Koalice STOP HF v ČT

JM: Dne 24.5. 2013 se Koalice STOP HF účastnila jednání o dalším osudu pořadu Nedej se, který se jako jediný pořad v zemi, a to již přes 20 let, zabývá ochranou přírody a životního prostředí. Přináší pravidelně a systematicky obraz o ohrožení a obraně životního prostředí. Některé důležité případy sleduje opakovaně.

Za vedení České Televize se na schůzce sešli:

Jan Maxa, ředitel vývoje pořadů a programových formátů, Milan Fridrich, ředitel programu ČT  a Petr Kubica, kreativní producent Tvůrčí producentské skupiny (TPS) společenské publicistiky a dokumentaristiky.
Za Radu ČT byli přítomni: Doc. PhDr. Milan Uhde a Jiří Kratochvíl, člen rady ČT. Dále byla přítomna  i většina štábu Nedej se.
Vedení ČT sdělilo přítomným, mezi kterými byl např. i Prof. Erazim Kohák, RNDdr. Martin Bursík (autor petice za záchranu pořadu Nedej se), zástupci Hnutí Duha, Zeleného kruhu, Strany Zelených (Matěj Stropnický) a mnozí další příznivci či spolutvůrci pořadu Nedej se, že se rozhodli podpořit návrh dlouholetého režiséra a zakladatele pořadu Pavla Bezoušky, za což sklidili opakované poděkování a potlesk publika.
Bezouškův nový koncept spočívá v podstatném časovém rozšíření na jednu hodinu pořadu a jeho rozdělení do 3 tématickým bloků.
První částí by měl být již klasický dokument (26 minut). Druhou „Nedej se plus“ (16 minut) a třetí „Občanské noviny“ (10 minut).
Nedej se plus by měl vyjít z problému objeveném v předcházejícím dokumentu   a jít hlouběji „pod kůži“ analyticko-publicistickou sondu.
Občanské noviny by měly být servisním typem pořadu, jenž by měl mít za úkol představit jednak „hrdiny všedních dnů“, či sdružení – advokáty ochrany životního prostředí. Zcela revolučním prvkem je Bezouškův záměr posloužit tomuto potřebnému druhu homo sapiens viridis vytvořit pro něj z této části pořadu samoobslužný prvek. Podle mého skromného názoru se tím veřejnoprávnost  TV dostane principiálně na hranu možného a zaslouží za to, pokud se to povede, obrovskou pochvalu.
V úvodu vystoupil v debatě předseda Rady ČT pan Uhde, kdy vyzdvihl veřejnoprávní roli ČT a rovněž podpořil Bezouškův projekt.
Jaromír Bláha z Hnutí Duha mj. upozornil na skutečnost, že by bylo vhodné, aby na pořadu pracoval nadále současný tým, který je de facto nejvíce ekologicky erudovaným v ČR, což bylo vedením ČT přislíbeno (potlesk).
Za Koalici STOP HF Jiří Malík zdůraznil, že případu „břidlic“ se Nedej se věnovalo v roce 2012 dokonce třikrát. První díl o tomto vážném problému měl i vysokou sledovanost, nejvyšší v historii pořadu. Za tento přístup štábu Nedej se i vedení ČT poděkoval.

Zdůraznil, že ČT pomohla vysvětlit lidem v průzkumných územích (cca 700 000 občanů), které tato problematika nejvíce  zajímala, co by zavedení těžby břidličných plynů mohlo znamenat. Jiří Malík však vyslovil i za Koalici STOP HF důraznou kritiku úrovni zpravodajských pořadů ČT 24 a Zpravodajství, které problematiku HF sledují povrchně a s jednostranným zaměřením na ekonomiku. O aktivitách proti břidlicím a dopadech těžby se tak díky regionálním médiím dozvěděl prakticky každý. Jelikož se stanoviska Koalice nedostala na národní úroveň díky absenci zájmu zpravodajství,  mimo průzkumná území se o tom skoro nikdo nedozvěděl. Malík dále kritizoval zaklínadlo vyváženosti zpravodajství, které v rámci objektivity vlastně vede ke ztrátě pravdy,  k jejímuž hledání ČT vyzval. Uvedl i praktický příklad, kdy se Koalice, přesto, že stála za zrodem zákona STOP HF, který vláda odmítla, sice do zpráv dostala, ale tak, že byl proveden střih 8 měsíců staré reportáže s členkou Koalice, která ani není ve vedení a mluvila úplně o něčem jiném, než o aktuální situaci, kterou popsal v dalším obrazu jednostranně ministr Chalupa natočený v tehdy aktuálním čase! S panem Uhdem Koalice STOP HF dohodla, že ho informuje o nápadu, jak zlepšit práci zpravodajství a on přislíbil, že se pokusí podpořit myšlenku kooperace zpravodajství redakce a Nedej se, aby, když Nedej se, jako expertní tým, dojde k názoru A), se nemohl stát, že zpravodajství dojde k názoru B). (Pokud ano, bude nutné dále hledat, až dojde ke shodě na pravdivé situaci.)

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter