Koalice STOP HF v ČT

JM: Dne 24.5. 2013 se Koalice STOP HF účastnila jednání o dalším osudu pořadu Nedej se, který se jako jediný pořad v zemi, a to již přes 20 let, zabývá ochranou přírody a životního prostředí. Přináší pravidelně a systematicky obraz o ohrožení a obraně životního prostředí. Některé důležité případy sleduje opakovaně.

Za vedení České Televize se na schůzce sešli:

Jan Maxa, ředitel vývoje pořadů a programových formátů, Milan Fridrich, ředitel programu ČT  a Petr Kubica, kreativní producent Tvůrčí producentské skupiny (TPS) společenské publicistiky a dokumentaristiky.
Za Radu ČT byli přítomni: Doc. PhDr. Milan Uhde a Jiří Kratochvíl, člen rady ČT. Dále byla přítomna  i většina štábu Nedej se.
Vedení ČT sdělilo přítomným, mezi kterými byl např. i Prof. Erazim Kohák, RNDdr. Martin Bursík (autor petice za záchranu pořadu Nedej se), zástupci Hnutí Duha, Zeleného kruhu, Strany Zelených (Matěj Stropnický) a mnozí další příznivci či spolutvůrci pořadu Nedej se, že se rozhodli podpořit návrh dlouholetého režiséra a zakladatele pořadu Pavla Bezoušky, za což sklidili opakované poděkování a potlesk publika.
Bezouškův nový koncept spočívá v podstatném časovém rozšíření na jednu hodinu pořadu a jeho rozdělení do 3 tématickým bloků.
První částí by měl být již klasický dokument (26 minut). Druhou „Nedej se plus“ (16 minut) a třetí „Občanské noviny“ (10 minut).
Nedej se plus by měl vyjít z problému objeveném v předcházejícím dokumentu   a jít hlouběji „pod kůži“ analyticko-publicistickou sondu.
Občanské noviny by měly být servisním typem pořadu, jenž by měl mít za úkol představit jednak „hrdiny všedních dnů“, či sdružení – advokáty ochrany životního prostředí. Zcela revolučním prvkem je Bezouškův záměr posloužit tomuto potřebnému druhu homo sapiens viridis vytvořit pro něj z této části pořadu samoobslužný prvek. Podle mého skromného názoru se tím veřejnoprávnost  TV dostane principiálně na hranu možného a zaslouží za to, pokud se to povede, obrovskou pochvalu.
V úvodu vystoupil v debatě předseda Rady ČT pan Uhde, kdy vyzdvihl veřejnoprávní roli ČT a rovněž podpořil Bezouškův projekt.
Jaromír Bláha z Hnutí Duha mj. upozornil na skutečnost, že by bylo vhodné, aby na pořadu pracoval nadále současný tým, který je de facto nejvíce ekologicky erudovaným v ČR, což bylo vedením ČT přislíbeno (potlesk).
Za Koalici STOP HF Jiří Malík zdůraznil, že případu „břidlic“ se Nedej se věnovalo v roce 2012 dokonce třikrát. První díl o tomto vážném problému měl i vysokou sledovanost, nejvyšší v historii pořadu. Za tento přístup štábu Nedej se i vedení ČT poděkoval.

Zdůraznil, že ČT pomohla vysvětlit lidem v průzkumných územích (cca 700 000 občanů), které tato problematika nejvíce  zajímala, co by zavedení těžby břidličných plynů mohlo znamenat. Jiří Malík však vyslovil i za Koalici STOP HF důraznou kritiku úrovni zpravodajských pořadů ČT 24 a Zpravodajství, které problematiku HF sledují povrchně a s jednostranným zaměřením na ekonomiku. O aktivitách proti břidlicím a dopadech těžby se tak díky regionálním médiím dozvěděl prakticky každý. Jelikož se stanoviska Koalice nedostala na národní úroveň díky absenci zájmu zpravodajství,  mimo průzkumná území se o tom skoro nikdo nedozvěděl. Malík dále kritizoval zaklínadlo vyváženosti zpravodajství, které v rámci objektivity vlastně vede ke ztrátě pravdy,  k jejímuž hledání ČT vyzval. Uvedl i praktický příklad, kdy se Koalice, přesto, že stála za zrodem zákona STOP HF, který vláda odmítla, sice do zpráv dostala, ale tak, že byl proveden střih 8 měsíců staré reportáže s členkou Koalice, která ani není ve vedení a mluvila úplně o něčem jiném, než o aktuální situaci, kterou popsal v dalším obrazu jednostranně ministr Chalupa natočený v tehdy aktuálním čase! S panem Uhdem Koalice STOP HF dohodla, že ho informuje o nápadu, jak zlepšit práci zpravodajství a on přislíbil, že se pokusí podpořit myšlenku kooperace zpravodajství redakce a Nedej se, aby, když Nedej se, jako expertní tým, dojde k názoru A), se nemohl stát, že zpravodajství dojde k názoru B). (Pokud ano, bude nutné dále hledat, až dojde ke shodě na pravdivé situaci.)

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter