil se ani nikdo z politiků či členů Parlamentu Polské republiky, přestože jeden z nich bydlí kousek odsud.

Zaměstnanci firmy se snaží vyprovokovat chování zemědělců, které mohlo být kvalifikováno jako přestupek (zákon o přestupcích), například účast na ilegálním shromáždění. Zemědělci jsou  šikanováni a pronásledováni policií – do 16.6. jim bylo předáno 48 obvinění za různé přestupky a byli předvolání k výslechu.

Zemědělci jsou odhodláni odmítat přítomnost Chevron a neumožnit počáteční investice k průzkumu a těžbě břidlicového plynu v Żurawlowu. Požadují, aby firma odešla. Jsou odhodláni blokovat a protestovat proti firmě – dokud neodejdou z jejich země.

Budou to mít však nesmírně těžké. Polsko je na kolenou před zahraničním kapitálem, lidé mají strach, vláda i státní správa jsou patrně uplaceny. Farmáři tak bojují za celé Polsko. Proto je v této fázi nutná zahraniční solidarita.

Podpořit je můžete peticí zde:

http://petitions.moveon.org/sign/support-polish-farmers?source=c.url&r_by=8038543

nebo přijet osobně. Lidé jsou to nesmírně milí, otevření a podpoříte je hlavně morálně v jejich spravedlivém boji při obraně domovů.

FB o protestu s on-line přenosem zde: cam4net.pl/%7B033D343D-E010-4D3C-AE2B-4B74E3013AC4%7D?cc=1

Pište prosím dopisy, aby Chevron opustil pozemek v Žurawlovu i Polsko a vrátil se domů.

adresa na Chevron Polska:

Chevron Energy Resources Poland Sp. of o.o

k rukám ředitele John S. Watson

Racing Alley 6, 02-681 Warsaw
Tel: + 48 22 4601000

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter